Petr Kümpel, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě, na archivním

Petr Kümpel, primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě, na archivním snímku před jedním z pokojů. | foto: Archiv MF DNES

Těžkých průjmů přibývá, na Ostravsku zemřeli dva senioři

  • 14
Salmonelóza zapříčinila v posledních týdnech smrt dvou seniorů z Moravskoslezského kraje. Při těžkých průjmech se jejich zdravotní stav zhoršil natolik, že je nezachránili ani v nemocnicích. Lékaři varují, že se infekční oddělení plní pacienty i s průjmy vyvolanými jinými bakteriemi nebo viry.

"V červnu zemřel na Frýdecko-Místecku pacient starší devadesáti let poté, co prodělal salmonelózu. Zemřel na jiné onemocnění, ale infekční průjem jeho organismus ještě více oslabil," vysvětluje Irena Martinková, vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě.

Kampylobakterióza

Více než polovina z pacientů, které letos v Moravskoslezském kraji prokazatelně postihl infekční průjem, onemocněla kampylobakteriózou. Nemoc způsobuje bakterie campylobakter.

Jde o takzvanou zoonózu, protože nákaza se na člověka přenáší ze zvířat. Onemocnět mohou všichni. Rizikové je především syrové maso, hlavně drůbeží. Zdrojem nákazy ale mohou být i psi a kočky.

V červenci podle hygieničky zemřel další senior, který se nakazil salmonelózou, tentokrát na Bruntálsku. Tam ale není infekční oddělení, proto se léčil v Opavě. "Byl to 82letý muž. K nám se dostal se salmonelózou," potvrdil primář infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.

Podle něj však ani u tohoto pacienta nebyla nákaza přímou příčinou úmrtí. "Trpěl i jinými nemocemi a zemřel na plicní embolii. Infekce mu ale přitížila," dodal lékař.

Nejvíce zabrat dostávají ledviny

Na opavském infekčním oddělení, které má padesát lůžek, nyní leží s infekčním průjmem asi dvě desítky pacientů. Na infekčním oddělení fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě, které má šedesát lůžek, jich nyní ošetřují asi tři desítky.

"Hospitalizujeme přitom jen pacienty v těžším stavu. Jsou odvodnění, mají problém s příjmem tekutin. Zavodňujeme je pomocí infuzí, aby jim neselhaly ledviny, které dostávají nejvíc zabrat," vysvětlil doktor Kümpel. Podle něj případů salmonelózy po letech ústupu znovu přibývá.

Ačkoli nárůst průjmových onemocnění je pro letní měsíce typický, i hygienici upozornili, že v letošním roce se situace v Moravskoslezském kraji nevyvíjí moc příznivě. Od začátku roku už onemocnělo infekčním průjmem kolem 2 500 lidí.

Jak nákaze předejít

Hygiena
Důležité je důkladné mytí rukou před přípravou jídla, po práci se syrovým masem, před jídlem, po použití toalety, výměně plen, práci na zahradě či kontaktu se zvířaty.

Nákup potravin
Při nákupu potravin zkontrolujte jejich vzhled, kvalitu, dobu použitelnosti i způsob skladování.

Na co dbát v kuchyni
Oddělujte syrové potraviny od již tepelně upravených, určených ke konzumaci. Syrové maso skladujte v lednicích na nižších místech než potraviny určené k jídlu. Všechny potraviny dostatečně tepelně zpracujte, tím bakterie zahubíte.

Udržujte čisté plochy i vybavení kuchyně včetně nožů a dřezů.

"Do konce června onemocnělo salmonelózou v kraji 449 lidí, loni ve stejném období jich bylo jen 364," potvrdila Irena Martinková.

"U kojenců a batolat způsobují průjmy většinou viry, například noroviry a rotaviry, které se přenášejí vzduchem nebo znečištěnýma rukama.

Často onemocní více členů jedné rodiny.

Nejvíc hrozí bakterie Campylobacter

Rodiče mohou své děti chránit tím, že je do půl roku věku nechají naočkovat. Zabrání tak situacím, kdy zesláblé dítě musí ležet týden v nemocnici s kapačkou v ruce," říká lékařka infekčního oddělení v Ostravě Alena Zjevíková.

U starších dětí a dospělých převažují infekční průjmy vyvolané bakteriemi, nejčastěji jde o rod Salmonella nebo Campylobacter.

"Nejčastějšími původci onemocnění jsou právě bakterie Campylobakter. Ze všech pacientů s infekčním průjmem evidovaných do konce června v našem regionu jich 1 437 onemocnělo kampylobakteriózou, z toho 676 dětí do 15 let," řekla ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.

Už v první polovině července přibylo dalších 160 pacientů s touto nákazou. Onemocnění se projevuje nejčastěji průjmem, zvracením, bolestmi břicha, křečemi a celkovou slabostí. Potíže obvykle trvají dva až tři dny. Důležité je podle lékařů od počátku dbát na dostatečné zavodňování organismu. A ještě lépe je nemocem předcházet dodržování hygienický zásad a dostatečnou tepelnou úpravou masa a vajec.