Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava. | foto: MF DNES

Nemocnice nabízí náborové příspěvky. Na sestry zabírají, na lékaře ne

  • 5
V regionu chybějí lékaři a zdravotní sestry tak moc, že některá zařízení nabízejí náborový příspěvek ve výši desítek až stovek tisíc korun. Městská nemocnice Ostrava díky tomu získala už sedm sester. „Lékaře ale musíme hledat v cizině,“ říká ředitel Josef Grochol.

Dvaatřicetiletá zdravotní sestra Marie Khan je teprve ve zkušební době. Ale jen za to, že nastoupila na oddělení geriatrie a interny Městské nemocnice Ostrava, dostala na účet ke své první výplatě navíc i dvacet tisíc korun hrubého.

„Byla to polovina náborového příspěvku. O tom, že dostanu celkem 40 tisíc korun, jsem se ale dozvěděla až při prvním pohovoru,“ říká matka malého dítěte, která od školy pečovala o seniory v domovech či sanatoriích.

„Jsem samoživitelka a měla jsem problémy s hlídáním, proto jsem původně sháněla místo jen na ranní směnu. Nakonec jsem ale problém s hlídáním vyřešila, přijala práci v městské nemocnici na tři směny a nelituji. Je tu víc odborné práce, mám se ještě co učit, ale jsem spokojená,“ líčí zdravotnice.

Vedení nemocnice, které se rozhodlo řešit personální problémy nabídkou náborového příspěvku ve výši 40 tisíc korun pro zdravotní sestry a 200 tisíc korun pro lékaře, je zatím s výsledkem náborové kampaně spokojeno jen napůl. Na sestry totiž zabrala, ale na lékaře ne.

Přijali sedm zdravotních sester

„Díky kampani už jsme přijali nebo brzy přijmeme celkem sedm zdravotních sester k interním, geriatrickým a kardiologickým lůžkům, kde byla situace nejsložitější. Oddělení už se nám podařilo personálně stabilizovat, ale stále přijímáme další sestry za stejných podmínek,“ říká ředitel Městské nemocnice Ostrava Josef Grochol.

„V současné situaci nám chybí ještě asi 15 zdravotních sester, což ale z celkového počtu 750 není moc,“ dodal ekonomický náměstek ředitele nemocnice Stanislav Saksa.

Oba manažeři ale netají, že mnohem horší je situace s lékaři. Nemocnici jich chybí asi 15 až 20, nejvíc na interních odděleních a v oblasti všeobecného lékařství včetně pohotovosti.

„Přestože nabízíme vysoký náborový příspěvek, nikdo nemá zájem. Nemůžeme sehnat ani primáře na oddělení lékařské pohotovostní služby a koronera, přestože nabízíme nadstandardní podmínky. Když jsme vypsali výběrové řízení, nepřišla nám ani jediná přihláška,“ líčí ředitel nemocnice Grochol.

Lékařů je nedostatek. Zkusí je sehnat na východě

Podle něj je to důkaz, že na regionálním trhu je lékařů citelný nedostatek. „Nezbývá nám proto, než pokračovat v náborové kampani všemi dostupnými způsoby, ale také se podívat za hranice směrem na východ. Už hledáme kontakty na Slovensku i na Ukrajině,“ dodal.

Náborový příspěvek kvalifikovaným zdravotním sestrám, které mohou pracovat samostatně, nabízí od 1. března také Vítkovická nemocnice v Ostravě, která patří do skupiny Agel. Přestože nabízí ještě o deset tisíc korun víc než sousední nemocnice, podle mluvčí Agelu Radky Miloševské se zatím nepodařilo získat ani jednoho zdravotníka, kterému by mohli peníze vyplatit.

„Vítkovická nemocnice sice přijala několik nových zaměstnanců, ale většinou šlo o zdravotnické asistenty, kteří musejí pracovat pod dohledem a na příspěvek proto nemají nárok,“ vysvětluje Miloševská.

Podotkla ale, že nyní už nemocnice vyjednává s první kvalifikovanou zdravotní sestrou, které po nástupu část příspěvku vyplatí. „Smlouvu ještě nepodepsala, ale je to na spadnutí,“ dodala mluvčí.