Virus HIV (zeleně) na bílé krvince

Virus HIV (zeleně) na bílé krvince

Na severu Moravy prudce vzrostl počet HIV pozitivních

  • 9
Tolik nových pacientů s virem HIV jako v posledních měsících nepamatují hygienici v Moravskoslezském kraji od roku 1986, tedy od doby, kdy se počty nemocných podrobně sledují. Jen od začátku roku zaznamenali už 11 nových pacientů, za celý loňský rok jich bylo třináct.

Promiskuita a nechráněný sex. To jsou podle ostravské epidemioložky Ireny Martinkové hlavní důvody, proč enormně přibývá pacientů nakažených virem HIV.

"Dříve jsme zaznamenávali průměrně patnáct nových pacientů ročně, ale letos už jich máme jedenáct, z toho jen jednu ženu," říká vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice.

"Jelikož virus se přenáší především pohlavním stykem, nelze než doporučit věrnost a chráněný pohlavní styk, zejména homosexuálním mužům, mezi kterými se nákaza šíří nejvíc," dodává Martinková.

Šíření nákazy pozorují i lékaři ostravské fakultní nemocnice, kteří léčí pacienty nejen z Moravskoslezského, ale i Zlínského či Olomouckého kraje.

Léčba prodlužuje život

Pokud lékaři odhalí onemocnění včas a pacient dodržuje léčebný režim, má šanci vést dlouhou dobu plnohodnotný život.

„Doporučujeme proto každému, kdo měl sexuální styk s promiskuitní osobou, nebo začíná nový partnerský vztah, aby si nechal vyšetřit anti-HIV protilátky,“ radí Alena Zjevíková.

Jen v lednu a únoru v AIDS centru Ostrava sdělili špatnou zprávu sedmi z pacientů, kteří si nechali otestovat krev.

"Osmý pozitivní výsledek nemáme komu sdělit. Jedná se o totiž člověka, který se nechal vyšetřit anonymně a pro výsledek se nedostavil," konstatuje Alena Zjevíková, vedoucí lékařka AIDS centra.

Jeden z pacientů přišel pozdě - až v konečném stadiu rozvinutého onemocnění AIDS. "Zemřel po sedmi týdnech těžké nemoci - pouhé tři dny po diagnostice HIV pozitivity," dodala lékařka.

Podobně dramatický nárůst počtu nově diagnostikovaných pozitivních osob hlásí lékaři z celé země.

"Tento trend jsme pozorovali už loni, kdy v celé zemi přibylo 235 nových pacientů, celkem jsme na konci února evidovali 2172 nemocných, z toho 138 z Moravskoslezského kraje," říká Martinková.

Netají ale, že v číslech je trochu problém kvůli sledování s ohledem na místo bydliště. "Ve svých podkladech mám 156 nemocných z našeho regionu, v databázi jsou totiž i lidé z bývalého Severomoravského kraje," dodala.

Nastínila, že nejvíc nových případů se objevuje v březnu a na podzim. První vlna souvisí podle mínění lékařů s následky silvestrovských radovánek, druhá zřejmě s následky letních lásek.

"Počet nově zjištěných onemocnění virem lidské imunitní nedostatečnosti – HIV je alarmující," říká Alena Zjevíková s tím, že zatímco v některých rozvinutých zemích se podařilo šíření onemocnění alespoň stabilizovat, v České republice to neplatí.

Co obnáší vyšetření?

Vyšetření v AIDS centru je bezplatné. Účtuje se zdravotní pojišťovně, proto je nutné předložit průkaz pojištěnce.

Zájemci o vyšetření se mohou dostavit na poinfekční ambulanci Kliniky infekčního lékařství Fakultní nemocnice Ostrava vždy v úterý mezi 13 a 14 hodinou.

Kdo odmítá adresné vyšetření, může zvolit anonymní test, v tom případě ale musí navštívit ve čtvrtek odpoledne mezi 15 a 17 hodinou příjmovou ambulanci infekční kliniky, kde v tuto dobu nabízí testování Společnost AIDS pomoc.

Je třeba počítat se dvěma návštěvami - jednou na odběr krve a druhou pro převzetí výsledků. Mladiství musí před vyšetřením prokázat souhlas svých zákonných zástupců.

Pokud nepřijdou s rodiči, měli by navštívit anonymní poradnu. Kromě vyšetření anti-HIV protilátek doporučují lékaři všem pro bezpečnější sex používat bariérovou ochranu.