Část z napodobenin obrazů valašských autorů, které zajistila policie. (19....

Část z napodobenin obrazů valašských autorů, které zajistila policie. (19. prosince 2013) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Muž napodoboval valašské malíře, patinu dodával prachem z vysavače

  • 56
Mimořádný případ napodobenin obrazů valašských malířů rozpletla moravskoslezská policie. Zabavila 172 děl, která tvůrce vydával za nově objevená díla mistrů. Některá dokonce získala znalecká potvrzení o originalitě.

Na případ se přišlo spíše náhodou. Jeden člověk z Ostravska chtěl letos na jaře koupit obraz od oblíbeného valašského malíře, ale hodlal prověřit jeho původ. Obrátil se proto na známé policisty, aby mu poradili.

Doporučený znalec pak zjistil, že jde o pouhou napodobeninu minimální hodnoty.

"Začali jsme prověřovat okolnosti a vyšetřování nás dovedlo až k muži, který byl nakonec obviněn," konstatoval vedoucí 2. oddělení odboru obecné kriminality Marian Ulehla.

Které malíře muž napodoboval

Jde většinou o valašské malíře 20. století, ale také české tvůrce. Policie uvedla, že žádný z nich už nežije. Zručný falzifikátor nejvíce napodoboval Karla Hofmana, Aloise Schneiderku a Františka Podešvu. Dále se v seznamu malířských "obětí" objevují: Augustin Mervart, Alois Kalvoda, Jindřich Veselka, Kamil Lhoták, František Gross, František Hudeček a Karel Souček.

Za podvodu a padělání i napodobování, za což hrozí až desetileté vězení, policie stíhá 48letého muže, který pochází z Chomutova a žije tam, ale část života strávil na Valašsku.

Tempery, pak lak - olejomalba je hotova

A právě tamní malíři žijící ve dvacátém století ho fascinovali natolik, že se rozhodl napodobit jejich díla. Nepadělal jejich už namalované obrazy, jen styl, kterým namaloval nová díla. Pak je vydával za nově objevená, například v pozůstalosti.

Muž byl značně zručný. "Nakoupil nehodnotné staré obrazy, odstranil staré malby, temperovými barvami namaloval pomyslné další dílo valašského malíře a vše překryl akrylátovým lakem, čímž vzbudil dojem, že jde o olejomalbu," popsala jeho postup ostravská kriminalistka Lenka Burdigová.

Tím však nekončil. Používal i staré lepící pásky, rámy i hřebíčky. Přidal jednu specialitku: "patinu" pomohl dotvořit prach z vysavače.

"Při vyšetřování obviněný spolupracuje. Malování je jeho koníčkem, byť jako výtvarný autor není známý. Bylo to jeho hobby a utržené peníze výhradně používal pro vlastní potřebu," dodala kriminalistka. Více o pachateli policie zatím nechtěla sdělit.

Kriminalisté prověřují i znalce, kteří potvrdili originalitu

Obrazy prodával za zhruba desetinu ceny, kterou by stálo originální dílo proslulých malířů, a o odběratele neměl nouzi. Malby dokonce prodávaly i galerie ve Vsetíně, ve Zlíně a v Praze.

Falzifikátor se ale zaměřil na kupce z Moravskoslezského kraje, protože tam mají díla napodobovaných tvůrců větší hodnotu než jinde. Pokud by se v uvedeném počtu kusů prodávaly originály, jejich hodnota by podle znalců dosáhla jedenácti milionů korun. Pachatel však utržil zhruba milion.

Falzifikátor se činil

Policie ale zatím nemusí vědět o všech napodobeninách. Kriminalisté proto vyzývají všechny, kdo od podzimu 2010 až do letošního října koupili obrazy většinou valašských autorů, a jsou na pochybách, jestli mají originál, aby se ozvali na telefonní čísla 974 721 452, 974 721 467 nebo 974 721 478.

"Navíc upozorňujeme, že jistotou nejsou ani znalecká potvrzení o originalitě nebo hodnotě obrazu," dodala státní zástupkyně  Monika Oborilová.

Právě skutečnost, že mnoho obrazů mělo znalecké potvrzení, policisty nyní velmi zajímá. Prověřují, zda znalci pracující například pro galerie pochybili úmyslně, nebo "jen" z nevědomosti a amatérismu.

"Zatím jen můžeme sdělit, že znalci nemají k podezřelému žádný vztah. Na případu ale dále pracujeme," zakončil Ulehla.