Otrávený orel mořský chvíli před tím, než uhynul.

Otrávený orel mořský chvíli před tím, než uhynul. | foto: Jan Kašinský

Na Opavsku někdo otrávil orla mořského, v posledních letech už potřetí

  • 51
V Kravařích na Opavsku našli lidé samce orla mořského, který nejspíš pozřel jedovatou návnadu. Veškerá snaha odborníků o záchranu dravce přišla vniveč. Ochránci zvířat už minulosti v okolí Kravař otravu tohoto chráněného ptáka zaznamenali. Pokud se potvrdí i v tomto případě, obrátí se na policii.

Zjevně nemocného ptáka objevili ve středu v katastru Kravař lidé při procházce. Zavolali strážníky a ti informovali pracovníky Stanice na záchranu živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku.

„U otrav je u ptáků typická poloha se svěšenými křídly a hlavou, křečovitě sevřenými pařáty, přičemž všechny tyto příznaky u orla z Kravař byly jednoznačné,“ uvedl vedoucí stanice Petr Orel.

Bohužel i přes veškerou péči a pomoc přivolaného veterináře nakonec dospělý samec v noci ze středy na čtvrtek uhynul.

Uhynulý otrávený orel mořský.

Obsah jeho volete nyní prozkoumají ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci.

„Pokud se potvrdí otrava, tak podáme trestní oznámení,“ dodal vedoucí stanice.

Podle něj nelze vyloučit otravu insekticidem karbofuranem. „Jeho působením dochází k blokování nervových vzruchů, které vede k ochrnutí dýchacího svalstva a velmi kruté smrti udušením,“ přiblížil Orel.

Připomenul, že poslední otrava chráněného orla mořského v regionu se datuje do léta 2012, jenže tehdy to byl jed na hlodavce a dravce se podařilo zachránit. Ještě dříve byl tento druh orla otráven karbofuranem v roce 2009. „Tehdy to také bylo na Kravařsku, což je velmi zarážející,“ zmínil vedoucí záchranné stanice.

Předsedu Okresního mysliveckého spolku v Opavě Zdeňka Glaudera zpráva překvapila. „To jste mě zaskočil, vůbec o tom nevím. Ani v těchto letech nemáme s otravami zvířat žádné problémy, a to ani na Kravařsku,“ reagoval a slíbil, že se o případ začne hned zajímat.

Orel mořský je největší druh orla v Evropě. V tuzemsku vymizel ve 20. letech minulého století, ale od 80. let se jeho výskyt zase zvyšuje. Orel nemá žádného přirozeného predátora, jediné vážné nebezpečí tak představuje člověk.