Jaromír Pánek je souzen za to, že dodával neznačený a nekolkovaný líh Šimonu...

Jaromír Pánek je souzen za to, že dodával neznačený a nekolkovaný líh Šimonu Kramarčíkovi. Podle výpisu z mobilu byl ve spojení s hlavním aktérem metylové kauzy Rudolfem Fianem. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na litru jsem vydělával dvacet korun, řekl obviněný v metylové kauze

  • 13
Tři mrtví a několik lidí přiotrávených metylalkoholem. Takové jsou následky pokoutního míchání alkoholu v Českém Těšíně. U ostravského krajského soudu nyní stojí Šimon Kramarčík a Jaromír Pánek. Jeden podle obžaloby nebezpečný alkohol míchal a prodával, druhý mu dodával neoznačený líh.

Přímé propojení na „hlavního míchače“ metylové kauzy, Rudolfa Fiana, který byl na konci května odsouzen k doživotnímu trestu, našli policisté u Jaromíra Pánka.

Osmatřicetiletý muž stojí před soudem za to, že dodal metylalkohol Šimonu Kramarčíkovi z Českého Těšína. Kramarčík jej podle obžaloby míchal s různými příměsmi a prodával lidem.

„Jaromír Pánek v přípravném řízení odmítl vypovídat, z výpisu z jeho mobilního telefonu se ale ukázalo, že byl v přímém spojení s Rudolfem Fianem, hlavním aktérem metylové kauzy. Proto máme vážné podezření, že metylakohol dodal druhému obžalovanému právě on,“ řekla státní zástupkyně Daniela Srbová.

U soudu odmítl vypovídat jak Jaromír Pánek, tak Šimon Kramarčík. Ten nechtěl po svém zadržení mluvit ani před policisty, vypovídat začal až po měsíci ve vazbě.

Šimon Kramarčík je souzen za to, že namíchal a prodával neznačené alkoholické nápoje. Namíchal i dávku, po níž zemřeli tři lidé.

„Měl jsem strach a mám jej dodnes. O svůj život i o život mých příbuzných,“ vysvětloval před soudem důvody, proč nechce konkretizovat žádného ze svých dodavatelů alkoholu.

„Dodnes mou ženu občas sleduje neznámé auto,“ dodal před soudem.

O život šlo ale také lidem, kteří jím míchaný alkohol kupovali. Po vypití smrtící směsi podle spisu tři z nich zemřeli. Jedna žena v třinecké nemocnici, další muž ve vinohradské nemocnici v Praze a třetí oběť našli mrtvou v bytě.

„Neznačený alkohol jsem začal prodávat zhruba před pěti lety, míchat jsem si jej začal zhruba v roce 2011,“ uvedl před soudem Šimon Kramarčík.

Nelegální alkohol prodával podle svých slov hlavně svým známým. A také stálým zákazníkům obchodu s lihovinami, který měl v Českém Těšíně na Hlavní třídě.

„Oficiální rum z Božkova jsem prodával za 230 korun litr. Ten, který jsem si míchal sám, pak za sedmdesát. Na každé litrové lahvi jsem vydělával zhruba dvacet korun,“ přiznal při výslechu s tím, že během roku dokázal prodat čtyři až pět tisíc litrů nezdaněného alkoholu.

O levném alkoholu se dozvěděl v klubu důchodců

K soudu dorazil také jeden z poškozených, Jaroslav Pulecz.

„O levném alkoholu jsem se dozvěděl v klubu důchodců. To víte, všechno si tam řekneme, hlavně kde je co nejlevnější,“ vypovídal před soudem.

„Já sám jsem kupoval tři až čtyři litry lihu měsíčně, z toho jsem si pak sám dělal rum nebo ořechovku pro mou potřebu. Když jsem pak začal špatně vidět, bylo mi jasné, že to asi bude z toho pití, a tak jsem zavolal sanitku,“ přiblížil začátek svého problému.

Jaroslav Pulecz vypil alkohol s metanolem, skončil v nemocnici. Na rozdíl od tří dalších lidí přežil.

„Tušil jsem, že to asi bude na delší dobu, tak jsem si sbalil věci a vzal i lahvinku slivovice z jižní Moravy, kterou jsem měl doma. To abych měl protilátku,“ dodal. A bylo vidět, že pobavil i soudce.

Potřeby pro výrobu pančovaného alkoholu, jako lahve, uzávěry i viněty, nakupoval Šimon Kramarčík ve velkoobchodě na Tovární ulici v Českém Těšíně.

Stejně tak tomu bylo i v případu Stanislava Bažanowského (více zde), který stojí před soudem za to, že namíchal alkohol, po němž zemřela osmadvacetiletá žena z Komorní Lhotky a její otec oslepl.

I on nakupoval potřebné věci, včetně etiket, ve skladě v Českém Těšíně. Ačkoliv se v něm podle Stanislava Bažanowského prodávaly načerno také kolky, policisté v tomto směru nic nevyšetřovali.

Poté, co se metanolová kauza provalila, vylil Šimon Kramarčík veškerý líh, který měl doma, aby zahladil stopy. Obžalovaným v této části metylové kauzy hrozí až patnáctileté tresty.