Policie přivádí obviněného podnikatele Martina Dědice na Okresní soud v Ostravě, který rozhodl o jeho vzetí do vazby. (28. března 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Nebude vadit, když odvolám ředitele? ptala se ostravská radní lobbisty

  • 8
Vyšetřování ostravských veřejných zakázek stále víc ukazuje, že zákulisní informace o tom, jak lobbista Martin Dědic vládl městu, nebyly moc přehnané. Umožnila mu to řada politiků, kteří se "neobešli bez jeho rad".

Radní města za ČSSD Simonu Piperkovou a Lumíra Palyzu vyzval primátor města Petr Kajnar (vyloučený z ČSSD), aby rezignovali na své funkce. Ti odmítají. "Ze všech funkcí by měl odejít šéf krajské ČSSD, hejtman Miroslav Novák, který lže o vztahu s Dědicem," říká ostravský zastupitel Aleš Boháč. Novák ale nekomunikuje.

Koho policie obvinila

  • Martina Dědice a předsedu představenstva firmy Business Advisor* Břetislava Pavelku,
  • manažery Pragoimexu* Jiřího Hánu a Jaroslava Křemena
  • manažery firmy Vostav Morava* Břetislava Čížka a Petra Greše,
  • manažery společnosti Martek Medical* Tomáše Dohnala a Romana Gavandu.

* Policie obvinila i čtyři  zmíněné firmy.

Křesla se houpou i pod dvěma řediteli městských společností: Romanem Kadlučkou z Dopravního podniku a Tomáš Nyklem z Městské nemocnice.

"Navrhl jsem, aby oba přišli na příští radu a vysvětlili své kontakty s panem Dědicem. Pokud tak neučiní, měli by odstoupit z funkcí," řekl v úterý náměstek ostravského primátora Martin Štěpánek (ODS).

"Ohrožených" na různých pozicích může být ještě víc, důvod je přitom u všech stejný: úzké spojení s Martinem Dědicem. Vlivný ostravský lobbista a podnikatel je totiž od března ve vazbě. Čelí obvinění z ovlivnění šesti ostravských veřejných zakázek, za které měl od vítězných firem získat na úplatcích přes 30 milionů korun.

Dřív se s ním mnozí místní politici velmi kamarádili. Jak MF DNES už informovala, řešili spolu politiku i byznys, hráli tenis, zapíjeli narozeniny... Po zářijových domovních prohlídkách ale začali shodně tvrdit, že ho téměř neznají.

Známe se jen z tenisu, tvrdil hejtman

"Znám ho jen z tenisu, podobně jako tisíc jiných lidí," tvrdil opakovaně například hejtman Miroslav Novák. Právě o něm přitom řada lidí tvrdila, že byli s Dědicem jako dvojčata.

"V mé kanceláři byl jen jednou či dvakrát. Chodí ke mně spousta lidí, ale vím, co s nimi mohu probírat," tvrdila náměstkyně primátora Piperková, o níž se říkalo, že stejně jako Palyza má s Dědicem (všichni jsou z Poruby) užší vazby než jiní radní.

I porubský starosta a ostravský radní Palyza to popíral. "Ještě koncem ledna na stranické schůzi v Zábřehu líčil, jak ho štve, když ho novináři spojují s nějakým Dědicem. Říkal, že jediným dědicem, kterého dobře zná, je jeho syn," říká Nela Lisková (bývalá členka ČSSD).

A přestože policie obvinila Dědice i dalších sedm manažerů a čtyři soukromé firmy z ovlivnění tří zakázek Dopravního podniku a tří Městské nemocnice, i ředitelé obou těchto společností města tvrdí, že s Dědicem nemají nic společného a nevědí o manipulacích se zakázkami.

Stovky a tisíce telefonátů a SMS mezi lobbistou a politiky

V pondělí ale týdeník Euro zveřejnil detaily ze zdůvodnění obvinění Martina Dědice a dalších lidí. Vyšlo tak najevo, že lobbista měl v městských firmách skutečně nadstandardní vliv. Díky tomu, že s některými politiky byl v neuvěřitelně čilém kontaktu - policisté napočítali stovky až tisíce telefonátů či SMS zpráv.

Na vrchol pomyslné pyramidy se dostal hejtman Novák. Mezi ním a Dědicem, kterého policie odposlouchávala od roku 2012, se jen v době od května 2012 do září 2013 odehrálo 5 077 hovorů nebo SMS.

Starosta Ostravy-Poruby a ostravský radní Lumír Palyza (ČSSD).

Náměstkyně ostravského primátora Simona Piperková (ČSSD).

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (vpravo).

Ze zdůvodnění obvinění, jehož část má MF DNES k dispozici, navíc plyne i to, že v obviněné firmě Business Advisor, kterou ovládá Dědic, dřív pracovala hejtmanova manželka Martina Nováková.

Na tohle spojení upozornilo redakci už v minulosti několik lidí. Hejtman však tvrdil, že je to lež. Dnes odmítá komunikovat a odkazuje na svého právníka Radima Miketu. Ten se k tomu ale nevyjádřil.

Z policejních záznamů plyne, že hejtman měl k Dědicovi blízký vztah, tykali si a probírali záležitosti města včetně obměny radních města Aleše Boháče a Jiřího Srby.

"Dnes víme, proč Palyza chtěl, ať skončíme. Neposlouchali jsme Dědice," říká Boháč s tím, že odejít by měli Novák, Palyza i Piperková.

Starosta Poruby a radní města Palyza si s Dědicem od června 2012 do června 2013 telefonoval 492krát. Řešili politiku i veřejné zakázky, třeba rekonstrukci kulturního domu Poklad. Palyza ale rezignovat nemíní.

"Nemám důvod. Naše kontakty byly jen pracovní," říká s tím, že zvedat telefon je slušnost a dotazy na Poklad odpovídal mnoha lidem. Podotkl, že primátor Kajnar by se měl zamyslet nad vlastním jednáním, a dodal, že se nebojí nahraných hovorů ani toho, že by police mohla obvinit i jeho. "Naopak vyšetřování vítám. Už proto, že podivné existence přestanou manipulovat Ostravou," říká.

Náměstkyně primátora Simona Piperková byla s Dědicem v kontaktu ještě častěji, od května 2012 do dubna 2013 napočítala police 1 431 telefonních spojení. Probírali záležitosti města. "Ing. Piperková Ing. Dědicovi zasílá různé interní materiály," argumentuje policie.

Piperková poslala Dědicovi například územní studii Černé louky či informaci o rozdělení peněz z výherních automatů. Do telefonu mu 1. června 2012 řekla, že chce odvolat jednatele DK Poklad. "Nebude to někomu vadit?" ptala se Dědice, ačkoli nebyl zaměstnancem města, politikem ani členem kterékoli ze stran v zastupitelstvu.

Posílala jsem mu jen už schválené materiály, hájí se náměstkyně

"Nedělala jsem nic protiprávního. Neposílala jsem tajné materiály, jen ty, co už byly veřejné," hájí se Piperková. "Je pravda, že s Dědicem jsem jednala, protože má zkušenosti a kontakty. Já ale zjišťovala informace od mnoha lidí, a pak se rozhodovala sama za sebe," říká.

Rezignovat nemíní. A důvod nevidí ani ředitelé městských společností. Ti podle policie poskytovali Dědicovi informace o společnostech i připravovaných veřejných zakázkách a konzultovali s ním zadávací podmínky. To ale oba manažeři odmítají.