Na střechu Slezské univerzity vytáhl jeřáb hvězdářskou kopuli

  • 9
Žádné mžourání do hledí dalekohledu. Studenti a ­profesoři Slezské univerzity jen zadají souřadnice v kanceláři či posluchárně do počítače a nová kopule na střeše fakulty se daným směrem poslušně natočí.

Veliké rameno jeřábu vyzvedlo bílou astronomickou observatoř z nádvoří filozoficko-přírodovědné fakulty Slezské univerzity (FPF) na Bezručově náměstí v Opavě až na střechu budovy. Tam kopuli dva specialisté z polské Bilasko Biale bezpečně usadili. A­ bylo hotovo.

Maličká „hvězdárna“ má průměr 3,2 metru. Studenti a profesoři už od konce roku, kdy začne fungovat, získají nový nástroj pro pozorování vesmírných objektů. „Studium astrofyziky se nyní na Slezské univerzitě posune od teorie blíže k praxi,“ podotkl děkan FPF Zdeněk Stuchlík.

„Kdo nic netušil a díval se na vše zdálky, nejspíše si myslel, že se nad Opavou vznáší UFO. Zasvěcení však věděli, že to Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity instaluje na střechu své budovy na Bezručově náměstí astrofyzikální observatoř, jedno z nejmodernějších vědeckých pracovišť pro sledování dění ve vesmíru,“ popsali událost na Facebooku Slezské univerzity.

Novinku příležitostně využije i veřejnost a studenti středních škol. „Toto zařízení bude plně robotizováno a jeho technologické vybavení umožní digitální přenos dat. To znamená, že studenti či akademičtí pracovníci si mohou stahovat observační data či pozorovat kosmické objekty vzdáleně, prostřednictvím internetu ze svého domova, kolejí či učebny,“ poznamenal proděkan Pavel Bakala.

Observatoř rozšíří i možnosti vzdělávání. „Vedení fakulty chce studentům nabídnout i přípravu na dráhu pracovníků observatoří pro veřejnost. Stavba přijde na dva miliony korun,“ uvedla mluvčí Slezské univerzity v Opavě Zuzana Urbánková.

Hvězdárnu okupuje dalekohled spolu se špičkovým elektronickým zařízením, které přenese obraz přímo do laboratoře, odkud lze celou observatoř ovládat. „Kopule by měla sloužit do konce letošního roku. Doufáme, že se ji podaří dokončit současně s přístavbou, která na budově probíhá. Do budoucna ovšem plánujeme další rozšíření využití půdních prostor vedle observatoře,“ poznamenal děkan FPFSU Zdeněk Stuchlík.

Škola moderní astrofyziky

I laici budou moci vědecké pracoviště využít. „Jednou z příležitostí by měla být listopadová akce Školička moderní astrofyziky. To na fakultu zavítají středoškoláci a školáci. A předpokládám také pravidelné využití formou astronomického kroužku,“ vysvětlil Stuchlík.

Než začne moderní pracoviště pracovat, zbývá doladit důležité detaily. „Bude nutno instalovat dalekohled, pak vytvořit hardwarové připojení tohoto dalekohledu, dále zprovoznit softwarové vybavení a vyladit chod observatoře,“ uvedl Stuchlík.

Děkan vysvětlil také to, co znamená termín digitální přenos observačních dat – tedy to, že zájemci o pozorování si někde na internetu otevřou určitý link, kde najdou požadovaná data. „Je to tak, půjde to z jakékoli učebny, kanceláře či z pohodlí domova, odtud všude se budou moci na observatoř připojit studenti a pracovníci univerzity,“ přitakal.

Nápad vybudovat na střeše fakulty observatoř se nezrodil v jedné hlavě. „S původní myšlenkou přišel doktor Jiří Kovář v souvislosti se snahou o rozšíření náplně studia astrofyziky na naší fakultě, dále jsme se na této myšlence pracovali já, doktor Petr Slaný, proděkan Pavel Bakala a prorektor Gabriel Török,“ vyjmenoval Stuchlík.