V ubytovně v Ostravě-Svinově bydlí místo dvaceti dělníků takřka třicet rodin.

V ubytovně v Ostravě-Svinově bydlí místo dvaceti dělníků takřka třicet rodin. (7. dubna 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vykoupit nebo zbourat, brání se Ostravsko a Karvinsko dalším ubytovnám

  • 6
Nepořádek, kriminalita, hluk, nakažlivé nemoci i paraziti. Situace kolem ubytoven pro chudé už je na Ostravsku a Karvinsku tak špatná, že kromě důsledných kontrol stávajících "nocleháren" se města snaží všemi dostupnými způsoby zabránit vzniku nových.

Jen v Ostravě funguje téměř čtyřicet ubytoven pro chudé a často nepřizpůsobivé nájemníky. Obvody proto už delší dobu hledají cesty, jak stávající ubytovny omezit a zabránit vzniku nových.

Například radnici Ostravy-jihu teď bombardují obyvatelé sídliště v Hrabůvce. Děsí se toho, že dva vchody bytového domu v ulici Mjr. Nováka se mění na ubytovny a nastěhují se tam Romové z Čech.

"Většina bytů je prázdná. Začaly stavební úpravy, rozšiřují tam suterénní prostory pro výstavbu vrátnice. Prosím, nedopusťte, aby vznikla další ubytovna. Romové ze Šluknovska už se prý ptali zdejších lékařů, zda je vezmou do péče," napsal radním předseda bytového družstva, který nechce zveřejnit jméno.

Luděk Wellart, jednatel firmy AB Real Servis, které domy patří, ale tvrdí, že jde o pouhou fámu. "Nebudujeme žádné ubytovny ani vrátnice. Pustili jsme se do rozsáhlé rekonstrukce, která se nedá dělat v obsazených bytech," tvrdí.

Aby zabránili vzniku ubytovny, raději dům odkoupí

Takové informace mají i radní obvodu. "Dostali jsme několik dopisů a e-mailů od občanů. Zástupce vlastníka nás ujistil, že chce v domech vybudovat menší bytové jednotky včetně dvougeneračních. Ubytovnu vyloučil," říká starosta Ostravy-jihu Karel Sibinský.

Netají ale, že radnice má obavy ze vzniku ubytoven i v jiných domech na území obvodu.

"Zjistili jsme třeba, že realitní kancelář nabízí za 12 milionů dům, který by mohl sloužit k tomu účelu. Zvažujeme proto, že dům odkoupíme. Mohly by tam vzniknout nízkonákladové byty. Pokud na to ovšem seženeme peníze," říká Sibinský.

Úvahy radních jdou ještě dál. Oslovili vlastníky stávajících ubytoven s dotazem, zda nechtějí objekty prodat. "Zatím odpověděli jen někteří, ale asi tři by nám své budovy prodali včetně jednoho hotelového areálu. Na výkup ale nemáme dost peněz. Zkusíme se domluvit s městem," dodal Sibinský.

Karviná raději domy zbourá

Náměstka ostravského primátora Martina Štěpánka, který má na starosti městský program sociální inkluze, tedy začleňování znevýhodněných lidí do společnosti, nápad obvodu zaujal.

"Potřebujeme nízkonákladové byty, a to nejen pro sociálně vyloučené, ale i pro seniory a mladé rodiny," říká Štěpánek. "Nejdřív je ale nutné dokončit městskou bytovou koncepci, která se stále odkládá. Nemůžeme vykupovat všechny domy a těžko budeme rozhodovat o každém zvlášť. Chce to koncepční rozhodnutí a postup," dodal.

I karvinští radní měli obavy, že by se v ubytovny mohlo proměnit sedm vybydlených domů v Novém Městě, které vlastní společnost RPG. Zvolili ale jiné řešení. "Stavební úřad nařídil demolici," konstatovala mluvčí města Šárka Swiderová.

Mluvčí RPG Petr Handl se ohradil. "Jednali jsme s městem a univerzitou o možném využití domů, ale když jsme ho nenašli, rozhodli jsme se bourat. Domy totiž hyzdily lokalitu, kterou jsme upravili. Nikdo to nenařídil a nikdy tam neměly být ubytovny," uvedl Handl.

Podle Swiderové se ale zchátralé domy staly nebezpečnými. "Proto stavební úřad přikázal jejich odstranění do konce dubna 2013. Dva domy ale stále stojí," dodala.

"Nemůžeme bourat dřív, než firmy ČEZ a UPC přeloží své sítě," vysvětlil Handl.