Téměř roční mládě gibona bělolícího z ostravské zoologické zahrady v péči

Téměř roční mládě gibona bělolícího z ostravské zoologické zahrady v péči matky. (12. května 2012) | foto: Pavel Vlček ZOO Ostrava

Holka, nebo kluk? Pohlaví ročního mláděte gibona zůstává nejasné

  • 4
Už takřka rok se v ostravské zoologické zahrady těší ze vzácného mláděte gibona bělolícího. Jen se neví, zda se dobře daří jemu, nebo ji. Pohlaví nového člena opičí rodiny totiž stále není jasné. Podle zbarvení srsti to nebude zřejmé ještě několik let a ošetřovatelé nechtějí mládě zbytečně odebírat od matky.

Dvanáctiletá samice Sulu se od loňského 26. května stará o své první mládě. i když vládly určitě pochybnosti, jak prvorodička svou mateřskou úlohu zvládne, může jít všem opičím matkám příkladem. "Sulu povinnosti zvládá od začátku skvěle a mládě se má čile k světu. U výchovy asistuje i jeho otec, sedmnáctiletý sameček Rascal," řekla mluvčí zoo Šárka Kalousková.

Mládě gibona měsíc po narození.

U gibona je nápadná pohlavní dvojtvárnost – samec má srst zbarvenou černě s bílými licousy, samice je žluto-hnědá. Mláďata gibonů obojího pohlaví se rodí zbarvená světle, s růžovým obličejem a končetinami. Během prvního měsíce mláděti obličej a končetiny ztmavnou, okolo půl roku věku se jeho srst postupně zbarvuje do černa a teprve okolo šesti až sedmi let začínají samičky světlat a samci už zůstávají černí.

Gibon bělolící

Obývá velmi vzácně tropické lesy v Laosu, Kambodži, v severním Vietnamu a v nejjižnější provincii Číny. Žije v rodinných skupinách. Své teritorium označuje voláním, které je zesilováno malým hrdelním vakem.

 "Z tohoto důvodu tedy není vůbec jednoduché určit během prvních let života pohlaví mláďat. Vzhledem k tomu, že nechceme zbytečně zasahovat do zatím úspěšně probíhajícího odchovu a zvířata stresovat chytáním kvůli přímé kontrole pohlaví, stále není jasné, zda máme samičku, nebo samce," vysvětlila mluvčí zoo.

V současné době už u mláděte nastala postupná proměna barvy srsti ze světle hnědé na šedou až černou. Takto zbarvené zůstane tedy dalších několik let.

Matka s mládětem.

Giboni žijí v Ostravě v už zastaralém pavilonu. "Postupně různé druhy stěhujeme do moderního prostředí. To se týká i gibonů, a to konkrétně na jednom z ostrůvků, který vzniká v rámci rekonstrukce a úpravy rybníka za výběhem slonů. Na vytvoření nové ubikace mohou přispět i sami návštěvníci ostravské zoo prostřednictvím veřejné sbírky, za což děkujeme," konstatovala Kalousková.