Jednou z posledních investic v Moravskoslezském kraji zaplacených z evropských...

Jednou z posledních investic v Moravskoslezském kraji zaplacených z evropských dotací je stavba bazénu v Brušperku na Frýdecko-Místecku. | foto: Městský úřad Brušperk

Evropské dotace v Moravskoslezském kraji získají jen obce. Zbývá málo

  • 1
Po tříleté pauze mají města a obce v Moravskoslezském kraji opět šanci získat peníze z Evropské unie. Právě pro ně jsou totiž určeny peníze z Regionálního operačního programu, které dosud nebyly vyčerpány.

Zatím pouze připravené nebo již zahájené projekty měst a obcí v Moravskoslezském kraji mají šanci dosáhnout na peníze z Evropské unie. Mohou tak neočekávaně ušetřit i miliony korun ze svých rozpočtů.

„Dotaci je možné získat jen na připravené projekty s ukončeným výběrem dodavatele nebo na již probíhající stavby,“ vysvětluje mluvčí Regionální rady Michal Sobek. „Minimální rozpočet projektu musí být dva miliony korun v případě obcí o velikosti do pěti tisíc obyvatel, u projektů obcí do padesáti tisíc obyvatel pak čtyři miliony.“

Další podmínkou je dokončení projektů do poloviny roku 2016, do dotací si navíc obce mohou započítat pouze náklady uskutečněné v letošním roce.

Čeká se na Brušperk a Petřvald

„K dispozici budou miliony, možná desítky milionů korun. Kolik přesně, to budeme vědět až na konci roku,“ vysvětluje Kateřina Dostálová, ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, který evropské dotace rozděluje. „Starostům proto nyní nemůžeme slíbit konkrétní částku a přednost dostanou záměry, které by obce uskutečnily i za vlastní peníze. Dotace pak zpětně uhradí část nákladů. Čím více bude úspěšných zájemců, tím méně si ze společného koláče ukousnou.“

„Několik projektů se ještě dokončuje - například bazén v Brušperku na Frýdecko-Místecku nebo radnice v Petřvaldu. Až po jejich vyúčtování bude jasné, kolik prostředků zbude na nové záměry,“ přidal vysvětlení Sobek.

Oproti „klasickému“ rozdělování dotací, kdy obce dostávaly poměrnou část ceny projektu, například pětaosmdesát procent ceny, budou zbylé peníze rozdělovány podle odlišného klíče - ty, které budou úspěšné, získají stejné procento dotace.

Někdy klesající síla koruny pomůže

O případnou dotaci ze zbývajících peněz se mohou ucházet například obce s připravenými nebo zahájenými projekty na rekonstrukce náměstí, kulturních domů, škol, hasičských zbrojnic a podobně.

Od roku 2007, kdy regionální rada s rozdělováním dotací začala, putovalo na stavby a rekonstrukce kulturních domů, náměstí nebo například tělocvičen téměř čtyři a půl miliardy korun. Obdobná částka - 4,2 miliardy korun - pak pomohla stavět a vylepšovat silnice, cyklostezky nebo autobusové zastávky. Celkem měl pak Regionální operační program za posledních osm let k dispozici přibližně dvacet miliard korun.

„Vše má být proplaceno nejpozději v prvním čtvrtletí roku 2016. Na většině projektů, které tuto částku mají naplnit, se již pracuje,“ doplnila informace Kateřina Dostálová s tím, že z dvaceti miliard korun zbývá proplatit zhruba pět miliard. U většiny už je jasné, na jaké projekty půjdou, část si budou moci rozdělit právě obce u projektů zahájených v tomto roce.

Peněz na jednotlivé projekty bude ve výsledku více, než s kolika zaměstnanci regionální rady počítali. Pomohla k tomu hlavně klesající síla koruny.

„Pro dlouhodobě oslabený kurz koruny vůči euru máme na podporu projektů více peněz, než jsme počítali,“ vysvětlila Dostálová. Nové programové období začalo 1. ledna letošního roku. Zatím ale ještě nebylo rozhodnuto, kam všude evropské dotace zamíří.