Jaroslav Palas s pobavením loni v listopadu nafotil nové senátory. Možná i proto, aby na ně při svých častých absencích nezapomněl.

Jaroslav Palas s pobavením loni v listopadu nafotil nové senátory. Možná i proto, aby na ně při svých častých absencích nezapomněl. | foto: Petr Topič, MAFRA

Největším moravskoslezským absentérem v Senátu je bývalý hejtman Palas

  • 4
Kdyby senátoři sbírali známky za účast při hlasování, z těch nynějších zvolených v Moravskoslezském kraji by propadl bývalý hejtman Jaroslav Palas. Dokládá to žebříček sdružení KohoVolit.eu.

Tímto výsledkem se bývalý moravskoslezský hejtman chlubit nemůže. Z desítky současných senátorů zvolených za Moravskoslezský kraj se v posledních třech letech účastnil nejmenšího počtu hlasování.

Aktivita senátorů

Jaroslav Palas (nestr., od r. 2010)
Byl u 46 procent hlasování.

Petr Guziana (ČSSD, od r. 2008)
Byl u 58 procent hlasování.

Radek Sušil (ČSSD, od r. 2008)
Byl u 65 procent hlasování. ¨

Petr Vícha (ČSSD, od 2006 a 2012)
Byl u 72 procent hlasování.

Eva Richtrová (ČSSD, od r. 2008)
Byla u 72 procent hlasování.

Petr Gawlas (ČSSD, od r. 2010)
Byl u 78 procent hlasování.

Antonín Maštalíř (ČSSD, od 2010)
Byl u 79 procent hlasování.

Zdeněk Besta (ČSSD, od r. 2010)
Byl u 86 procent hlasování.

Leopold Sulovský (Ostravak, od r. 2012)
Byl u 75 procent hlasování.

Vladimír Plaček (ČSSD, od r. 2012)
Byl u 86 procent hlasování.

Pozn.: Účast je za roky 2010 až 2013.

Černou tečku by si zapsal i celorepublikově. V porovnání se senátory z dalších krajů totiž v žebříčku, který pro MF DNES zpracovalo sdružení KohoVolit.eu, skončil na třetím místě od konce.

Většími absentéry byli v letech 2010 až 2013 ze současných senátorů už jen občanští demokraté Daniela Filipiová a Přemysl Sobotka. A ze senátorů, kteří ve funkci skončili loni na podzim, pak například i Alexandr Vondra (ODS), Tomáš Töpfer (ODS), Jiří Pospíšil (ODS) nebo třeba v Ostravě zvolený Otakar Veřovský (ČSSD).

Za Palasem Guziana a Sušil

Jak Jaroslav Palas svou absenci zdůvodňuje, se přitom i přes snahu redakci nepodařilo zjistit. A to ani přes asistenta senátora, který nezvedl telefon. Jak přitom ukazuje žebříček sdružení, dnes bývalý sociální demokrat Jaroslav Palas už dřív v Senátu nehlasoval v souladu s klubem ČSSD, který nedávno opustil.

V posledních třech letech ve shodě se sociálními demokraty hlasoval pouze v 75 procentech všech hlasování.

V závěsu za Jaroslavem Palasem se v žebříčku absentérů z řad současných senátorů zvolených v kraji umístil Petr Guziana (ČSSD) či například Radek Sušil (ČSSD).

"Před dvěma lety jsem byl dlouhodobě nemocný, měl jsem mozkovou příhodu," zdůvodnil svou neúčast při hlasováních Petr Guziana, který je za pět let svého působení v Senátu pyšný například na to, že se mu s dalšími senátory podařilo zabránit privatizaci fakultních nemocnic. Tu plánoval někdejší ministr Tomáš Julínek.

Senátorovu agendu po dobu výpravy přebírá senátor

Přestávku od činnosti v Senátu si dávají i někteří čerství členové horní komory parlamentu. Třeba senátor Leopold Sulovský, který byl loni na podzim zvolen za Hnutí Ostravak, je teď na expedici v Andách, kde se coby horolezec pokouší vylézt na tamější nejvyšší vrchol (více o výpravě zde).

V Andách by Leopold Sulovský měl být až do začátku března. Do doby návratu agendu za senátora přebírá jeho asistent Patrik Bičovský. "Kdokoli teď má nějaký dotaz nebo problém, může se místo na pana Sulovského obrátit na mě," řekl Patrik Bičovský.

Účast na expedici na nejvyšší horu jižní polokoule Aconcaguu Leopold Sulovský údajně odvolat nemohl. Byla již domluvena, a to loni v únoru, kdy horolezec ještě prý netušil, že bude kandidovat do Senátu.

"Do budoucna chce pan Sulovský expedice omezit tak, aby nenarušovaly jeho práci senátora," řekl Sulovského asistent Patrik Bičovský. "Jestli má pan Sulovský expedici na měsíc, tak mu to z pohledu zasedání pléna Senátu celkem vyšlo. Poslanecká sněmovna začala zasedat tuším minulý týden a my budeme jednat až později," komentoval Sulovského "výjezd" do hor senátor Petr Vícha (ČSSD).

Jak ale podotkl, činnost senátora nespočívá jen v sezení na plénu, nýbrž i ve studiu materiálů nebo třeba práci ve výborech. "Ale nevytýkám nikomu, že si vezme dovolenou. Trošku panu Sulovskému závidím," usmál se Petr Vícha.

To například další z čerstvých senátorů Vladimír Plaček (ČSSD) už v Senátu pracuje naplno. Je například místopředsedou ústavně právního výboru nebo stálé komise Senátu pro rozvoj venkova. A coby šéf Ústavu sociální péče v Hrabyni na Opavsku se zaměřuje hlavně na problematiku zdravotní, sociální, ale třeba i na sport. "Práce v Senátu mě baví," tvrdí.