Vysílač na Pradědu - nejvyšším vrcholu Jeseníků.

Vysílač na Pradědu - nejvyšším vrcholu Jeseníků. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Na národní park v Jeseníkách teď zapomeňte, říká ministerstvo

  • 6
Vznikne ve vrcholových partiích Jeseníků národní park, nebo nikoli? Odpověď teď naznačilo ministerstvo životního prostředí. Přípravy Národního parku Jeseníky nemá mezi prioritami. Odpůrci parku to kvitují, jeho příznivci se nevzdávají.

Nemusíte za polární kruh, abyste našli tundru. Území tohoto typu se nachází také v Jeseníkách. I kvůli jeho ochraně žádá část místních vznik jesenického národního parku. Další část je ale proti.

A spory hrají roli i v postoji ministerstva životního prostředí. „V současnosti nemáme v prioritách přípravu vyhlášení NP Jeseníky. Jakkoli jsme přesvědčeni o kvalitách tohoto území, jsme si zároveň vědomi nutnosti podpory tohoto projektu obcemi v regionu i samotným krajem,“ uvedla mluvčí ministerstva Dominika Pospíšilová.

Jak doplnila, ministerstvo začne park chystat ve chvíli, kdy rozpozná zřetelnou společenskou objednávku. Odezva v Jeseníkách? Jak jinak než rozpolcená.

Národní park Jeseníky

  •  Jeho příznivci poukazují na to, že by vzácným oblastem hor zajistil účinnější ochranu než dnes. Prakticky nijak by neomezil současné možnosti pohybu turistů. A regionu by umožnil zlepšit ekonomickou situaci.
  • Odpůrci se naopak bojí rozšíření kůrovce, změny způsobu hospodaření v lesích či třeba úbytku pracovních míst například v dřevařství.
  • Národní park je navržen na neobydleném území hor. Měl by zahrnout jen asi 25 procent plochy dnešní CHKO Jeseníky - od rašeliniště Skřítek přes hlavní hřebeny a masivy až po Obří skály na jesenické straně.

Zdejší obce, sdružení a instituce se totiž trvale, lépe řečeno během posledních pěti let, kdy se diskuze vede, neshodují v tom, zda je národní park potřebný či nikoli. „Jsem rád, že to na ministerstvu konečně pochopili a záležitost, kterou si obce nepřejí, odsunuli,“ sdělil starosta Malé Morávky na Bruntálsku Ondřej Holub.

Vše má plusy a minusy

Vedení jeho obce je trvale proti parku. Obává se krom jiného změny hospodáře v lesích a s tím spjatého rizika šíření kůrovce.

Trochu méně razantní je vůči případnému národnímu parku, který by měl zahrnout asi čtvrtinu výhradně neobydleného území hor, místostarosta nedalekého Rýmařova Jaroslav Kala.

„Do budoucna park nevylučuji, ale to je na další debatu. Všecko má svoje plusy a minusy a musí se nastavit nějaká pravidla hry,“ zapřemýšlel Kala. Značka národního parku by podle něj mohla být magnetem pro turisty.

„Ale zároveň myslím, že současný způsob ochrany přírody formou chráněné krajinné oblasti je dostačující. Otázka taky je, jestli by stát na NP Jeseníky měl peníze,“ dodal.

V názoru o dostatečnosti současného způsobu ochrany přírody s ním souzněla i šéfka Správy CHKO Jeseníky Michaela Pruknerová nebo náměstek moravskoslezského hejtmana Daniel Havlík.

Vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky Michaela Pruknerová.

„Já jsem pro národní park, i když z pohledu ochrany přírody má většina území, které by do něj spadalo, statut národních přírodních rezervací. To znamená přísnější ochranu území, než je tomu v národním parku. Přitom spousta lidí má mylný pocit, že národní park má nejpřísnější stupeň ochrany. Z tohoto pohledu není nutné trvat na národním parku,“ řekla Pruknerová před týdnem v rozhovoru pro MF DNES (celý rozhovor zde).

Jak doplnila, národní park by jednoznačně zatraktivnil území Jeseníků směrem k veřejnosti. „Lidé mají zafixováno, že národní park je něco top, co stojí za to vidět, a mají větší důvod na takové místo přijet. S tím souvisí služby v cestovním ruchu a zaměstnanost.“

Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků, která vznik národního parku prosazuje, se na aktuální postoj ministerstva dívá s nadhledem. „Přece jen už na tématu pracujeme několik let a za tu dobu jsme slyšeli různá vyjádření. Politická situace v zemi je jako na houpačce, nicméně co je jisté, to je hodnota přírody v Jeseníkách. Je taková, že si národní park každopádně zaslouží,“ uvedl Ondřej Bačík.

Vyhlášení národního parku by byl velkým problémem i pro kamzíky. Jako nepůvodní druh by z Jeseníků zřejmě museli zmizet.

Současnou ochranu přírody v Jeseníkách nepovažuje za dostačující, národní park by ji podle něj vylepšil.

Větší ochrana, více peněz

„Doporučuji každému skeptikovi, ať se zajede podívat do některého z už fungujících národních parků v České republice. Uvidí tam, že vznik národního parku výrazně pomáhá ke zlepšení stavu přírody a jejímu zachování, protože národní parky mají k dispozici mnohem víc peněz, které mohou věnovat do praktické péče o přírodu,“ dodal Bačík s tím, že tři tuzemské národní parky v posledních čtyřech letech získaly od státu 1,5 miliardy korun a CHKO Jeseníky peníze žádné.

Přejete si v Jeseníkách národní park?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 14. srpna 2014. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 169
Ano
Ano 142

Námitky vůči případnému NP Jeseníky má i majitel skiareálu na Ovčárně Josef Figura. Dlouhodobě poukazuje na to, že by území hor, kde fungují hotely či třeba vleky, měla být vyňata ze zdejší národní přírodní rezervace. „A stejný přístup by stát měl zvolit, i kdyby chtěl vyhlašovat národní park.“

Co si Figura myslí o zvýšení zájmu turistů, které by případný NP Jeseníky mohl přitáhnout? „Myslím, že je to nepřitáhne. To je jenom mazání medu kolem huby.“

Jaký bude názor na park v budoucnu, naznačí i podzimní volby. Třeba v Malé Morávce je ale podle starosty proti parku většina místních bez ohledu na věk či odbornost.