Radim Pavlica vede beskydské horské záchranáře už dvanáct let.

Radim Pavlica vede beskydské horské záchranáře už dvanáct let. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Turisté Beskydy podceňují, říká náčelník Horské služby Radim Pavlica

  • 1
Málokdo zná Beskydy tak dobře jako záchranáři z Horské služby. Proto vědí, že jen co počasí přestane nostalgicky vzpomínat na léto a začne se chovat podle kalendáře, budou mít práce více než dost. Jsme připraveni, hlásí náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

Mají za sebou náročné období a snad ještě obtížnější směny horské záchranáře teprve čekají. Horská služba v Beskydech hlásí, že na zimní sezonu je dostatečně připravena, ačkoliv ani v létě se rozhodně nenudila. „Ideální by bylo, aby sníh napadl tak za dva týdny a pak vydržel až do března. To by byla krásná zima,“ přeje si náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.

Začnu poněkud zeširoka. Kdo jiný by měl vědět než horská služba...
Jaká nás čeká zima?

Radim Pavlica

Náčelník Horské služby Beskydy Radim Pavlica.
  • 55 let
  • Do deseti let prý neuměl pořádně lyžovat a dlouho údajně nic nenaznačovalo, že by měl svůj profesní život spojit s horami.
  • Od roku 1985 je horským dobrovolníkem, který pomáhal zejména o víkendech.
  • V roce 1990 se stal profesionálním horským záchranářem.
  • Dvanáct let je náčelníkem Horské služby Beskydy.
  • Bydlí ve Frýdku-Místku, ale většinu času stejně tráví na horách.
  • Jeho nejoblíbenějším místem v Beskydech je Lysá hora, kterou však zároveň považuje za velmi nebezpečnou.

Ano, jak jste to uhodl?
Před zimou se nás tak ptá poměrně dost lidí. Jenže vás nepotěším. Počasí v poslední době přesně neodhadnou ani meteorologové, natož my. Přesně před rokem už v Beskydech ležel sníh, letos máme až dvacet stupňů. Vzpomeňte na letošní Velikonoce, na 1. duben. Kolik napadlo sněhu. Proto když se někdo ptá, jaká bude zima, tak bude nejlépe, když si počká.

Nebylo by pro vás lepší, aby celou zimu pršelo a do hor přijeli jen odvážlivci? Zranění méně, zásahů také.
Tak to v žádném případě. Ošklivé počasí lidem nepřeji, hor si musí užít. Takže přejme si všichni opravdu zimní počasí. I my rádi lyžujeme. Zranění byla, jsou a budou.

Jaké jste měli léto? Bylo dost času na přípravu před zimou a na odpočinek?
Odpočinkové nebylo vůbec. Právě naopak. Zatímco v minulosti jsme měli tak sto až sto dvacet zásahů, letos už zhruba dvě stovky. Práce bylo více než dost.

Čím to, že zraněných v horách tolik přibylo?
Do Beskyd přijíždí stále více lidí. Hory jsou přístupnější a nabízejí mnohem více lákadel než kdysi.

A liší se nějak návštěvníci současní od těch třeba před třiceti lety?
Nyní ve větším počtu přijíždějí i lidé, kteří nemají s horami mnoho zkušeností. Pak mohou přecenit síly a zbytečně riskují své životy. To považuji za zásadní - aby turisté pokud možno reálně odhadli, co ještě zvládnou a co už ne. Trochu potíž je i s tím, že mnozí návštěvníci mají velmi dobré vybavení a myslí si, že se jim nemůže nic stát. Může...

I v Beskydech, o kterých leckdo tvrdí, že to tak opravdové hory nejsou?
Ale jsou a v tom je jejich krása i záludnost zároveň. Ano, je dost lidí, kteří prochodili Alpy, znají Himálaje, a proto si myslí, že je mnohem nižší Beskydy nemají čím překvapit. Turisté Beskydy podceňují, což je velmi nebezpečná chyba. Neznám v tuzemsku žádnou jinou horu, aby tam na tak malé ploše zahynulo tolik lidí jako na Lysé hoře.

Tísňová linka

V případě problémů na tuzemských horách se lidé dovolají na tísňovou linku horských služeb 1210. S předčíslím +420 funguje také v příhraničí se silnější cizí mobilní sítí.

K dispozici je také aplikace pro chytré mobilní telefony se všemi nutnými informacemi pro bezpečný pobyt v horách. Dokáže také pomocí GPS určit polohu mobilu, což může být v případé vážných nesnází velmi důležité.

Když už jste zmínil Lysou horu. Neobáváte se, že po dostavbě nových turistických chat se začne podobat Pustevnám, kde to občas vypadá jako na Václaváku?
Doufám, že se to nestane. Na Pustevny z jedné strany vede lanovka, z druhé silnice a od záchytného parkoviště je to na Pustevny jen pár desítek metrů. Nevěřím, že by někdo něco obdobného povolil na Lysé hoře.

Jsou v Beskydech místa, kde zasahujete častěji?
Teď mě napadá, že poměrně hodně úrazů se stává na Pustevnách na koloběžkách při jízdě dolů po Knížecí. S tím je dlouhodobě problém, měli by tam více dbát na bezpečnost. Jinak nelze říci, že by nějaká lokalita byla více nebezpečná než jiná. Opatrnost je nutná všude.

Cestu zvanou Knížecí z Ráztoky na Pustevny znám. Její stav není dobrý, neměla by se opravit?
Mohla, ale to by pak ti koloběžkáři jezdili ještě rychleji a nejsem si jistý, zda by úrazů bylo méně. Problém spíše vnímám v typu koloběžek a zajištění bezpečnosti.

A když se opět vrátíme k zimě. Jak jste připraveni?
Doufám, že dobře, ale to nás teprve prověří. Dostali jsme dva nové sněžné skútry, máme nové vozíky na převoz skútrů a čtyřkolek. Zlepšuje se také výstroj, máme kvalitnější i zdravotnické vybavení.

A lidí máte také dost?
V létě pracuje u naší horské služby devět zaměstnanců, v zimě patnáct, k tomu asi šedesát dobrovolníků. Kdyby jsme měli o čtyři profesionály více, bylo by to ideální, ale narážíme na finanční možnosti.

Co musí zájemce o práci v horské službě splnit?
Měl by mít mezi osmnácti až pětatřiceti lety, bezvadný zdravotní stav a výbornou kondici. Musí umět lyžovat, bydlet poblíž a znát základy zdravovědy. A čím více zná i hory, tím lépe. Další se naučí.

A pak čeká, až se uvolní místo mezi zaměstnanci?
Nemusí to tak být vždy. Mezi dobrovolníky máme lékaře, dělníky, právníky. Dělají to jako svůj koníček. Časově hodně náročný koníček, ale kdo miluje hory, na čas až tak nedbá.

Což se jistě týká i vás.
Když mám náhodou hor dost, tak na chvíli vyvezu rodinu do nějakého obchodního centra a zase rychle zpátky. U moře si sice také odpočinu, ale netrvá to moc dlouho.