Ubytovna Předvoj v Karviné zůstává problémem. Některé další se mění.

Ubytovna Předvoj v Karviné zůstává problémem. Některé další se mění. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Některá ghetta mizí. Z ubytoven vznikají levné byty pro mladé i seniory

  • 8
Je to paradox, ale problémová ghetta mohou pomoci k lepšímu bydlení mladým lidem i seniorům. Rostoucí počet zařízení pro nepřizpůsobivé totiž nutí města jednat. Legislativa jim zatím moc šancí nedává, proto kupují od soukromníků domy, které bourají nebo je chtějí přestavět na byty.

Mladé rodiny i senioři z Karviné mají šanci, že se dočkají levného bydlení. Radní města totiž schválili záměr vykoupit ubytovnu Kosmos a vybudovat tam dvě stovky malých bytů.

„Půjdeo sociální byty pro seniory a startovací byty pro mladé rodiny s nižšími příjmy,“ popisuje mluvčí města Šárka Swiderová.

V Karviné je patnáct ubytoven. Nejproblémovější Předvoj patří společnosti Asental Business (dříve RPG), stejně jako Kosmos. Zatímco kvůli Předvoji je město s firmou od loňska ve sporu, na dohodě o prodeji Kosmosu mají zájem obě strany.

Bohumín ukázal, co s ubytovnami

  • Stále více měst v regionu má zájem vykupovat problémové ubytovny nebo domy, které by se mohly stát základem nových romských ghett.
  • Že to má smysl, ukazují zkušenosti Bohumína, který tak postupuje nejdéle. V roce 2005 koupilo město problémový desetipatrový hotelový dům v centru.
  • Přes kritiku nevládních organizací a soudní spory vystěhovalo nájemníky a v roce 2007 nabídlo mladým rodinám 86 startovacích bytů první kategorie. Dům s názvem Slunečnice i jeho opravné okolí je dnes atraktivní adresou.
  • Město hledá řešení i pro další domy, některé opravilo, jiné bourá. Chce tak mimo jiné uvolnit prostory pro výstavbu rodinných domků.

„Pět našich ubytoven už jsme prodali, některé zavřeli. Zbývajících šest ubytoven provozují nájemci, chceme je však také prodat,“ vysvětluje mluvčí Asentalu Petr Handl. Kosmos byl do loňska studentskými kolejemi.

„Dál tam bydlí část studentů, ale i dělníci. Město mělo zájem o budovu už loni, ale když rezignovalo, pronajali jsme ji. Teď jsme připraveni znovu začít jednat o prodeji,“ dodává Handl.

Raději prevence, vyjde levněji

I když Kosmos zatím není problémovým zařízením, Karviná chce předejít jeho postupné proměně v romské ghetto. Ze stejného důvodu vykupují rizikové domy i další města v zemi. Buď je bourají, nebo mění na sociální bydlení. Například v liberecké čtvrti Lidové sady ale majitel vystěhoval ze tří domů nepřizpůsobivé nájemníky a chce v nich vybudovat luxusní byty.

Snaha o rušení problémových lokalit je asi nejviditelnější právě v Moravskoslezském kraji, kde je ubytoven nejvíc. Ne vždy ale slaví úspěch.

Například vedení Havířova mělo a stále má zájem koupit ubytovnu Merkur. Současní zastupitelé však záměr nepodpořili a firma Asental proto jedná s dalšími zájemci. „Víme, že radní dům chtějí, je ale možné, že dřív než se město rozhodne, prodáme budovu někomu jinému. Jednání už je v pokročilé fázi,“ říká Handl. „O využití budovy si rozhodne kupec. Problémová ubytovna ale určitě zmizí.“

Bohumín je v přeměně ubytoven nejdále

Naproti tomu třeba Ostravě a Bohumínu už se podařilo vykoupit řadu problémových domů od různých vlastníků. „V prosinci jsme koupili tři domy se čtyřiadvaceti byty. První se podařilo zbourat před pár dny, další dva budou srovnány se zemí do konce roku. Teď se řeší přeložky inženýrských sítí,“ vysvětluje starostka Radvanic a Bartovic Šárka Tekielová.

Ostrava-Jih koupila už v roce 2012 jeden z velkých objektů v areálu bývalé nemocnice v Pavlovově ulici. Letos zastupitelé odhlasovali odkup sousedního pavilonu, jen aby zabránili vzniku obřího ghetta. Pro první budovu si nyní chce radnice objednat projektovou dokumentaci, u druhé se blíží k podpisu kupní smlouvy. „Plánujeme tam vznik nízkonákladového bydlení pro seniory a mladé rodiny,“ říká mluvčí obvodu Michael Kutty.

Starosta Jihu Karel Sibinský netají, že chtěli vykoupit i budovy, ve kterých už problémové ubytovny jsou: „Oslovili jsme všechny vlastníky. Ale nechtějí se vzdát toho, co jim snáší zlatá vejce.“

O tom, že výkupy problémových domů se radnicím mohou vyplatit, svědčí zkušenosti Bohumína, který ghetta systematicky ruší už devět let. Začal koupí problémového hotelového domu v centru města. Vybudoval v něm 86 startovacích bytů a upravil okolí tak, že z obávané lokality je dnes vyhledávaná adresa.