Malých dětí je více než míst ve školkách. (Ilustrační snímek)

Malých dětí je více než míst ve školkách. (Ilustrační snímek) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Nemá tři roky? Bohužel, slýchají rodiče z mateřinek. A jeslí je málo

  • 1
Stále odmítají. Ačkoliv vlna babyboomu v Moravskoslezském kraji opadá, ředitelé mateřských školek rodičům pořád posílají stovky zamítavých dopisů. Problémem zůstalo hledání míst pro děti mladší tří let. I když zaměstnavatelé o jejich mámy stojí, ty často nemají šanci vrátit se zpátky do práce.

Tento týden otevřela. Nastoupilo pětačtyřicet dětí a více než polovina patří k těm nejmladším. Nová mateřská školka Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava zřejmě vyplnila díru na trhu. Bere děti od dvou let.

Mateřinky a předškolní vzdělávání

  • V Moravskoslezském kraji je otevřeno celkem 473 mateřských škol. Z toho 423 zařízení provozují obce a města, 16 školek je krajských, 29 soukromých a 5 mateřinek zřizuje církev.
  • Právo na předškolní vzdělání mají v Česku jen předškoláci. Mateřské školky musí vzít ze zákona děti v posledním roce před zahájením povinné školní docházky přednostně.
  • Obecně se mateřinky organizují pro děti od tří let. U mladších dětí při jejich přijetí záleží na individuálním posouzení ředitele školky. Roli hraje kapacita mateřinky i samostatnost dítěte.

"Rodiče přihlásili i dvouleté děti, těch mladších máme většinu. Do věkové kategorie dva až čtyři roky spadá šedesát procent přihlášených," informoval Adam Soustružník z univerzity.

Kapacita nové mateřinky je 60 míst, nastoupilo 45 dětí, v dalších měsících přibude ještě 10 nových příchozích. "Pět míst je ještě volných, ale předpokládáme, že se zaplní," odhadl Soustružník.

Důvodem, proč univerzita školku vybudovala, je větší komfort pro zaměstnance a studenty. Mohou si své děti nejen vyzvedávat později, ale dát je do školky, i když jim nejsou tři roky.

To je totiž nejen v Moravskoslezském kraji velký problém, jesle jsou výjimkou a do školek se děti mladší tří let nevejdou. V mateřinkách na většině míst stále ještě doznívá babyboom posledních let a jsou plné.

Přituhuje i v alternativních školkách

"K zápisu do mateřských škol přišlo letos v Havířově 915 dětí, uspokojeno je 692 z nich," uvedla například mluvčí havířovské radnice Eva Wojnarová. Doplnila, že většina, 156 nepřijatých, nedosáhla
k 1. září věku tří let.

Stejná situace panuje i v Opavě. "Aktuálně je přijato 632 dětí z 699, které se hlásily do opavských mateřských škol. Nepřijatých je tedy 67 dětí, většinou pod hranicí tří let," sdělila mluvčí radnice Lada Dobrovolná. A například podle informací porubské radnice bylo do školek podáno 960 přihlášek a přijato bylo 560 dětí. "Tato čísla ale zkreslují, rodiče podávají pro jedno dítě přihlášku do více školek," upřesnil mluvčí obvodu Martin Otipka s tím, že odmítnuté děti měly méně než tři roky.

Do práce se totiž vracejí matky už po dvouleté mateřské. A služba pro jejich děti chybí. "Vzala jsem si mateřskou na dva roky. Když mi vypršela, vrátila jsem se. Malou mi hlídá babička, nepodařilo se ji umístit," řekla jednatřicetiletá Petra Přidalová z Ostravy. Pracuje od ledna, místo pro dceru hledá přes půl roku.

Jeslí je v regionu zoufale málo. Ostravské obvody a řada měst nezřizují žádné, v Opavě, Havířově či Karviné je po jednom zařízení. "Naše jesle jsou plně využívané, beze zbytku. Nepřijaté děti ve školkách jsou ještě navíc," říká Eva Wojnarová z Havířova. Totéž potvrzuje také Opava, i tam jesle praskají ve švech.

Populační vývoj sleduje i krajský úřad. A přiznává absenci jeslí. "Myslím, že tady je velká mezera, protože dvou až tříleté děti vyžadují větší péči. Režim školky je trochu jiný. Přitom existuje poptávka rodičů a zájem umístit děti mladší tří let," komentovala náměstkyně hejtmana Věra Palková.

Podle statistik má však porodnost opět klesat, a to je důvodem, proč se zřizovatelé do žádných větších akcí nehrnou. "O zřízení jeslí se neuvažuje. Podle demografů má dětí ubývat. Pak se i ty mladší dostanou do mateřinek," vysvětlil Martin Otipka z porubského obvodu.