Zblízka. Takto vypadá virus HIV (zelený) na bílé krvince.

Zblízka. Takto vypadá virus HIV (zelený) na bílé krvince.

Muž je už 18 let HIV pozitivní. Kvůli nemoci s ním otec přestal mluvit

  • 6
V Moravskoslezském kraji přibývá lidí nakažených virem HIV. Hygienici jich evidují už 142. Převažují homosexuální muži, ale přibývá i rodin s dětmi, v nichž je jeden z partnerů nemocný.

O životě rodiny, kde se žena musí chránit před nákazou od muže, budou ve středu v Ostravě besedovat s veřejností manželé Kaskovi.

Byl mladý a na diskotéce ho upoutala krásná cizinka. Ve třiadvaceti letech nepřemýšlel o tom, jak moc mu může uškodit trocha nevázaného sexu...

Nakažení v kraji

  • Od roku 1988 evidují hygienici 142 lidí z kraje nakažených virem HIV. Z toho je 22 žen a 120 mužů, 16 osob zemřelo.
  • Jen v letech 2008 - 2010 přibylo 56 pacientů, nejčastěji ve věku 25 až 34 let.
  • Letos je zatím 10 nových případů, z toho čtyři lidé mají trvalé bydliště v kraji, ale žijí v Praze.

"Asi po třech měsících jsem začal zvracet a hubnout. Lékaři nemohli zjistit, co mi je. Za rok jsem shodil asi 25 kilo. Pak už jsem si spíš z legrace nechal udělat i testy na virus HIV," vzpomíná dnes 41letý Radek Kaska z Ostravy.

Tehdy bydlel na Zlínsku a lékaři byli v šoku. Nevěděli, jak mu to vlastně mají říci, byl totiž prvním nakaženým v tamním regionu.

Radek Kaska se ale s osudem vyrovnal. Je ženatý, manželce pomohl vychovat jejího syna, pracuje na stavbě a se svou nemocí se netají. Hůř to ale přijali jeho nejbližší.

"Otec se mnou nemluví od chvíle, kdy zjistil, že jsem nakažený, tedy 18 let. Matka se mi vyhýbá až poslední roky, když zjistila, že děláme se ženou osvětu. Byla by raději, kdybych virus HIV tajil, ale s tím já nesouhlasím," líčí Kaska.

V mládí muž bral až šedesát léků denně

Život s nákazou není lehký. Jako mladík bral až 60 léků denně. Jejich vedlejšími účinky byly průjmy, nespavost, bolesti hlavy i kloubů. Díky pokroku medicíny dnes bere Kaska už jen čtyři léky denně. Ale jsou silnější, takže na vedlejší příznaky si zkrátka musel zvyknout.

Přál by si ale, aby se nákaze vyhnuli další lidé. Proto je ochotný mluvit o tom otevřeně. Například už ve středu bude i s manželkou od 17 hodin besedovat s veřejností v ostravském klubu Atlantik.

"Lidé se většinou ptají na to, jak jsem se nakazil a jak se chrání moje zdravá manželka. Žijeme normálně, jen sex musí být samozřejmě vždy s ochranou, a opatrný musím být, když se třeba říznu a teče mi krev," popisuje Radek Kaska.

Jeho beseda je součástí programu v rámci světového týdne AIDS, který právě probíhá.

V pondělí odpoledne křižovala Ostravu už popáté speciální Tramvaj proti AIDS. Studenti v ní nabízeli za dvacet korun červené stužky a přidávali k nim informační materiály.

HIV? Mě se to už netýká, smála se seniorka

"Vybrané peníze půjdou na prevenci," vysvětloval lektor České společnosti AIDS pomoc Petr Hanzlík. "Mě se to už netýká," odmítala se smíchem cestující seniorka.

"Nejde nám o to vybrat co nejvíc peněz, ale upozornit na problém co nejvíc lidí. Nemocných totiž přibývá. A i když stále převažují muži, kteří se nakazili při sexuálním styku s jiným mužem, přibývá a bude přibývat i nakažených heterosexuálů," upozorňuje Hanzlík.

Za pravdu mu kromě statistik dává také Radek Kaska. "Nejsme výjimečná rodina. I moje sestřenice je heterosexuální, vdaná a na to, že se nakazila, přišla v těhotenství. Díky lékařské péči je její dítě naštěstí zdravé," dodává Kaska.

Podle epidemioložky Ireny Martinkové sledují odborníci v kraji nákazu virem HIV od roku 1988. "Dosud evidujeme 120 mužů a 22 žen, z toho šestnáct zemřelo. Výrazný nárůst nakažených byl v letech 2008 až 2010. Letos je zatím deset nových případů," řekla.