Volební komise mají velkou odpovědnost za bezchybný průběh voleb. (ilustrační snímek)

Volební komise mají velkou odpovědnost za bezchybný průběh voleb. (ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Nejasnosti i půtky. V Ostravě není klid ani při skládání volebních komisí

  • 3
Přípravu voleb a hlavně ustavování volebních komisí provázejí zmatky. Za některé mohou vyhrocené vztahy mezi lídry politických stran. Většinou jde o nedorozumění, ale třeba situaci v ostravském obvodu Mariánské Hory bude nejspíš řešit i policie.

I když radnice hlásí, že zatím nedostaly stížnost kvůli volbám, zmatků a sporů je dost.

V menších obcích se musely tisknout nové volební lístky. „Buď byly malé a text nečitelný, nebo byly na jednom lístku dva politické subjekty,“ říká mluvčí Nového Jičína Marie Machková.

Nejvíc problémů je ale kolem komisí v Ostravě. Zájem o funkci volebního komisaře byl tak velký, že mnozí nedostali šanci. A nejde jen o to. „Na inzerát se nám přihlásilo 300 zájemců. Do komisí jsme jich nominovali 200, ale kvůli různým zmatkům nevíme, kolik jich tam bude,“ popisuje Nela Lisková, lídryně ostravské městské kandidátky LEV 21.

„V Ostravě-Jihu nedostalo asi dvacet našich lidí pozvánku na ustavující schůzi komise se školením. V Ostravě-Porubě pro změnu členům komisí tvrdili, že nesmí volit. A těm, kteří se omlouvali, řekli, že slib, který je podmínkou členství, nemohou složit v náhradním termínu.“ Podle Liskové za tím mohou být spory mezi lídrem strany na Jihu Oldřichem Lahodou a porubským starostou Lumírem Palyzou, lídrem do města za ČSSD.

Řekli nám, že nesmíme volit, tvrdí člen komise

Obě radnice diskriminaci stran vylučují. Podle nich jde o nedorozumění i snahu strany se zviditelnit.

Například z pětice lidí, kteří údajně nedostali zvací dopisy na Jihu a redakce získala jejich jména, podle úřadu jeden nebyl delegován, další dostal pozvánku na adresu radnice, kde je trvale hlášený, třetí se omluvil, čtvrtý na komisi přišel a pátý byl pozván, ale nedostavil se.

Tajemník porubské radnice Václav Bukovský odmítá, že by lidem neumožnili složit slib či řekli členům komisí, že nesmí volit. „Byli jen upozorněni, že nemohou vykonávat funkci, pokud kandidují.“

Opak ale tvrdí Martin Peterek z Ostravy-Poruby, který na školení byl. „Jsem si jistý, že to nebylo špatně pochopeno. O kandidatuře nebyla zmínka, jen o tom, že nesmíme volit. Myslel jsem, že to tak je, až po školení jsme se o tom bavili s dalšími členy. Starší muž tvrdil, že je to nesmysl, tak jsem se o to začal zajímat,“ líčí osmnáctiletý mladík.

V Ostravě-Mariánských Horách se na přípravě voleb naplno projevily dlouhodobé spory mezi starostkou Lianou Janáčkovou, lídryní Nezávislých, a náměstkem primátora Tomášem Suchardou. Ten byl donedávna lídrem místní organizace ČSSD, ale těsně před odevzdáváním kandidátek se stal v obvodě kandidátem Ostravského fóra.

Práci bude mít asi i policie

„Chystám trestní oznámení, protože radnice porušila zákon, když na pozvánce uvedla, že kdo se nedostaví na ustavující schůzi se školením, nemůže být členem komise. Problémů je tam ale víc, takže i těch oznámení bude asi víc,“ tvrdí Sucharda, který pro členy komisí zorganizoval speciální školení. „Lidé si stěžovali na úroveň toho, které pořádal úřad,“ vysvětluje.

„Jsou to jen řeči,“ oponuje Janáčková. „Oficiální akci sice svolává obvod, ale školí Český statistický úřad. Když se nás členové komisí ptali, proč musí na další školení, informovali jsme je, že úřad už žádné neorganizuje. A Sucharda pak začal naší úřednici vyhrožovat žalobou za šíření poplašné zprávy. Raději jsme o tom sami informovali policii,“ dodává.