Díky nové angiolince se zkrátí doba vyšetření, anestezie i vliv rentgenového záření. (Ilustrační snímek)

Díky nové angiolince se zkrátí doba vyšetření, anestezie i vliv rentgenového záření. (Ilustrační snímek) | foto: Radka Miloševská, MAFRA

Nemocnice má nejmodernější přístroj. Vyšetření se zkrátila na polovinu

  • 2
Komplexní cerebrovaskulární centrum v ostravské fakultní nemocnici získalo nejmodernější angiolinku za téměř 23 milionů korun. Přístroj nové generace toho totiž umí mnohem více než starší typy angiolinek a pracuje „bleskově“. Umí navíc pracovat i jako CT přístroj, takže pacient už nemusí na rentgen.

„Usnadňuje práci lékařům, ale hlavně umožňuje rychlejší, bezpečnější i šetrnější vyšetření a léčbu pacientů,“ vyzdvihuje klady zařízení náměstek ředitele nemocnice pro vědu a výzkum Václav Procházka.

Nový typ angiolinky dokáže například zobrazit krevní řečiště trojrozměrně. Lékaři tak přesněji vidí, kde a jakého rozsahu je problém.

Kromě toho umí angiolinka vyšetřovat hlavu ve dvou průmětech najednou. „To je velký přínos, protože snižuje na polovinu dobu vyšetření, délku anestezie, vliv rentgenového záření i množství kontrastní látky, kterou vstřikujeme do krevního řečiště pacienta,“ líčí lékař.

Nejjednodušší vyšetření trvalo dříve kolem patnácti minut, teď je hotové za sedm nebo osm minut.

Odstranění krevní sraženiny za půl hodiny

Pacienti po mozkové mrtvici, kteří se do nemocnice dostanou pozdě a mají zcela uzavřenou mozkovou tepnu, trávili dříve na sále v umělém spánku až hodinu.

„Teď je dokážeme vyšetřit a pomocí speciálního košíku odstranit z tepny krevní sraženinu během půl hodiny,“ říká Procházka. Přesto je podle něj stále důležité, aby se pacient dostal do nemocnice co nejdříve po prvních příznacích mozkové příhody.

Velkou výhodou nového stroje je i to, že může pracovat jako CT přístroj. Pacient dovezený zvenčí se tak vyhne dříve nutnému rentgenování a jde rovnou na angiosál.