Primář Beskydského gastrocentra ve Frýdku-Místku Petr Vítek se svým týmem při...

Primář Beskydského gastrocentra ve Frýdku-Místku Petr Vítek se svým týmem při zákroku. | foto: Nemocnice Frýdek-Místek

Lékaři umí přes trávicí trubici tělo šetrně zbavit zbytků slinivky

  • 2
Lékaři z Beskydského gastrocentra ve Frýdku-Místku provádí pacientům unikátní operaci. Dokážou tělo zbavit zbytků odumřelé slinivky, aniž by museli skalpelem říznout do kůže.

Třiačtyřicetiletá Monika z Havířova v květnu skončila kvůli žlučovým kamenům na jednotce intenzivní péče, v nemocnici strávila skoro měsíc. „Jeden z kamenů ucpal žlučovod. Dostala jsem těžký zánět slinivky břišní. Tři čtvrtiny slinivky odumřely,“ popsala paní Monika.

Rozkládající se tkáň nutně musela z těla ven. Jinak by ženě hrozila infekce, selhání organismu a smrt. Monika tak podstoupila jako první na Moravě a ve Slezsku operaci novou metodou.

„Dřív lékaři odumřelé části slinivky odstraňovali jediným způsobem – velkou chirurgickou operací pod kontrolou rentgenu. Byla náročná a trvala hodinu i déle. Některá pracoviště to dělají dodnes. Posledních pět let ale dostávají přednost mnohem šetrnější endoskopické zákroky. Při nich se propojí slinivka se žaludkem tak, aby tělo mohlo mrtvou tkáň vyloučit se stolicí. My teď ale nabízíme úplnou novinku,“ vylíčil primář Beskydského gastrocentra ve Frýdku-Místku Petr Vítek.

Trávicí trubicí se zavádějí i přístroje

Právě na primáře Vítka se obrátili havířovští lékaři, když se ukázalo, že paní Monika potřebuje pomoc. „V Havířově mi nabídli punkci pseudocysty, po které by mi z těla vedly hadičky, nebo endoskopický zákrok ve frýdecko-místecké nemocnici. Neváhala jsem a nelituji. Už je mi dobře, jen jsem slabá. A v lednu mě čeká poslední zákrok – vytažení stentu. Ale možná se ještě letos vrátím do práce,“ říká žena.

Pohled na stent, který vyztužil dutinu po odumřelé slinivce.

Ve Frýdku-Místku absolvovala tři endoskopické zákroky – operace bez rozříznutí kůže skalpelem, kdy se operační i optické nástroje zavádějí do těla přes trávicí trubici.

„Po odumření velké části slinivky se ženě vytvořila v těle dutina s rozkládající se tkání, která by ji časem ohrozila na životě. Nejdříve jsme proto pacientce zavedli do trávicího traktu stent – drátěnou trubičku o průměru patnáct milimetrů, přes kterou měla odumřelá tkáň odcházet do žaludku,“ vysvětlil primář Vítek.

Při kontrole zjistil, že zbytky slinivky nemizí, protože ucpaly stent. „Pacientku jsme uspali a při třetím zákroku všechny zbytky tkáně vytahali ven přes trávicí trubici. Metodu jsme se naučili v Paříži a použili jako první na Moravě a ve Slezsku,“ řekl Vítek.