Prohlášení krnovského chirurga Vítězslava Maláče vyvolalo rozporuplné reakce.

Prohlášení krnovského chirurga Vítězslava Maláče vyvolalo rozporuplné reakce. | foto: Archiv Vítězslava Maláče

U lidovců je kvůli tvrzení o „prodané“ volební kandidátce hodně rušno

  • 7
Čelo moravskoslezské kandidátky lidovců do krajských voleb vzniklo na přání sponzora, napsal krnovský lékař Vítězslav Maláč na svých internetových stránkách. A začal pořádný rozruch. Krajské vedení lidovců ho ostře kritizuje, Maláč má ale i stranické příznivce.

Pravdivý, neuplatitelný, poctivý a pracovitý. Takový je podle šéfa krnovské organizace KDU-ČSL Karla Siudy lékař Vítězslav Maláč, který minulý týden na svém webu zveřejnil informace o nekalých praktikách při sestavování čela kandidátky lidovců do krajských voleb.

Maláč měl být coby nestraník sedmý na kandidátce. Jak ale uvedl, před začátkem krajské nominační konference ho oslovil místopředseda krajské KDU-ČSL a starosta Dobré Jiří Carbol. Po Maláčovi prý chtěl, ať podpisem stvrdí, že kdyby dostal větší počet hlasů a posunul se na kandidátce vpřed, tak místo dobrovolně postoupí jinému kandidátovi dle předem dohodnutého pořadí.

Chirurg nakonec odmítl kandidovat

Právě dohodnuté pořadí, na něž dohlížel Jiří Carbol, bylo přitom podle Maláče jednou z podmínek podnikatele Vojtěcha Filsáka pro uvolnění dvou milionů korun straně na kampaň. Další podmínka? Trojkou kandidátky bude Filsákova dcera Eva Šillerová.

Za KDU-ČSL kandidoval Vítězslav Maláč pravidelně posledních dvacet let. Popsaná zkušenost, již považuje za korupci, ho ale znechutila tak, že se rozhodl nejít do voleb. "Dlouho jsem přemýšlel, zda s tím jít na světlo. Nechci ublížit poctivým členům strany, ale chci upozornit voliče, aby o těchto nefér praktikách věděli," tvrdí Maláč. Voličům radí kroužkovat na kandidátce lidovců kandidáty s pořadovým číslem sedm a vyšším.

Jak Jiří Carbol, tak podnikatel Vojtěch Filsák, jehož firma Vinamet v posledních letech finančně podporovala KDU-ČSL, však špinavé praktiky při sestavování kandidátky odmítli. "Kupování míst v čele naší kandidátky se nekonalo," uvedl Carbol v prohlášení, které reagovalo na článek MF DNES a iDNES.cz (podrobněji čtěte zde).

Jiří Carbol machinace s kandidátkou odmítá.

"Soudní při o pomluvu bychom s panem Maláčem jednoznačně vyhráli. Že se jedná o nesmysl, jsme schopni policii snadno doložit. Nechceme se snižovat na úroveň nenaplněných nadějí politika, který neuspěl v tajném hlasování v primárkách podle svých představ," řekl Jiří Carbol, podle kterého bude muset Maláč zpytovat svědomí ve svém soukromí.

Carbolův názor podpořil třeba i místostarosta Kopřivnice Jaroslav Šula, jedenáctka na kandidátce lidovců. "Tvrzení pana Maláče je nesmysl. Je to pouze jeho uražená ješitnost," tvrdí.

Někteří straníci naopak Maláče podpořili. Vedle Karla Siudy mu podporu vyjádřil například i lidovec Bedřich Marek z Krnova a nepřímo ho podpořil třeba i Michal Hořínek z Ostravy, sedmnáctka na kandidátce.

Jeden není překvapen, druhý nepravosti odmítá

"Nelíbilo by se mi, kdyby si jakýkoli donátor diktoval podmínky umísťování kandidátů na kandidátku," uvedl Hořínek. Další členka strany, která nechtěla své jméno zveřejnit, řekla: "Jestli se informace pana Maláče zakládají na pravdě, nepřekvapují mě. Havel či Pavel, v Česku je možné vše." Další lidovec, jenž chtěl zůstat v anonymitě, sdělil, že o diktování podmínek donátorem někteří straníci věděli už dřív. Řešili to třeba na jednáních krajského výboru.

Nečisté praktiky naopak odmítl krajský lídr Vít Slováček. Do čela kandidátky byli dle něj zvoleni lidé, kteří mají zkušenosti z politiky, případně se již dlouho věnují práci pro stranu.

Maláč však veřejně trvá na tom, že čelo kandidátky bylo koupené. A důvodem prý není snaha kompenzovat nenaplněné ambice. "Kdyby pan Maláč chtěl proniknout do politiky, mohl dřív kandidovat jako nestraník za větší stranu, než je KDU-ČSL, jak mu to bylo nabízeno," řekl Bedřich Marek.