Stolpersteiny zavražděných Židů na krnovském Hlavním náměstí.

Stolpersteiny zavražděných Židů na krnovském Hlavním náměstí. | foto: Pavel Kuča

Ani Krnov nezapomněl. Mosazné destičky připomínají zavražděné

  • 2
Zde žili. Nacistické řádění zdecimovalo i několik židovských generací v Krnově. Vrazi je chtěli vymazat z paměti slezského města. Nepovedlo se. V ulicích se díky příznivcům krnovské historie začaly objevovat Stolpersteiny, unikátní mosazné destičky se jmény i osudy někdejších občanů.

Zatím ji viděla jen na fotce. I ten pohled jí ale vehnal slzy do očí. Nava Kahana, dnes žijící v Izraeli, přišla za holokaustu o část rodiny, která dřív bydlela v Krnově. Nacisté zavraždili jejího dědečka Davida Rudolfera, jenž byl krnovským rabínem, i jejího teprve osmiletého bratra Tomáše.

Oba její zavražděné blízké nově připomínají mosazné destičky, jež paní Kahana zaplatila a viděla na fotce, kterou jí zaslal Krnovan Pavel Kuča.

Unikátní památka

Mosazné destičky najdete v dlažbě už řady českých i zahraničních měst. V Moravskoslezském kraji jsou například i v Ostravě, jeden v Českém Těšíně a odnedávna i v Příboře.

Takzvané Stolpersteiny připomínají Židy, ale také třeba mentálně postižené, gaye nebo členy Sokola, které zavraždili nacisté během druhé světové války.

Destičky zvané Stolpersteiny nebo též Kameny zmizelých do chodníku před krnovskou synagogou před pár dny umístil Gunter Demnig, zakladatel projektu Stolpersteine, v doprovodu asi třiceti lidí, mezi nimi i zástupců sdružení Krnovská synagoga.

A nebyly to jediné Stolpersteiny ve městě. "V Krnově jsme položili dvanáct kovových destiček na čtyřech místech," říká Pavel Kuča, který rozmístění krnovských Kamenů zmizelých inicioval. Jak říká, jejich počty i poloha jsou symbolické.

"S ohledem na to, že jsme kameny kladli v Krnově poprvé a chtěli jimi připomenout všechny zavražděné krnovské Židy, vybrali jsme číslo dvanáct reprezentující úplnost. Čtyři místa zase připomínají čtyři světové strany, na které se rozutekli ti, kdo holokaust přežili," dodává.

Mosazné destičky Krnované najdou v ulicích Soukenická 27 a 28, Mikulášská 62 a na Hlavním náměstí. Jsou vždy před domy, kde Židé zavraždění nacisty žili. Na náměstí tak lidé nyní najdou čtyři mosazné destičky připomínající mimo jiné Sigmunda Langschura, někdejšího profesora krnovské reálky, a jeho ženu Ernu. Oba dva zemřeli v koncentračním táboře v Baranoviči 28. července 1942.

Pojďte do krnovské minulosti

 "Kameny pro rodiče zaplatil dvaadevadesátiletý Hugo Langshur, který teď žije v Kanadě," vysvětluje Pavel Kuča a upřesnil, že i další Stolpersteiny zaplatili soukromí dárci.

Byli mezi nimi třeba členové sdružení Krnovská synagoga či Němec Horst Kaller, který byl jako dítě z Krnova odsunut, před pár lety se ale do města vrátil a nyní podporuje rozvoj česko-německých vztahů.

Členové Krnovské synagogy chtějí další destičky položit příští rok a jak říkají, kdyby někdo chtěl finančně přispět, může se na ně obrátit. Příští rok v Krnově také otevřou obnovenou synagogu, v níž bude krajské centrum židovského dědictví. Na otevření dorazí i Nava Kahana. Poprvé tak uvidí Stolperstein pro svého bratra na vlastní oči.