Jiří Kučera, který trpí roztroušenou sklerórou, rád čerpá energii ze stromů. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Pomáhá mi chlad, mohl by i jiným, věří nemocný muž

  • 0
Posledních osm let je Jiří Kučera v invalidním důchodu. Chodí s oporou dvou holí a někdy mu svaly ztuhnou tak, že se nemůže skoro ani pohnout. Trpí totiž roztroušenou sklerózou. Ale nevzdává se. Dělá vše, aby neskončil na vozíku. A tvrdí, že mu hodně pomáhá léčba chladem.

"Proč právě já? Touhle otázkou jsem se trápil," když lékaři zjistili, že moje zdravotní potíže způsobuje roztroušená skleróza," netají 51letý Jiří Kučera.

Autoimunitní choroba, jejíž příčiny lékaři neznají a vyléčit ji nedokážou (jen zpomalit), se u muže poprvé projevila asi před čtvrt stoletím. Ale prvních devět let to netušil. Lékaři totiž stanovili jiné diagnózy.

Posledních osm let je muž v plném invalidním důchodu. Někdy mu svaly ztuhnou tak, že se nemůže skoro ani pohnout. Právě teď pobývá v rehabilitačním centru. Chodí v předklonu a s oporou dvou hůlek.  "Věřím, že do dvou měsíců je zase na čas odložím," říká přesvědčivě.

Dávno už se netrápí otázkou, proč právě jeho postihla zákeřná nemoc, která řadu pacientů dříve či později posadí do kolečkového křesla. Naopak. Srší humorem a nemoc bere jako výzvu. Zjišťuje, co mu prospívá. Rád čerpá energii ze stromů a často se vrací do Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné. Je tam i teď a netají, že jednou by tam chtěl pomáhat dalším pacientům.

"V Čeladné se cítím dobře z několika důvodů. Díky okolním horám je tu zvláštní energie, kterou hned tak někde necítím. A kromě obvyklé rehabilitační péče tu nabízejí léčbu chladem, která mi vždy velmi pomůže," říká Jiří Kučera.

Do čeladenského rehabilitačního centra se vrací třikrát ročně. Jeden pobyt mu hradí pojišťovna, další dva si platí ze své kapsy. Jako teď. Účinky chladu na ztuhlé svaly si poprvé vyzkoušel asi před čtyřmi lety.

"Když jsem tehdy při nástupu přišel k fyzioterapeutovi, zhodnotil, že mám svaly tak ztuhlé, že s tím asi nic moc neuděláme. Po dvou návštěvách polária jsem u něj byl znovu. Překvapilo ho, že křeče tak rychle povolily. I já to na sobě poznal. Tehdy jsem chodil o jedné holi, ale po návratu z Čeladné jsem i s ní běhal nějaký čas skoro jako kamzík," říká muž s lehkou nadsázkou.

I když se jeho stav pomalu zhoršuje, muž tvrdí, že právě léčba chladem mu pokaždé velmi pomůže. A podle něj by mohla výrazně prospět i jiným lidem s roztroušenou sklerózou.

Chce se zapojit do odborné studie

Uznávaná odbornice na léčbu této choroby Eva Havrdová z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze si to ale nemyslí. "Není to žádná léčba. Pacientům s roztroušenou sklerózou nepomůže," říká lékařka.

Jiří Kučera její názor zná. A netvrdí, že chlad pomůže všem. "Reakce pacientů na jakoukoli léčbu je individuální. Proto je možné, že někomu chlad pomůže a někomu ne," míní. "Podle mě je ale důležité prověřit každou možnost. A protože chybí studie, která by jasně prokázala účinky chladu na pacienty s roztroušenou sklerózou, rád bych se do ní osobně zapojil," svěřuje se.

Šanci možná dostane. O takové studii totiž uvažuje Petr Strnad, odborník z firmy dodávající kryokomory, kterého účinky chladu zajímají už 20 let. "Znám pár pacientů, kterým chlad pomáhá, ale hlavně sleduji Němce a Poláky, kteří se věnují léčebným účinkům chladu na člověka asi nejvíc. V Japonsku s tím začali už v roce 1976," líčí Strnad.

Potvrzuje, že léčebný efekt u roztroušené sklerózy dosud nikdo nepotvrdil. "Ale ani nevyvrátil. A právě proto bychom rádi udělali odbornou studii my. Nejdřív ale musíme pro takový projekt získat lékaře, což se nám zatím nedaří. Až pak můžeme oslovit pacienty," vysvětluje Strnad s tím, že chlad nevnímá jako zázračnou léčbu, ale jako účinnou podpůrnou rehabilitační metodu.

To tvrdí i ředitel Beskydského rehabilitačního centra Milan Bajgar. "Do studie se rádi zapojíme. Polárium má totiž velký efekt pro řadu našich pacientů," říká.