Zátah policie na řidiče, kteří neoprávněné vjíždějí na lesní cesty v Beskydech.

Zátah policie na řidiče, kteří neoprávněné vjíždějí na lesní cesty v Beskydech. | foto: Policie ČR

Motorkáři ničí Beskydy, ochranáři řeší i několik případů týdně

  • 59
Beskydy trápí zvláště v letních měsících nájezdy majitelů čtyřkolek a motorek. Neukázněným řidičům přitom hrozí za poškození životního prostředí pokuta až sto tisíc korun.

Motorkáři ničí porost a vyjíždějí v povrchu koryta, hlukem z motorů ruší okolní zvěř. Rychlou jízdou v terénu navíc ohrožují i pěší turisty. Správa chráněné krajinné oblasti Beskydy spolupracuje v boji proti jezdcům s policisty i lesníky, většinou se však viníky dopadnout nedaří.

Ředitel regionálního pracoviště Správy CHKO Beskydy František Jaskula říká, že škody, které řidiči terénních čtyřkolek a motorek způsobují, jsou jen těžce vyčíslitelné. „Rámusem z motorů nám plaší zvěř ve svém obytném území a následně se u ní vyvinou třeba zdravotní problémy, v nejhorších případech úhyn. Laně a jeleni například mohou zalézat do houští a čerstvě vysazených porostů, které ze stresu okusují. Jeřábci a tetřevi zase kvůli hluku odběhnou od hnízda s mláďaty a už se k nim nevrátí,“ popisuje Jaskula.

A pokračuje: „Stávají se i případy, kdy zraní člověka na procházce a musí vyjíždět horská služba. V neposlední řadě také při jízdě mimo cesty, po loukách či bývalých pastvinách ničí rostoucí vegetaci, vytváří erozní rýhy a v prudkých svazích poškozují povrch.“

Snadno zmizí na Slovensko

Motorkáři si zvláště oblíbili místa na hřebenech hor. „Oblast Javorníků na trase Kasárna–Kohútka pro nás znamená velký problém. Nacházíme se totiž těsně u státních hranic, tudíž motorkáři mohou snadno ujet na Slovensko a zmizet nám z dohledu. Stejně nepříjemné jsou pro nás jejich dálkové vyjížďky na Veřovické vrchy a hodně nás trápí Travný, kde se nachází odchovna ohrožených tetřevů hlušců, kteří jsou na hluk opravdu citliví,“ doplňuje z Agentury ochrany přírody krajiny CHKO Beskydy Jiří Lehký.

„Většinou se zabýváme nerespektováním dopravních značek, které zakazují vjezd motorových vozidel do lesa. Jen za toto porušení zákona hrozí řidiči pětitisícová pokuta. V poslední době policisté pořádkové a dopravní policie prověřovali dvě oznámení o přestupcích motorkářů v chráněných oblastech a případy předali odboru životního prostředí a příslušné obci,“ informuje policejní mluvčí Lenka Sikorová.

Zákaz vjezdu na lesní a polní cesty motorkáři ignorují a zastavit je není snadné. Loni se podařilo policistům chytit v Hovězím na Vsetínsku čtyři jezdce, a to jen díky tomu, že jeden z nich z vozidla při jízdě spadl a zranil se.

„Spolupracujeme samozřejmě i s policií, ale pravděpodobnost, že chytíme ujíždějícího člověka, je mizivá. Pokud se ale podaří opravdu někoho zastavit, hrozí tomuto člověku pokuta minimálně deset tisíc korun. Navíc v případě, že se udělená sankce blíží ceně motorky či čtyřkolky, mají policisté právo ji zabavit,“ vysvětluje Lehký.

Pomáhají také fotopasti

Správě chráněných oblastí pomáhá v boji proti motorkářům i Stráž přírody a Lesy ČR. Pohyb motorkářů také zaznamenávají na místech, kam ani pěší turisté nechodí, skryté fotopasti pro mapování zvěře. Výjimkou nejsou ani plošné policejní akce. Momentálně se po Beskydech denně pohybují menší skupiny policistů.

Výše sankce se může vyšplhat až ke 100 tisícům korun. „Porušení zákazu mimo silnice a místní komunikace chráněné krajinné oblasti klasifikujeme jako přestupek. V závažných případech se však může jednat dokonce o trestný čin ohrožení a poškození životního prostředí,“ popsala Sikorová s tím, že oprávnění k řešení těchto přestupků má Správa CHKO Beskydy, členové Stráže přírody a inspektoři České inspekce životního prostředí.

O něco klidnější situace je v Jeseníkách. „Za posledních pět let můžeme potvrdit znatelný nárůst motorkářů v okolí, naštěstí však ne v takové míře jako v sousedních horách. Setkáváme se jen s ojedinělými výlety skupin. Zatím tedy proti nim nemůžeme nic dělat. Pokud by však začali motorkáři jezdit pravidelně na určitá místa a výrazně častěji, určitě bychom policisty oslovili,“ popisuje vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj.