Turisté mohou letos v Beskydech vyrazit hned na tři nové stezky na Jablunkovsku, Novojičínsku a Frýdecko-Místecku. Ilustrační foto

Turisté mohou letos v Beskydech vyrazit hned na tři nové stezky na Jablunkovsku, Novojičínsku a Frýdecko-Místecku. Ilustrační foto | foto: Martin Janoška, iDNES.cz

Na turisty čekají nové stezky podél studánek či samot

  • 0
Hned několik nových stezek letos čeká na výletníky v okolí Beskyd. Vyrazit mohou například za historií studánek, jinde se jim naopak budou hodit moderní technologie. Informace o různých místech totiž nejsou na klasických tabulích, k jejich přečtení je potřeba mobil se čtečkou.

Končící prázdniny přinášejí menší vedra a tudíž takřka ideální podmínky pro výlety do přírody a po horách. V Moravskoslezském kraji je nespočet naučných stezek, které lidem kromě turistického zážitku poskytují také informace o okolí, kterým vedou. A k radosti milovníků pěších pochodů přibývají trasy nové.

Na Novojičínsku tak nyní mají raritu, která vznikala zhruba čtyři roky. Místní klub rodáků postupně zveleboval zničené a zapomenuté studánky mezi Štramberkem a Novým Jičínem. Ty pak propojil naučnou stezkou, kterou v dubnu slavnostně otevřel.

Studánková trasa Puntík se jmenuje podle vrchu, na jehož svazích prameny jsou. U toků jsou navíc původní označení s roky vzniku jednotlivých koryt.

"U jednoho pramene tak máme kámen s letopočtem 1931 a iniciálami sedláka, kterému místo kdysi patřilo. Jinde leží další s rokem 1919, přičemž se podařilo získat fotografii tehdejších budovatelů studánky stojících u stejného kamene," uvádí Pavel Wessely, předseda Klubu rodáků a přátel města Nového Jičína.

Podle starosty Ivana Týleho navíc ani mnozí místní obyvatelé již o některých studánkách nevěděli.

Turisté si tak mohou projít zajímavou, asi šestikilometrovou trasu. Začíná se pramenem U mlýnků a lidé postupně uvidí studánky Mariánská, Turistická, U kříže, U sovy a U Ivana. A některé z nich vynikají nad těmi ostatními nejen svým stářím.

"Například Mariánská se pyšní vodou výborné kvality," dodává Pavel Wessely. Členové klubu rodáků navíc chtějí pokračovat v obnově dalších pramenů, které by pak mohli přidat k trase Puntík.

Pěšky do dějin Starých Hamrů

NOVINKY PRO TURISTY

Frýdecko-Místecko
Na turisty čeká nová zhruba sedmikilometrová naučná stezka ve Starých Hamrech, která od května spojuje Samčanku s osadami Němčanka a Javořina.

Novojičínsko
Lidé zde natrefí na takzvanou studánkovou stezku. Je asi šest kilometrů dlouhá a vede kolem stejného počtu pramenů na vrchu Puntíku mezi Štramberkem a Novým Jičínem. Její součástí jsou i historické kameny s letopočty vzniku koryt.

Jablunkovsko
Turisté zde mohou využít informační panely o přírodě, dějinách a technických památkách v okolí. Nejsou však fyzické, lidé si je speciálním postupem nahrají do mobilního telefonu, s nímž pak naučnou stezku prochází.

Od května je výletníkům otevřena také nová naučná stezka na Frýdecko-Místecku. Začíná v místní části Starých Hamrů zvané Samčanka a prochází kolem Němčanky až do Javořiny.

Turistům dovolí spatřit samoty a polosamoty ukryté v lesích, většina okolních osad se totiž v současné době využívá jen rekreačně.

Nepříliš obtížná trasa měřící skoro sedm kilometrů lidem přibližuje život původních obyvatel a vznik jednotlivých osad, o jejichž historii se mnohé dozví z více než desítky informačních tabulí.

Z Javořiny zpátky na Samčanku pak mohou dojít po jiné trase - obrázkovou stezkou s básničkami a pořekadly.

Ta má původ v padesátých letech dvacátého století, kdy ji začala pro místní děti stavět Josefa Tomášková. Obnovena byla v roce 2007.

Stále populárnějších průvodců v mobilních telefonech pak využívá nová trasa na Jablunkovsku. Vznikla na začátku prázdnin a podél ní stojí menší tabulky s kódy umístěnými třeba na sloupech či stromech.

Ty jsou rozluštitelné pomocí takzvané čtečky v telefonu, kterou si turista předem pořídí. Díky tomuto principu tak získá informace až o padesáti různých místech v okolí Dolní a Horní Lomné, Jablunkova nebo Mostů u Jablunkova.