Zatímco Lukáš Curylo si prý jen symbolickou funkci v Charitě ČR ponechá, tak Jakub Unucka (vpravo) počítá s opuštěním předchozí práce někdy na přelomu února a března. Hejtman Ivo Vondrák (uprostřed) to nevnímá jako zásadní problém.

Zatímco Lukáš Curylo si prý jen symbolickou funkci v Charitě ČR ponechá, tak Jakub Unucka (vpravo) počítá s opuštěním předchozí práce někdy na přelomu února a března. Hejtman Ivo Vondrák (uprostřed) to nevnímá jako zásadní problém. | foto: Adolf Horsinka

Někteří krajští náměstci si nechali svá zaměstnání, hejtmanovi to nevadí

  • 3
Ve vedení Moravskoslezského kraje jsou už druhý měsíc, přesto si někteří náměstci ponechali svá předchozí zaměstnání, i když funkci zastávají na plný úvazek jako uvolnění. Hejtman v tom zatím problém nevidí. Záleží, jak si jeho náměstci plní úkoly.

Není to nic nového. Také v minulém vedení krajského úřadu působili politici, kteří se předchozí práce nevzdali. Náměstek Daniel Havlík za ČSSD byl zároveň starostou Ludgeřovic na Opavsku a zástupce hejtmana, komunista Josef Babka, souběžně šéfoval právnímu oddělení firmy Vítkovice.

„Zanedbávat nemůžete nic, protože při neplnění úkolů by mě rychle někdo odvolal. Jistě, je to daleko větší vypětí a zápřah, ale jsem už hodně zkušený, tak mnoho činností udělám o polovinu rychleji než řada mladších,“ vysvětloval Josef Babka před říjnovými krajskými volbami.

Uvolněný a neuvolněný

  • Zastupitelé kraje jsou stejně jako ve městech a obcích do svých funkcí uvolnění nebo neuvolnění.
  • Uvolněný zastupitel vykonává funkci na plný úvazek a předchozí pracovní poměr většinou opouští na celou dobu mandátu. Fakticky se stává zaměstnancem kraje a pobírá plný plat. Zaměstnavatel je mu povinen držet pracovní místo po dobu veřejné funkce.
  • Neuvolněný zastupitel musí být zaměstnavatelem podle potřeby uvolňován a je mu poskytnuta náhrada ušlé mzdy.

Jeho pracovní úvazek na kraji skončil, když se po volbách komunisté ocitli v opozici.

V současném vedení kraje má však následovníky.

„Zvolil jsem obrácený systém než můj předchůdce. Pan Babka měl plný úvazek pro Vítkovice, já na kraji. A ředitelem Charity ČR zůstanu spíše ceremoniálně,“ sdělil současný první náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL), který má na starosti kulturu a památkovou péči.

Většinu platu dostanou zástupci

Zároveň uvedl, že své působení v Charitě omezil na nezbytně nutné úkony a takřka všechno řídí jeho zástupci a generální sekretář.

„Já mám za Charitu jen malou odměnu. Větší část, či prakticky skoro celou odměnu za pozici ředitele, dostanou ti, kteří mě nahradili,“ vysvětlil Curylo. Po dobu mandátu na kraji se změnou nepočítá.

Zhruba do konce února plánuje zůstat místostarostou Klimkovic Jakub Unucka z ODS, který zároveň zastává pozici krajského náměstka. K rozhodnutí ho přiměla náročnost oblastí, které dostal na starost.

„Doprava by se dala s Klimkovicemi ještě asi zvládat, ale oblast chytrého regionu je něco zcela nového. Tvoříme úplně nové procesy a v tuto chvíli k tomu brát ještě město by bylo, myslím, nezodpovědné,“ přiblížil Unucka.

Na klimkovické radnici proto zůstane jen do schválení rozpočtu zastupitelstvem. „O rozpočtu se bude hlasovat někdy na konci února, jako tomu bylo i loni,“ přiblížil.

Práce na kraji přibývá

Stejnou pozici místostarosty, ovšem na radnici v Krnově, zastává další z náměstků hejtmana, Jan Krkoška (ANO), přičemž na kraji pod něj spadají evropské fondy, regionální rozvoj a turistický ruch. Rozhodl se proto, že svou pozornost zaměří pouze na krajský úřad a městský úřad opustí. Kdy se tak stane, ale zatím neví.

Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Krkoška (ANO).

„Řešit to začnu někdy po Vánocích, taková je zatím varianta,“ konstatoval.

V Krnově totiž podle svých slov potřebuje dořešit některé úkoly - například v sociální oblasti, jako je třeba domov důchodců, na stole mu ale zůstává ještě několik dalších projektů. Zatím prý všechno zvládá bez problémů, a to díky týmu lidí, který s ním spolupracuje.

„Ale třeba za měsíc řeknu, že už nemám sílu, nezvládnu všechny schůzky nebo mohu udělat první chybu, protože agendy přibývá,“ přiblížil, proč hodlá působit jen na krajském úřadu. Krkoška však zároveň připustil, že záleží i na politické dohodě v rámci krnovské koalice.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) opustil pozici rektora Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Ale pro „úderníky“ má pochopení. „Nevnímám to jako zásadní problém. Považuji za podstatné, jestli si na kraji odvádí svou práci. Zatím to funguje bezvadně,“ řekl.

Podle hejtmana je důležité, aby takoví politici měli i dost času na odpočinek. Pokud by však zjistil, že někdo svou práci vinou dalšího úvazku nestíhá, zasáhl by. „Priorita je kraj, je to jejich největší zodpovědnost,“ ukončil Vondrák.

Vadí vám, když si politik kromě veřejné funkce ponechá i předchozí zaměstnání?

celkem hlasů: 239

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 středa 21. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 201
Ne, ale musí pobírat jen jeden plat
Ne, ale musí pobírat jen jeden plat 25
Ne
Ne 13