Jen za poslední týden přibylo dvanáct nakažených romských dětí. (ilustrační snímek)

Jen za poslední týden přibylo dvanáct nakažených romských dětí. (ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MF DNES

Úplavicí se na Ostravsku nakazilo už více než sto Romů, hlavně dětí

  • 29
Epidemii úplavice, která se v polovině srpna začala šířit mezi ostravskými Romy, se dosud nepodařilo zastavit. Nakazila se už více než stovka lidí, přibývá hlavně nemocných dětí.

"Do pátku onemocnělo bacilární úplavicí celkem 104 lidí, z toho 92 z Ostravy a 12 z Bohumína. Jen v posledním týdnu přibylo 12 nových ostravských pacientů, většinou jde o děti," líčí šéfka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Irena Martinková.

Přestože lidé, u nichž testy prokážou nákazu, končí v krátkodobé izolaci na infekčním oddělení ostravské fakultní nemocnice a jejich příbuzné hygienici informují o nutnosti dodržovat základní hygienické zásady, boj s infekcí je zatím stále marný. A nikdo neví, jak dlouho ještě potrvá.

Většina nemocných totiž žije na přeplněných ubytovnách, nákaza se přenáší hlavně mezi příbuznými a někteří onemocní i opakovaně.

Terénní pracovníci si rozdělí lokality, ať netříští síly

I to je důvod, proč se v pátek poprvé sešli v budově krajského úřadu hygienici se zástupci kraje, měst Ostravy a Bohumína i neziskových organizací, které poskytují sociální služby v romských lokalitách.

"Bavili jsme se o tom, jak můžeme pomoci. Dohodli jsme se, že neziskové organizace, které mají v terénu své pracovníky, budou těsněji spolupracovat a rozdělí si lokality, ve kterých se starají o prevenci, ať netříštíme síly," říká Lenka Sobráňová ze sdružení Vzájemné soužití.

Rozdělení lokalit má podle ní ale i další praktický důvod. "Problém není v tom, že by lidé neuměli nebo nechtěli dodržovat hygienu, ale v tom, že k tomu leckdy nemají na ubytovnách podmínky. Někteří nemají peníze na dezinfekční prostředky. Dohodli jsme se, že uděláme seznam toho, co je zapotřebí, a zkusíme sehnat peníze od sponzorů," řekla Nikola Šimíková ze Slezské diakonie.

Šobráňová se Šimíkovou tvrdí, že neziskové organizace na to peníze v rozpočtu nemají a zástupci kraje ani měst žádné neslíbili. "U nás byla úplavice jen v jednom vchodě, ale lidé už jsou zdraví, třídenní inkubační doba uplynula a nový případ není," líčí mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.

Lidé často nedodržují pravidla

"Za kraj ani ostatní organizace neměl nikdo mandát něco slibovat nebo rozhodovat, byla to jen první, informativní schůzka," řekla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková. Podotkla, že její účastníci si předali informace a v případě potřeby bude jednání pokračovat.

Podle hygieničky Martinkové to sice byla první schůzka za účasti kraje, ale podobných informativních schůzek už bylo několik. "Spolupracujeme s městy i neziskovými organizacemi od počátku epidemie," říká Martinková.

I když hygienici mají epidemii pod kontrolou, řada lidí se neřídí jejich pokyny a přes zákaz navštěvuje své příbuzné. Tak lidé z Ostravy zavlekli nemoc do Bohumína.