Protitankový kanón vz. 36 ráže 47 milimetrů, vyráběný pro československé...

Protitankový kanón vz. 36 ráže 47 milimetrů, vyráběný pro československé předválečné opevnění, přinesl v rámci „zbraňové amnestie“ na policii pětadvacetiletý muž. Odevzdané části kanonu vážily přes 250 kilogramů. | foto: PČR

Muž využil zbraňové amnestie a odevzdal části pevnostního kanonu

  • 18
Nečekaný úlovek zaznamenali ostravští policisté v rámci pravidelné amnestie pro držitele nelegálních zbraní. Pětadvacetiletý muž jim na služebnu přinesl podstatnou část předválečného protitankového kanonu.

„Na ostravském pracovišti odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál odevzdal pětadvacetiletý muž hlavní části protitankového kanonu československé výroby vzor 36 ráže 47 milimetrů,“ řekla ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

„Konkrétně šlo o hlaveň, část závěrového mechanizmu a část lafety zbraně. Hmotnost odevzdaných součástek této zbraně přesáhla 250 kilogramů,“ dodala mluvčí.

Kanon vz. 36 ráže 47 mm spřažený s těžkým kulometem v palebném postavení je k vidění v Darkovičkách na Hlučínsku.

Kanon vzor 36 ráže 47 milimetrů vyráběla ve druhé polovině třicátých let plzeňská Škodovka. Hotové pevnostní kanony byly instalovány do jednotlivých bunkrů předválečného československého opevnění a ve své době patřily k nejlepším zbraním svého druhu na světě.

Jako většina československých předválečných zbraní se také kanony vzor 36 dostaly do boje až na straně nacistického Německa, tedy státu, proti kterému měly republiku původně bránit.

Kanony byly postupně zabudovány do některých pevností atlantického valu, kde jich bylo použito několik stovek.

Dřívější osudy odevzdaného kanonu policisté neznají. „Policisté se nesmí ptát, odkud zbraň pochází, ani jak k ní majitel přišel,“ vysvětluje ostravský policejní mluvčí Petr Svoboda.

„Každá odevzdaná zbraň prochází balistickou expertizou a teprve v případě, že se zjistí, že se zbraní byl spáchán trestný čin, zjišťují se další podrobnosti. Což v případě odevzdaného protitankového kanonu neočekáváme,“ dodal s úsměvem policejní mluvčí.

Pokud policisté u odevzdaných zbraní nezjistí žádné dřívější porušení zákona, rozhodují o jejich osudu ti, kdo je odevzdali.

„Pokud jsou vlastníky patřičných oprávnění, můžeme jim odevzdanou zbraň vrátit. Pokud nejsou, nebo nechtějí zbraň přijmout, stává se vlastnictvím státu a ten může rozhodnout, co se s ní stane. Může přijít například do muzea, mohou se používat také jako názorná pomůcka při výuce ve školách a podobně,“ naznačil Petr Svoboda další osudy odevzdaných zbraní.

Nejčastěji zbraně odevzdávají lidé, kteří je nalezli při rekonstrukcích starších domů a stodol, nebo ti, kteří zbraně zdědili a nechtějí je mít doma. V rámci zbraňové amnestie už lidé v Moravskoslezském kraji odevzdali 48 zbraní a více než dva tisíce nábojů, včetně ručních granátů.