Na první dotace na kotle v Moravskoslezském kraji se v únoru 2012 stály několikahodinové fronty.

Na první dotace na kotle v Moravskoslezském kraji se v únoru 2012 stály několikahodinové fronty. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Moravskoslezský kraj chce přes miliardu na kotle, šanci by mělo víc lidí

  • 2
I lidé s nízkými příjmy si budou moci vyměnit starý domácí kotel na tuhá paliva za ekologičtější a přispět tak k lepšímu ovzduší. Ministr životního prostředí Richard Brabec slíbil, že rozdělí devět miliard korun dotací z Evropské unie na výměnu až osmdesáti tisíc kotlů.

Přednostně by dotace měla jít do regionů s nejvíce znečištěným ovzduším, tedy právě do Moravskoslezského kraje.

Hejtman kraje Miroslav Novák (ČSSD) by z dotací chtěl ukrojit nejvíc. „Předpokládám, že přes miliardu korun.“ Zároveň připomněl, že právě Moravskoslezský kraj spustil před třemi lety program kotlíkových dotací jako první.

„Za 280 milionů se vyměnilo 5 600 kotlů. Polovinu příspěvku uhradil kraj, polovinu stát. Zkontrolovali jsme přes tisíc příjemců dotací a jen jeden ji vracel, protože nezrušil původní kotel.“

S dotacemi přijde i kontrola? Tak to ne

Přestože v minulosti stáli lidé na kotlíkové dotace fronty, mnohem víc bylo těch, které příspěvek nezajímal. Důvodů bylo víc. Někdo neměl dost peněz, dotace totiž kryly jen část nákladů. Někdo o výměnu kotle nestál proto, že topí levným palivem bez ohledu na zplodiny, a nechtěl riskovat potíže při kontrole.

„Kotel nám svařil známý. Topíme dřevem. Sem tam spálíme i odpadky. Nechceme dotace, abychom domů nemuseli pouštět kontrolu,“ říká žena z vesnice za Ostravou, kde sdílí stejný názor většina lidí.

Zástupci státu, kraje i měst doufají, že tito domkaři postoj změní. „Od roku 2022 bude povinností topit jen v lokálních topeništích třetí a vyšší emisní třídy. Byla by hloupost, kdyby lidé nevyužili komfortu evropských dotací, které tu nebudou navěky,“ míní primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

Dotace až 85 procent

„Chceme, aby si na dotace mohl sáhnout téměř každý. Proto za určitých podmínek pokryjí až 85 procent nákladů na výměnu kotlů i navazujících investic. Další příspěvky ve formě dotací nebo bezúročných půjček chtějí nabízet obce,“ uvedl ministr Brabec (ANO).

Podle něj se navíc lidé stejně už od poloviny příštího roku nevyhnou kontrolám, případně finančním sankcím, pokud nepustí úředníky do domu. „Umožní to novela zákona o ochraně ovzduší, kterou právě chystáme.“