Bývalý ředitel Městské nemocnice v Ostravě Tomáš Nykel pracuje od loňského července jako krajský koroner. Zda bude pokračovat, ale není zatím jisté.

Bývalý ředitel Městské nemocnice v Ostravě Tomáš Nykel pracuje od loňského července jako krajský koroner. Zda bude pokračovat, ale není zatím jisté. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Moravskoslezský kraj odmítl zájemce o služby koronera. Zatím musel

  • 0
Kdo by chtěl vykonávat služby koronera pro Moravskoslezský kraj v letošním a příštím roce za odměnu ve výši osmi milionů korun, má opět šanci se přihlásit. Krajský úřad totiž dodnes žádného zájemce nevybral.

A to ani ani po půlročních přípravách veřejné zakázky. Paradoxní také je, že v minulých dnech odmítl jedinou společnost, která o to stojí a už se i osvědčila - Městskou nemocnici Ostrava.

Služby koronera

  • Koroner je lékař, který ohledá tělo, potvrdí úmrtí a vypíše list o prohlídce zemřelého. V případě nehod, sebevražd nebo podezření na nepřirozené příčiny přivolá policii.
  • Koroner funguje v Moravskoslezském kraji od 1. července 2014. Jezdí po celém regionu.
  • Dřív museli příbuzní a další lidé včetně policistů čekat na příjezd takového lékaře dlouhé hodiny.
  • Nyní je možné volat koronera na dispečink Městské nemocnice Ostrava: 596 612 111, 596 618 853.

Vedení kraje navíc tvrdí, že oficiálně ani netuší, kdo se jim vlastně přihlásil. „Tušíme, kdo to je, ale nevíme to. Neotevřeli jsme totiž obálku s nabídkou,“ sdělil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek. Za komický průběh soutěže ale tentokrát nemůže žádný z úředníků, politiků či zájemců z řad lékařů. Viníkem jsou objektivní okolnosti, především striktní legislativa.

Náklady na koronera se zvedají

Šéfka krajského odboru zdravotnictví Vratislava Krnáčová netají, že veřejnou zakázku tu začali chystat už loni v srpnu s představou, že nový koroner začne ohledávat zemřelé od ledna. Přípravy se ale zkomplikovaly kvůli nezbytnému upřesnění podmínek.

„Koncem loňského roku se ukázalo, že výjezdů za první období šesti měsíců je víc, než jsme původně předpokládali. Zvedly se tak i celkové náklady. Museli jsme proto upravit podmínky a navýšit předpokládanou cenu nadlimitní zakázky pro následující dva roky na osm milionů korun,“ vysvětlila Krnáčová.

Kvůli posunutému vyhlášení výběrového řízení veřejné zakázky se mohli zájemci o dvouleté služby hlásit až do 26. ledna. A v těchto dnech už měl kraj vybírat vítěze.

Jenže to se nestalo. A zatím ani nestane. Proč?

„Veřejnou zakázku jsme zrušili,“ netají náměstek Martinek. „Nezbývalo nám nic jiného. Musíme vyhlásit novou soutěž, protože se přihlásil pouze jediný zájemce. Podle zákona nemůžeme v takovém případě jeho nabídku akceptovat. Nesmíme dokonce ani otevřít obálku s nabídkou. Proto oficiálně nevíme, kdo se přihlásil,“ líčí náměstek.

Přihlásila se jen městská nemocnice. To je málo

I on přitom tuší to, co je veřejným tajemstvím, tedy že se jako jediná přihlásila Městská nemocnice Ostrava, která stejné služby spolehlivě poskytuje na území kraje už sedm měsíců.

„Službu krajského koronera jsme zřídili 1. července 2014. Začala ji poskytovat Městská nemocnice Ostrava a velmi rychle se osvědčila,“ potvrzuje Vratislava Krnáčová s tím, že lékaři ostravské nemocnice jen za první měsíc ohledali 257 zemřelých a za půl roku 1 629 zemřelých na území celého regionu. Kraj přitom předpokládal maximálně 1 500 výjezdů za půl roku.

Ačkoli nemocnice získala loni první zakázku malého rozsahu jen do konce prosince, po dohodě s krajem poskytuje nepřetržité služby koronera i nadále.

Nový koroner? Snad od května

A poskytovat je bude až do doby, než Moravskoslezský kraj definitivně vyhlásí vítěze soutěže. „Chvíli to ještě potrvá. Odhaduji, že nový koroner by mohl jezdit od května,“ míní náměstek hejtmana Jiří Martinek.

Zástupci Městské nemocnice Ostrava od začátku tvrdili, že se budou o služby koronera znovu ucházet. A netají ani teď, že to byla právě tato městská společnost, která se do soutěže jako jediná přihlásila.

„A přihlásíme se znovu,“ říká otevřeně lékař Tomáš Nykel, který na začátku jezdil ohledávat zemřelé sám. Dnes už je ale šéfem pětičlenného týmu koronerů, kteří mají co dělat. Výjezdů totiž stále přibývá.

Zatímco loni ohledal krajský koroner průměrně 271 zemřelých za jeden měsíc, letos jen v období od 1. do 29. ledna vyjeli ostravští koroneři už k 348 zemřelým.

Narůstající zájem o jejich služby má pragmatické důvody. „Než začal fungovat krajský koroner, příbuzní zemřelých a v případě podezřelých úmrtí i kriminalisté museli často čekat na lékaře dlouhé hodiny. Teď jsou všichni spokojení,“ shodují se šéfka krajského odboru zdravotnictví Vratislava Krnáčová i šéf prozatímních koronerů Tomáš Nykel.

Podle něj má nyní nemocnice nejen velký zájem, ale také nejlepší předpoklady pro to, aby v poskytování služeb pokračovala.

Podruhé už jediná nabídka nevadí

„Už jsme získali potřebné personální i technické vybavení včetně dispečinku, který je pro služby koronera zcela nezbytný. V případě nutnosti navíc můžeme zapnout výstražné majáčky na autě, abychom se na místo dostali co nejrychleji. Využíváme to hlavně v případech, kdy usmrcení člověka v železničním kolejišti zastaví vlakovou dopravu. To se bohužel v našem kraji stává poměrně často,“ líčí Nykel.

Má ale obavy, že se současné fiasko soutěže bude opakovat. „Co se stane, pokud se zase přihlásíme jako jediní?“ ptá se lékař.

Zákon na takovou variantu naštěstí pamatuje. „Pokud se i při opakované soutěži přihlásí pouze jeden zájemce, pak už to nevadí a my můžeme jeho nabídku přijmout,“ ujišťuje náměstek Martinek.