Zánik hrozí i terapeutickým dílnám v Novém Jičíně.

Zánik hrozí i terapeutickým dílnám v Novém Jičíně. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Na Ostravsku hrozí hromadný zánik sociálních služeb

  • 7
Jen týdny scházejí k uzavírání desítek azylových domů, chráněných dílen a dalších sociálních služeb v Moravskoslezském kraji. Na přežití scházejí peníze, stát ale dále opakuje, že více financí na postižené lidí nemá a nedá. Ozývají se už i ostřejší slova, například že stát neplní ani základní předpoklady humánní společnosti.

Mentálně postižení, lidé s psychiatrickými diagnózami i nevidomí. Ti všichni chodí do sociálně-terapeutické dílny Charity Hlučín. Zvedli se ze dna, zapojili se do společnosti. Svedou věci, se kterými si i zdraví lidé nevědí rady.

Teď hrozí, že dílna zanikne. Co by to znamenalo? Postižení lidé by zůstali doma. Na lécích a bez pomoci zvenčí.

"Jsou nervózní, podráždění. Někteří se vztekají a říkají, že sem budou chodit, i když my tu nebudeme. Jejich rodiče se ptají, co mají dělat. Z kraje dostávají jen oficiální odpovědi, že na sociální služby nejsou peníze. Rada žádná," říká ředitel Charity Hlučín Lukáš Volný.

Projekty stihl podat jen Jihomoravský kraj

Organizace, které poskytují sociální služby v kraji, nemají peníze. Chybí jim 225 milionů korun z projektů podporovaných EU, které letos skončily. Náhrada zatím není.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí vyzvalo kraje, aby se přihlásily se svými novými projekty. Než jsme to udělali, výzvu zrušilo," popsala mluvčí Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková. Takže přestože kraj svůj navazující projekt měl připravený, k výzvě už se nemohl připojit a na evropské peníze nedosáhl.

Ministerstvo se brání. "Peníze na podporu sociálních služeb byly vyčerpány, proto jsme výzvu omezili," zdůvodnil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Sulek. Peníze tak putovaly pouze do Jihomoravského kraje, který stihl své projekty podat včas.

Vzdejte se rautů, vzkazuje ministrům sociolog

"Lidem ve vládě chybí osobní zkušenost se sociálním a zdravotním vyloučením. Postrádají empatii, pokoru a elementární humanismus. Všem bych naordinoval pobyt v sociálních zařízeních. Ať se vzdají rautů a vidí, jak se žije ve světě bolesti, utrpení a závislosti," rozčílil se sociolog Jiří Siostrzonek.

Terapeutickým dílnám pro mentálně postižené provozovanými Slezskou diakonií

Dodal, že pokud stát neumí, nebo se dokonce odmítá postarat o lidi, kteří to sami nedokážou, pak neplní ani základní předpoklad humánní společnosti.

Projekty by mohly být obnoveny až na podzim, do té doby se organizace musejí spolehnout na pomoc kraje, měst a sponzorů.

Charita upíná naděje ke sponzorům

"Obrátili jsme se na společnost OKD, která některé naše sociální služby může podpořit. O peníze žádáme i kraj, čekáme na výsledky dotačního řízení města. Je to velká nejistota, nevíme, co bude. Každopádně k prvnímu květnu jsme požádali o ukončení registrace služby sociálně-terapeutická dílna," řekl ředitel Charity Hlučín Lukáš Volný.

Diecézní charitě ostravsko-opavské hrozí, že bude muset uzavřít celkem deset zařízení, ve kterých pracuje sto lidí a navštěvuje je 380 klientů. Slezská diakonie zřejmě uzavře 27 služeb a v dalších dvaceti střediscích omezí aktivity.

"Změny se dotknou i dětí s postižením," uvedla ředitelka Slezské diakonie Zuzana Filipová. Armáda spásy v Moravskoslezském kraji pravděpodobně bude muset uzavřít dvanáct sociálních služeb, především azylových domů.