V Ostravě letos injekční léčbou ošetří až 1 400 jírovců maďalů napadených...

V Ostravě letos injekční léčbou ošetří až 1 400 jírovců maďalů napadených klíněnkou jírovcovou. | foto: Magistrát města Ostravy

Nejdřív zachraňovaly lípy, teď platí moravskoslezské obce i léčbu kaštanů

  • 4
Zřejmě kvůli znečištění ovzduší je zdravotní stav stromů v průmyslové oblasti Moravskoslezského kraje horší než v jiných regionech. Nasvědčuje tomu i fakt, že v kraji je častěji ničí parazitující jmelí nebo housenka klíněnky jírovcové.

V poslední době proto právě v Moravskoslezském kraji přibývá měst, která investují do léčby stromů nemalé sumy.

Například Ostrava si letos u jedné z firem objednala za zhruba dva miliony korun injekční léčbu jírovců maďalů neboli kaštanů napadených klíněnkou jírovcovou.

„Speciální injektáž čeká až 1 400 stromů, město za ni zaplatí maximálně 1,8 milionu bez DPH. Firma vpraví do každého kmene látku, která má zahubit housenky klíněnky. Toto vývojové stadium malého motýla totiž vyžírá vnitřní pletivo listů, čímž poškozuje celé stromy,“ líčí mluvčí města Andrea Vojkovská.

„S mikroinjektáží kaštanů jsme začali v Ostravě před měsícem. Podle smlouvy bychom měli být hotoví do konce července. Ale předpokládám, že skončíme do měsíce,“ říká vedoucí provozu firmy Jiří Poulík. Ačkoli odborníci najatí Ostravou sídlí na jihu Moravy, nejvíce zakázek na záchranu nemocných stromů mají právě z Ostravska a okolí.

Dříve chránili stromy postřikem proti jmelí

„Před pár lety jsme v Moravskoslezském kraji začínali s postřikem stromů proti jmelí. Tato cizopasná rostlina, která napadá a likviduje hlavně lípy, javory, topoly a jabloně, se šíří v řadě regionů. Ale konkrétně lípy srdčité jsou nejvíce zasažené jmelím právě v průmyslové oblasti na severu Moravy. Zřejmě to souvisí se zhoršeným životním prostředím a oslabenou imunitou stromů,“ míní Poulík.

A dodává, že stejné je to na Ostravsku a v okolí i s kaštany. „Housenka klíněnky jírovcové je poškozuje výrazněji než v jiných krajích. Mikroinjektáží už jsme ošetřovali stromy například v Českém Těšíně, Třinci i některých ostravských obvodech. Výsledky byly vidět, proto si nás znovu zve Třinec, Český Těšín a zájem mají i další obce z postiženého regionu,“ líčí Jiří Poulík.

Český Těšín začal s injektážní léčbou kaštanů jako první před třemi lety a radnice tvrdí, že se to vyplácí.

„Nechali jsme ošetřit asi 100 stromů, jeden průměrně za 1 350 korun. Stromořadí, která dříve bývala kvůli klíněnce už v létě bez listí, zůstala loni zelená až do pozdního podzimu,“ říká Lada Večeřová, která se na českotěšínské radnici stará o veřejnou zeleň.