Součástí nového hybridního sálu je i speciální rentgen.

Součástí nového hybridního sálu je i speciální rentgen. | foto: Nemocnice Podlesí

Skalpel i rentgen. To vše mají lékaři v Třinci ve speciálním sále

  • 1
Lidé s nemocemi srdce a cév v Moravskoslezském kraji mají větší naději na uzdravení. A to i pokud je pro ně operace riziková a kvůli špatným cévám nemohou ani na zákrok s katetrem. Lékaři Nemocnice Podlesí v Třinci jim totiž nabízejí nové metody léčby. Umožní jim to novinka, první hybridní operační sál v regionu.

"Představte si klasický operační sál, jehož trvalou součástí je navíc speciální rentgen - angiolinka. V podstatě to znamená spojení dvou rozdílných pracovišť v jedno," říká vedoucí lékař třineckého kardiocentra Marian Branný.

Výhodou pro lékaře jsou podle něj koncentrace moderní techniky v operačním sálu a možnost využít nových léčebných postupů.

"Výhodou pro pacienty je to, že o ně budou pečovat lékaři z různých oborů současně. Nemusí tedy podstupovat několik zákroků po sobě," dodává Marian Branný.

Dosud byly v zemi jen dva hybridní operační sály - v Brně a Praze. Ten třinecký je součástí třípodlažní budovy, kterou ve své Nemocnici Podlesí postavila společnost Agel. Včetně vybavení přišla novostavba na 100 milionů korun.

V suterénu jsou prostory se školicím sálem a knihovnou pro personál, v přízemí zázemí pro jednodenní chirurgii a v prvním patře hybridní sál.

První pacienti zamíří "na sál" už za dva týdny

"Patří k nejmodernějším ve střední Evropě," říká ředitel Nemocnice Podlesí Karel Lukeš, který novinku včera slavnostně otevřel.

Prvním pacientům tam začnou lékaři pomáhat už za dva týdny. Bude mezi nimi i 75letý muž, který nutně potřebuje novou chlopeň.

"Klasická operace, při které kardiochirurg rozřeže hrudník a napojí pacienta na mimotělní oběh, je ale pro seniora příliš riziková," říká šéf kardiocentra Marian Branný.

Lékař a jeho tým umí sice jako jediný v kraji měnit chlopně i mnohem šetrněji - pomocí katetru zavedeného do srdce vpichem přes cévu v třísle. Jenže kvůli špatným cévám u tohoto muže ani to nepůjde.

Díky hybridnímu sálu však nyní mohou lékaři seniorovi i dalším lidem v podobné situaci pomoci jinými metodami, které dosud použít nemohli.

"Jsem kardiolog. K léčbě nemocí srdce využívám hlavně angiolinku a katetry. Skalpel nepoužívám a s kardiochirurgy jsem se dosud při práci na jednom sále nepotkával. Teď to ale bude jiné. V hybridním sále budeme pracovat společně. Takže zmíněnému pacientovi udělá kardiochirurg malou ranku v okolí srdce a já mu pomocí katetru vyměním chlopeň punkčně, to znamená pomocí katetru, buď přes srdeční hrot, nebo třeba přes podklíčkovou tepnu," líčí Marian Branný.

Oceňuje, že v novém sále je špičkový rentgen - pohyblivý a s velkým rozlišením, což zvyšuje komfort lékařů i bezpečnost pacientů. Stejně důležité je také sterilní prostředí díky nejmodernější klimatizaci. V novém sále chtějí lékaři zvládnout asi 250 nejnáročnějších zákroků ročně.