Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Na konci roku přibylo nezaměstnaných, firmy ale lidi často shánějí marně

  • 17
Tradiční prosincový úbytek pracovních míst se Moravskoslezskému kraji nevyhnul ani v závěru loňského roku. Oproti dřívějším letům ale nebylo propuštěných tolik. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnil úřad práce.

„Ke konci roku jsme v kraji evidovali 72 573 uchazečů o práci, oproti listopadu minulého roku jich bylo o 2 261 více, naopak meziročně 11 304 uchazečů ubylo,“ řekla ředitelka ostravského úřadu práce Yvona Jungová.

O práci podle statistik přicházeli hlavně lidé bez kvalifikace nebo s nižším vzděláním. S výjimkou července a konce roku loni počet nezaměstnaných neustále klesal. V závěru ubylo i pracovních míst, oproti konci roku 2014 je ale situace lepší.

„K poslednímu dni prosince 2015 bylo v databázích krajského úřadu práce k dispozici celkem 10 324 volných pracovních míst, což bylo oproti loňskému listopadu o 661 méně, ale meziročně o 4 925 více,“ dodala ředitelka.

Obdobná situace byla i v jednotlivých okresech. I zde se ve srovnání s listopadem počet volných pracovních míst, hlavně kvůli ukončení sezonních prací, postupně snižoval, i přesto byl v meziročním srovnání vyšší.

„Z hlediska pracovních příležitostí bylo na Frýdecko-Místecku ke konci roku celkem 1 505 volných pracovních míst, což je sice o 191 méně než v minulém měsíci, ale o 668 míst více než ve stejném období roku 2014,“ vysvětlil Vladimír Patáčik, ředitel frýdecko-místeckého úřadu práce.

A na volná místa se nezaměstnaní příliš nehrnou. Hlavně průmyslové firmy mají problémy najít odborně připravené zaměstnance.

„Podle namátkového průzkumu, který jsme před několika dny provedli, je osm oslovených firem schopno okamžitě zaměstnat 525 lidí,“ popisuje zákoutí trhu práce Petr Holica, mluvčí svazu průmyslu a dopravy a dodal:

„Většinou jde o odborné technické profese, pozice určené pro středoškoláky a vysokoškoláky, ale velký zájem je i o vyučence a manuálně zručné lidi. Víme například o firmě v kopřivnické průmyslové zóně, která by okamžitě přijala dvě stovky manuálně zručných dělníků, ale hledají je jen těžce.“

Možná by pomohly příspěvky na dopravu

Přes sedmdesátitisícovou nezaměstnanost v kraji si hlavně průmyslové podniky stěžují na nedostatek pracovníků. Řešit by to mohly dohody s úřady práce a příspěvky na dopravu. „V kraji jsou oblasti, kde jsou lidé bez práce, a také místa, kde je práce, ale scházejí lidé,“ konstatuje Petr Holica.

„Trh práce je přes velký počet nezaměstnaných zamrzlý, navíc se moc neví, kdo z nezaměstnaných chce skutečně pracovat a kdo sociální výhody využívá, aby pracovat nemusel. Nechceme vozit autobusy cizích dělníků, když lidé tady jsou. Jednáme s úřady práce o možnostech, jak trh práce rozhýbat, jak dostat lidi tam, kde je práce.“