Muže s infarktem zachránil soused, měl doma přenosný defibrilátor

  • 8
Štěstí v neštěstí měl senior ze Štítiny na Opavsku, kterého v neděli postihl infarkt. Jeho nejbližší mu nejprve poskytli první pomoc, přičemž je přes telefon vedla operátorka záchranné služby. Pak si vzpomněli, že mohou doběhnout pro souseda, který je záchranářem.

Starší muž zkolaboval po poledni. Dokonce přestal dýchat, jeho nejbližší proto okamžitě volali na tísňovou linku záchranářů.

„Operátorka záchranné služby vyslala do obce sanitku a po telefonu dceru postiženého instruovala, jak správně poskytnout první pomoc,“ uvedl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl.

Po několika minutách si lidé vzpomněli, že i jeden z jejich sousedů je záchranářem. „Přiběhla ke mně domů sousedka s tím, že pán náhle zkolaboval, že už volali záchranku, ale je v bezvědomí a oživují ho. Vyběhl jsem poskytnout pomoc a napadlo mě vzít si s sebou automatický externí defibrilátor, který používám jako lektor pro výukové účely první pomoci,“ popsal záchranář Jiří Vildomec.

Po výboji muž začal dýchat

Když doběhl na místo, soused nejevil známky života, srdeční masáž prováděla jeho dcera a další sousedé. „Převzal jsem péči o pacienta a nalepil mu na hrudník elektrody přístroje, zapnul jej a pokračoval v masáži. Přístroj po chvíli vyhodnotil stav pacienta a doporučil podání defibrilačního výboje, což jsem stisknutím tlačítka provedl. Hned po první defibrilaci došlo k obnově krevního oběhu a srdce souseda začalo pracovat. Po chvíli již dorazily naše posádky a začaly poskytovat další nutnou péči,“ popsal.

Zasahující lékař zjistil, že příčinou vážných zdravotních obtíží byl nejspíše akutní infarkt.

„Po chvíli se pacient probral k vědomí a se záchranáři během dalšího ošetřování spolupracoval,“ uvedl mluvčí Humpl. Dodal, že současný seniorův zdravotní stav v ostravské fakultní nemocnici je nadějný.

Přenosné defibrilátory se objevují na stále více místech, v Ostravě například v obchodních centrech, k dispozici ho mají i některé městské policie a horské služby v Beskydech i Jeseníkách.

Nejlépe, když defibrilátor využívá proškolená obsluha

Naposledy nakoupil dva přenosné defibrilátory Hlučín pro městskou policii a jednotku dobrovolných hasičů. Nutností je i při pořádání větších sportovních nebo kulturních akcí. V Brně je dokonce třináct takových zařízení pro záchranu v případě zástavy srdce rozmístěno na veřejných místech, například v zoo nebo na výstavišti (podrobněji zde).

Přístroj za několik desítek tisíc korun si však může koupit kdokoliv.

„Prodej není nijak omezen. Důležité je však to, aby jeho majitel, popřípadě pověření lidé, kteří by měli přístroj v budoucnu použít, byl proškoleni v jeho obsluze. Takové zaškolení nabízí obvykle i prodejce či distributor. Defibrilátory jsou nicméně využitelné spíše v prostorách, kde se vyskytuje větší koncentrace osob, než jej mít jej vyloženě doma,“ konstatoval záchranář Vildomec. 

Použití přístroje je údajně poměrně snadné - uživatel defibrilátor pouze vybalí, zapne a nalepí elektrody na tělo pacienta. Dále se řídí hlasovými pokyny přístroje. K postupu vedou laického zachránce také jednoduché piktogramy.