Kateřina Juchelková z Opavy prodělala dětskou mozkovou obrnu, dívce nyní velmi...

Kateřina Juchelková z Opavy prodělala dětskou mozkovou obrnu, dívce nyní velmi pomáhá speciální KlimTherapy v Sanatoriích Klimkovice. | foto: Ivana Gračková, Sanatoria Klimkovice

Nejhorší už je za námi, hlásí lázně z Moravskoslezského kraje

  • 1
Drsné časy zažily lázně v Moravskoslezském kraji. Rapidně jim ubylo klientů, neměly na investice, propouštěly personál. Historická léčebna v Karviné-Darkově zůstala skoro dva roky zavřená a lázně nakonec změnily majitele.

Boj o klienty jim nikdy neskončí, ale už je jisté, že troje moravskoslezské lázně přežily krizové dva roky a hlásí dobré zprávy.

„Z nejhoršího jsme venku. Nepropouštíme. Začínáme investovat,“ shodují se zástupci lázní v Karlově Studánce, Karviné i Klimkovicích.

Zatímco například v Karlově Studánce se v prvních deseti měsících roku 2011 léčilo na náklady zdravotních pojišťoven 2 037 pacientů, tak v dalším roce jich bylo ve stejném období pouze 1 551 a v roce 2013 jen o stovku víc.

Lázeňské městečko Karlova Studánka

„Projevilo se zkrácení základní doby lázeňského pobytu hrazeného pojišťovnami ze čtyř na tři týdny. Mnohá zařízení propouštěla a neinvestovala,“ říká ředitel státních lázní Radomír Maráček s tím, že letos jsou na tom všichni lépe.

„Do konce října jsme léčili 2 083 klientů, což je o 25 procent více než loni a dokonce o pár desítek lidí více než v předkrizovém roce 2011. Pojišťovny ochotněji prodlužují pobyty, i díky tomu se zvýšil počet ošetřovatelských dnů na 41 440 proti loňským 33 545 v prvních deseti měsících roku,“ počítá Maráček.

Nové matrace či traktor a příprava na děti z Číny

Lázně si tak konečně mohou dovolit alespoň menší investice. Právě nakupují nové zdravotní matrace, vybavení kuchyně a jídelen. Nedávno pořídily zahradní traktor. Poprvé letos pořádaly Hudební festival, ze kterého chtějí udělat tradici.

Plány investic na příští rok zatím zveřejnit nechtějí. Jednu novinku ale prozradily. „Karlova Studánka je známá čistým ovzduším, proto by se u nás měly poprvé léčit čínské děti,“ usmívá se ředitel lázní se 480 lůžky, z nichž 250 je pro klienty pojišťoven a zbytek pro rekreanty, léčebné pobyty a hotelové hosty.

Po hubených letech se ulevilo také privátní sféře. Zvlášť začátek loňského roku byl totiž kritický. „Počet pacientů nám klesl o čtyřicet procent,“ říká prokurista a spolumajitel Sanatorií Klimkovice Jozef Dejčík.

„Postupně se nám sice podařilo dopady nových pravidel pro lázeňskou léčbu zmírnit, ale až letos se situace obrátila k lepšímu.“

Hodně podle něj pomohlo letošní zrušení stokorunového poplatku za pobyt ve zdravotnických zařízeních. Kvůli němu totiž řada lidí lázně odmítala. „A pomohl i vstřícnější přístup pojišťoven,“ míní Dejčík.

Klimkovické lázně mají 330 lůžek pro dospělé a 169 pro dětské pacienty, v příštím roce chtějí rozšířit dětskou léčebnu o 30 až 35 nových lůžek pro zahraniční klienty. Lázněmi letos projde 5 800 klientů. Loni jich bylo méně, z toho téměř pětina cizinců: Arabů a Rusů, dospělých i dětí.

„Cizinci s omezenou hybností po úrazech, mrtvici i dětské mozkové obrně k nám jezdí hlavně kvůli specializovaným neurorehabilitačním metodám KlimTherapy a CI Therapy. Převzali jsme je z USA, máme dobré výsledky, nikdo jiný v Česku je nenabízí a v jiných zemích jsou mnohem dražší,“ vysvětluje Dejčík.

Cizinci pomohli lázním ustát výpadek klientů českých pojišťoven. Pomohl ale i zvyšující se zájem českých pacientů, kteří za specializovanou léčbu platí desetitisíce.

„Kačka prodělala dětskou mozkovou obrnu. Chodí, jen když jí držím, jinak je odkázaná na vozík. Jsme teď v Klimkovicích už podruhé na KlimTherapy. Vždy dělá velké pokroky. Je jí čtrnáct let, škoda, že takové metody nebyly dřív,“ posteskla si Pavlína Juchelková z Opavy, která je v sanatoriích s dcerou a peníze na léčbu shání od nadací a dalších dárců.

Sanatoria letos utrží 285 milionů korun, což je o pětinu více než loni. „Celý odhadovaný čistý zisk ve výši 33 milionů věnujeme na další rozvoj lázní. Za polovinu pořídíme nové prostory a vybavení pro neurorehabilitační metody,“ slíbil Jozef Dejčík.

I když lázně v minulém období musely propouštět, počet zaměstnanců se proti 282 v roce 2011 letos zvýšil na 329. Nejvýrazněji vzrostl počet terapeutů: z 27 na 67. A s rozvojem nových metod jich přijmou ještě víc.

Darkovu pomohl Zemek

Asi nejtvrdší byla situace pro karvinské lázně. Téměř dva roky zůstala navzdory slibům zavřená historická léčebna v Darkově. A letos vlastníci prodali společnost miliardáři Zdeňku Zemkovi. Bez něj by totiž neměli z čeho investovat.

Léčebna v Lázních Karviná-Darkov.

 „Už jsme investovali několik milionů do otevření starých lázní i do zkvalitnění služeb v Karviné-Hranicích. Příští rok začne rekonstrukce třetích a čtvrtých pater Rehabilitačního sanatoria za desítky milionů,“ říká Zdeněk Zemek.

Podnikatel, který vlastní lázeňské domy v Luhačovicích a jinde, nastínil i výhledové plány: „Chci vrátit život léčebně v Darkově.“

Karvinské lázně za prvních deset měsíců léčily 7 261 pacientů, letos ve stejné době 9 121. „Rozhodující je pro lázně počet „lůžkodnů“ - ten se letos zvýšil o 46 procent,“ upřesnil mluvčí lázní Miroslav Slaný.