Složitá "operace"

Složitá "operace" | foto: Fakultní nemocnice Olomouc

Nemocnice na Ostravsku zeštíhlí, ale žádná nezanikne

  • 4
Do konce roku na přání zdravotních pojišťoven zmizí ze země několik nemocnic, desítky oddělení a stovky lůžek. Zeštíhlí i nemocnice v Moravskoslezském kraji. Dobrá zpráva je, že žádná nezanikne. Některé pacienty ale změny děsí.

Vypadá to nadějně. Zatímco jinde trvají zdravotní pojišťovny na tom, aby do 1. ledna zmizela například část porodnic i celých nemocnic, Moravskoslezský kraj tak razantní změny nečekají. Přestože má hustou síť lůžkových zařízení: jen na Karvinsku je šest nemocnic.

"Žádná nemocnice ani porodnice v Moravskoslezském kraji letos nezanikne," potvrdil odborný ředitel ostravské pobočky VZP Michal Vojáček.

Rušení lůžek

Po loňské zeštíhlovací kůře měly nemocnice v kraji na konci prosince 5 628 akutních lůžek. V lednu 2013 jich má zůstat asi 5 500. Letos jich tak musí zmizet okolo 230.

Asi 100 nových naopak vznikne. Přibudou hlavně psychiatrická a rehabilitační lůžka. Ubudou především dětská a gynekologická lůžka.

Sníží se také počet míst na neurologii, urologii či interně. Krajské nemocnice nyní vedou s pojišťovnami boj především o zachování lůžkové ortopedie a chirurgie v Orlové.

Podotkl, že s fakultní nemocnicí, společností Agel i městskými nemocnicemi už se zástupci svazu pojišťoven dohodli na restrukturalizaci, maximálně ještě dolaďují počty lůžek některých oddělení. Zmíněná zařízení ale čekají víceméně už jen "kosmetické" změny.

Z nemocnic zmizí asi 230 lůžek

"V podstatě jsme připraveni uzavřít s nimi nové smlouvy. Na konci letošního roku totiž vyprší všem ty stávající," dodal Vojáček.

Zatímco v prosinci, kdy už řada nemocnic zeštíhlila, bylo v našem kraji 5 628 akutních lůžek. V lednu jich má zůstat jen asi 5 500. Z nemocnic jich tak má letos zmizet okolo 230. Ale asi 100 nových přibude, například 37 psychiatrických v Ostravě-Porubě a po 20 rehabilitačních u iktových jednotek v Ostravě-Vítkovicích a v Krnově.

"Je to výsledek rozumného kompromisu," míní Josef Srovnal, náměstek ředitele fakultní nemocnice i další odborníci ve zdravotnictví. "Změny neomezí dostupnost péče v kraji, maximálně si pacienti za některými plánovanými výkony zajedou o 15 až 20 kilometrů dál, ale ve specializovaných centrech se dočkají erudovaných lékařů, lepšího vybavení i kvalitnější péče," slibuje Michal Vojáček.

Krajský úřad se s pojišťovnami ještě nedohodl

Ne všichni s tím ale souhlasí. To je také důvod, proč se s pojišťovnami dosud nedohodli zástupci kraje, který provozuje sedm nemocnic.

"Dohodli jsme se na zrušení 159 lůžek v našich nemocnicích, ale dalších 112 zůstává sporných," říká náměstek hejtmana Karel Konečný s tím, že největší boj provází rušení ortopedických a chirurgických lůžek v Orlové.

Pojišťovny chtějí onkologii jen v Ostravě a Novém Jičíně

Kraj se ale staví i proti razantním změnám v Bílovci nebo rušení hematoonkologické péče v Opavě a Havířově. Pojišťovny totiž chtějí soustředit drahou péči o pacienty s rakovinou krve jen do velkých onkologických center v Ostravě a Novém Jičíně.

"To snad není možné. Přece nebudu dojíždět na kapačky až do Ostravy!" děsí se změn 76letý Ondřej Čimbora z Vrbna pod Pradědem.

Když se Ondřej Čimbora začal léčit s rakovinou krve před čtyřmi lety, jezdil za lékaři do Bruntálu. Dnes musí do Opavy a cesta sanitkou mu trvá asi hodinu.

Primářka opavské hematologie chce bojovat

"Jsem lékařům v Opavě vděčný, s přístupem i péčí jsem spokojený. Jezdím tam co čtrnáct dní. Neumím si představit, že bych měl cestovat ještě o 45 minut déle až do Ostravy. Mám potíže s páteří a vlakem bych to nezvládl. Takových jako já je na Bruntálsku víc, pojišťovnám by se to prodražilo," líčí senior.

Zástupci kraje i pojišťoven věří, že nakonec najdou kompromis. Třeba hematoonkologii považují pojišťovny za podružný problém.

Pacienti i primářka opavské hematologie Dagmar Adamová to ale vidí jinak. "Čtyři roky budujeme centrum. Odborný audit prokázal naše kvality. Pečujeme o lidi z celé západní části kraje včetně Jesenicka, když potřebují hospitalizaci, leží na interně. Bylo by nefér centrum zrušit. Požádám o pomoc centrálu VZP i šéfa odborné společnosti," uvedla Adamová. Podobně se proti omezování péče brání také další primáři.