Dílna nebo hudební místnost. To vše plánují Těšíňané v areálu bývalé brusírny. | foto: Petr Wojnar

Motorkáři předělávají bývalou brusírnu. Centrum si před vandaly pohlídají

  • 3
Nejvíce si člověk váží věcí, které sám vytvoří nebo na nichž se podílí. Tohoto hesla se drží skupina mladých z Českého Těšína. Ta vznikla kolem těšínského divadelníka Petra Sutorého a také Jakuba Kalety, který na pionýru absolvoval cestu kolem tří moří.

Z bývalé brusírny skla v Českém Těšíně se snaží tihle nadšenci vybudovat velké společenské centrum. Měla by tam fungovat posilovna, nahrávací studio, kutilská dílna, muzeum a na komín vést horolezecká stěna. To vše by tam chtěli v příštích letech svépomocí vytvořit.

Někdejší fabrika by tak po deseti letech bez využití, kdy jen chátrala, zase dostala smysluplné využití. Už je to rok, co v ní Sutorý, Kaleta a další nadšenci začali pomalu naplňovat své smělé sny.

Jejich práce však ještě možná potrvá dalších devět let, než si budou moci říct: hotovo. „Těch plánů je mnoho a my je pomalu uskutečňujeme. Ale práce tu je ještě spousta,“ říká Petr Sutorý.

Petr Sutorý se umí obětovat pro druhé, se svými kamarády to dokázal už v minulosti. Vždyť před lety založil i motorkářský klub, jehož hlavním posláním je právě pomáhat ostatním.

Milovníci motorek tak například ve svém volném čase stojí u přechodů pro chodce po celém městě a pomáhají těšínským strážníkům dostat děti mířící do škol přes silnici. „Byť se i zde našli škarohlídové, kteří vykřikovali, že to určitě děláme za peníze, tak nás to vůbec neodradilo. Naopak, začali se o naši činnost zajímat další mladí lidé a nám už byly dosavadní prostory malé,“ vysvětluje Sutorý, jak přišli k nápadu předělat bývalou brusírnu.

Společenské nebo komunitní centrum, které by v ní chtěli vytvořit, má být multifunkční. Kromě zábavy má pomoci také osvětě. „Plánujeme zde ve spolupráci s odborníky dělat přednášky zaměřené například na poskytování první pomoci. Když o tom děcka uslyší ve škole, tak na to možná hned zapomenou. Ale když přijdou mezi nás a třeba se dozví, že někteří z nás motorkářů už tady třeba nejsou, protože na silnici zemřeli, tak to už je zaujmout může,“ podotkl těšínský divadelník.

Práci si zničit nenechají

Místo má sloužit mladým, aby se tam mohli seberealizovat a rozvíjet vlastní talent. Ale ne k vandalismu. „Nastavíme pravidla, která budou buď místní členové respektovat, nebo tady nebudou moci být,“ ujasňuje Petr Sutorý. Věří, že přílišných zásahů nebude ani potřeba.

Už proto, že ti, kteří tam budou chtít chodit, se sami na zvelebování místa podílejí. Toho, co vytvořili, si budou v budoucnu také vážit. „Když tady někdo přijde a začne něco rýt do omítky, tak ho druhý okřikne, protože to předtím dával do pořádku. Tohle obvykle funguje. Je to podle mě lepší než přijít do nového,“ dodává Sutorý.

Komplex, který v minulosti sloužil jako brusírna skla a po deset let je již nevyužívaný, koupila před zhruba šesti lety ostravská firma VOP group. Ta s ním měla své plány, ale z těch nakonec sešlo. Teď firma řeší, co dál a mezitím povolila motorkářům, aby se tam pustili do plnění svých snů. Místní nadšenci věří, že se jim během pár let podaří sehnat dost peněz na to, aby komplex odkoupili.

Firma by se nebránila. „Kdyby to bylo smysluplné a pro mladé lidi, tak bychom o tom určitě uvažovali,“ řekl ředitel a jednatel společnosti Vilém Widenka. A to, že se jim podaří objekt nakonec koupit, by mohl být šťastný konec celého příběhu z Českého Těšína. Teď musí shánět peníze a tvrdě pracovat, aby už nikdo nepřemýšlel o tom, že by tam mohlo vyrůst ještě něco jiného než jejich vysněné společenské centrum.