Žáci netuší, že před velkou prověrkou jsou i ředitelé jejich základních i středních škol. (ilustrační snímek)

Žáci netuší, že před velkou prověrkou jsou i ředitelé jejich základních i středních škol. (ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Ředitele středních škol čeká smršť konkurzů. Města se přidávají

  • 2
Žádný z ředitelů z moravskoslezských škol, jejichž zřizovatelem je krajský úřad, neunikne výběrovému řízení. Zájemci o místa ředitelů tak mají šanci jako nikdy předtím. A dlouho mít nebudou. Ke kraji se přidala i řada měst a plánují výběrová řízení na základních i mateřských školách.

Aby mohl pokračovat ve své práci, přihlásil se do konkurzu. Jan Štursa sice vede ostravskou Střední školu stavební a dřevozpracující už sedmnáct let, ale aby ji mohl vést dál, musí během následujících tří měsíců porazit případné soupeře.

Krajský úřad se totiž rozhodl využít nového školského zákona a vyhlásit výběrová řízení na místa ředitelů všech škol, které zřizuje. Do konce července tak musí stihnout vybrat ředitele na 130 středních školách, které ředitel vede déle než šest let. V následujících dvou letech se uskuteční konkurzy na dalších zhruba sedmdesáti krajských školách.

Hledání ředitelů

Výběrová řízení na místa ředitelů škol vyhlásila většina radnic i krajský úřad. Celkem jde o několik stovek konkurzů, které zřizovatelé chtějí stihnout během následujících čtyř měsíců.

Chtějí dát šanci mladým nadějným lidem, čekají posun v rozvoji škol. Některá města se ještě o konkurzech rozhodnou.

"Dřív jsme měli pětileté období, kdy jsme chodili na periodické hodnocení. Pokud byl problém, zřizovatel mohl udělat opatření. Teď je to jinak, možná zbytečně komplikované. Ale musím se přizpůsobit, nedá se nic dělat. Do konkurzu půjdu," komentuje ředitel Jan Štursa.

Opava plošné konkurzy nechystá

Výběrová řízení se netýkají jen středních škol, ale i základních či mateřských. V Novém Jičíně je letos připravují ve všech svých školských zařízeních. V Karviné půjde o jedenáct ředitelských míst v mateřinkách a šest na základních školách. V Bruntále na pěti základních a čtyřech mateřských školách.

Jan Škrabal vede opavskou Základní školu Englišova. Dvanáct let. Do konkurzu však pravděpodobně nebude muset, Opava se zřejmě stane v kraji výjimkou. Odbor školství a náměstek Daniel Žídek, pod kterého školství spadá, se rozhodli jít jinou cestou. Příští týden o jejich návrhu konkurzy nedělat rozhodne rada města.

V Porubě se výběrová řízení netýkají mateřinek

Důvodem, proč by Opava konkurzy nedělala, je spokojenost se současným vedením škol. "Nemáme plošný problém s řediteli. U jednotlivců nám zákon dává možnost je odvolat, pokud neplní své povinnosti. Máme sedmadvacet školských organizací, nedělali bychom nic jiného, než vybírali ředitele a ředitelé by nedělali nic jiného, než obhajovali svá místa," vysvětluje opavský náměstek pro školství Daniel Žídek.

Pro výjimku se rozhodl také ostravský obvod Poruba. Ten vyhlašuje výběrová řízení na ředitele u sedmi základních škol. "U mateřských škol jsme se však rozhodli nevyhlašovat konkurzní řízení vůbec," říká místostarosta Jan Dekický.

Postavení ředitelů pak bude nenapadnutelné

Podle zákona totiž konkurzy nejsou povinné. "Vůbec to není tak, že by museli konkurzy dělat. Závisí to na rozhodnutí každého kraje nebo obce," potvrdil Hynek Jordán z tiskového odboru ministerstva školství.

Proč se většina zřizovatelů v kraji rozhodla trávit stovky hodin vybíráním všech ředitelů škol, i když připouštějí, že na řadě míst zůstane původní ředitel, když výběrovým řízením projde? Kvůli rozvoji škol, hledání nových pohledů i případným legislativním potížím.

"Měli jsme dva důvody. Prvním byl jednotný přístup ke všem ředitelům. Druhým pak právní jistota. Od 1. srpna budou ředitelé ve svých školách konat zásadní rozhodnutí, chceme proto, aby jejich postavení bylo nenapadnutelné," říká vedoucí krajského odboru školství Libor Lenčo.

Noví lidé, nový přístup

"Někteří ředitelé jsou ve funkcích více než dvacet let. Přitom máme mnoho šikovných zástupců nebo učitelů, kteří nemají šanci se prosadit. Může to přinést posun v rozvoji škol, změnu koncepce," říká bruntálský místostarosta Vladimír Jedlička.

Většina zároveň upozorňuje, že důvodem není nespokojenost se stávajícími řediteli. "Není v tom nespokojenost, jen jsme se rozhodli využít možnosti, kterou zákon dává," uvádí mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.