Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Archiv MF DNES

Nejsou lidé, firmy tak hledí do zahraničí. Zejména na Ukrajinu

  • 46
V Moravskoslezském kraji oficiálně pracuje okolo 26 tisíc cizinců. I to je ale málo, firmy by jich chtěly přilákat více. Jen těžce totiž hledají nové zaměstnance do výroby.

Byť Bruntálsko patří k okresům s nejvyšší nezaměstnaností v Česku, tamní firmy musí hledat v zahraničí, aby získaly dostatečný počet zaměstnanců.

„Jen pro naši firmu hledáme 30 lidí, svářeče, elektrikáře, zámečníky, ale nejsou,“ řekl Vlastimil Šimíček, personální náměstek společnosti Krnovské opravny a strojírny.

„Na Krnovsku nejen že není těch třicet lidí, které hledáme, tam není ani jeden člověk bez zaměstnání, který by chtěl pracovat. Ti, co pracovat chtějí, už zaměstnání mají. A pokud se chcete držet v mezích zákona, nezbývá než hledat zaměstnance v zahraničí. Většinou za pomoci pracovních agentur. Smlouvy o dílo jsou prakticky tabu,“ říká.

Jenomže smlouvy s agenturami nejsou pro firmy vždy jen přínosem. „Chtějí šedesát, osmdesát tisíc za člověka. A to bez záruky, že u vás bude pracovat delší dobu,“ dodává Šimíček.

Jiná není ani situace v dalších okresech kraje. Podle zástupců Svazu průmyslu a dopravy se firmy budou muset při hledání nových zaměstnanců stále častěji spoléhat na zahraničí.

„Jen mezi roky 2015 a 2016 vzrostl počet zahraničních pracovníků v kraji o 10 procent,“ říká Radůz Mácha, ředitel Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje. „Dvaadvacet tisíc cizinců zde bylo zaměstnáno, čtyři tisíce pak zde působilo na živnostenský list,“ přibližuje.

Firmy hledají řidiče, svářeče, obráběče

I to je ale podle členů Svazu průmyslu a dopravy, který ve středu v Ostravě zorganizoval seminář „Flexibilita pracovního trhu v návaznosti na zahraniční kvalifikovanou pracovní sílu“, velmi málo.

„Firmy hledají řidiče, svářeče, obráběče,“ přibližuje zájem zaměstnavatelů Tereza Hejlová ze Svazu průmyslu a dopravy. „Hlavní problém ale spočívá v tom, že než se zaměstnanec dostane od prvního kontaktu k nástupu do zaměstnání, uplyne půl roku,“ dodává.

Problémy s hledáním zaměstnanců mají výrobní společnosti v Moravskoslezském kraji i přesto, že zdejší úřady práce registrují přes 58 tisíc lidí bez práce.

Na konci dubna firmy oficiálně nabízely více než jedenáct tisíc pracovních pozic, na jedno místo tedy připadalo 5,5 uchazeče o práci. Firemní personalisté ale nezastírají, že mezi klienty úřadů práce mnoho dobrých pracovníků nenaleznou.

Dělníkům z Ukrajiny se často nedaří získat včas pracovní víza

Největší zájem je mezi zaměstnavateli o pracovníky z Ukrajiny. „Dlouhodobě jde o nejsledovanější zemi,“ přitakává Jitka Karešová, vedoucí vízového odboru ministerstva zahraničních věcí.

Zdejší zaměstnavatelé by rádi využili co nejvíc ukrajinských dělníků, ti si ovšem často stěžují na to, že se jim nedaří získat pracovní víza včas.

„Ukrajinci jsou kulturně i vzděláním pro české firmy zajímaví zaměstnanci. Vydávání víz ale naráží na technické možnosti zaměstnanců ambasád. Prostě nemáme více lidí,“ vysvětlovala Karešová zaměstnavatelům na semináři. „Během posledních dvou let se zájem Ukrajinců o získání pracovních víz zněkolikanásobil, oproti roku 2015 jde o nárůst o 771 procent,“ zmínila.

Zaměstnavatelům nepomůže ani plánované zrušení víz Ukrajincům. Pokud budou chtít na území schengenského prostoru pracovat, bez pracovního víza se i nadále neobejdou.