Pojišťovny navrhují, aby v oderské nemocnici bylo místo čtyřiatřiceti jen dvacet lůžek. (Ilustrační foto)

Pojišťovny navrhují, aby v oderské nemocnici bylo místo čtyřiatřiceti jen dvacet lůžek. (Ilustrační foto) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Pojišťovny tlačí na nemocnici v Odrách. Chtějí zrušit třetinu lůžek

  • 0
Nemocnice v Odrách na Novojičínsku má teď nezáviděníhodné postavení. Jako jediné v Moravskoslezském kraji jí pojišťovny navrhují smlouvu na dva, maximálně tři roky. Musí snížit počet akutních lůžek.

Už přes rok jedná oderská nemocnice s pojišťovnami o svém osudu. Ve hře byla i kompletní přeměna místní akutní péče na následnou - v tom případě by se stávající interní oddělení proměnilo v LDN či ambulance.

Akutní péče nakonec v Odrách zůstane. I po požadovaném snížení počtu lůžek však není jisté, že přežije. Za dva až tři roky se bude potřeba akutní péče v Odrách zvažovat znovu.

V novém režimu by nemocnice měla začít pracovat už od ledna, o kolik postelí bude mít na interně méně, však zatím není jisté. Rozhodne dnešní jednání.

"Pojišťovny nám navrhly snížení o 14 lůžek, to je 37 procent naší kapacity. Kdyby k tomu však došlo, už na konci října bude naše kapacita ošetřovacích dnů vykrytá," říká ředitel nemocnice Zdeněk Skařupa.

Dodává, že interním oddělením měsíčně projde 120 pacientů. Jezdí z Oderska a spousta i z Vítkovska. Právě akutní péče tamní nemocnice se v minulosti do Oder přestěhovala.

Sám navrhuje úbytek šesti, maximálně osmi lůžek. Číslo vychází z dlouhodobých čísel o obsazenosti nemocnice. Pojišťovny navrhují, aby v Odrách měli místo stávajících čtyřiatřiceti lůžek dvacet.

Pojišťovna: Za dva tři roky zhodnotíme, zda potřeba péče trvá

"Jednání budou ještě pokračovat, ale úbytek čtrnácti lůžek prosazují všechny pojišťovny," říká oborový ředitel ostravské pobočky VZP Michal Vojáček. Nemocnice jako jediná v kraji bude mít střednědobou smlouvu - na dva až tři roky. Ostatní nemocnice v kraji dostanou pětiletou.

"V Odrách je monooborová nemocnice, jen s interním oddělením. Nemá kompletní diagnostické a terapeutické zázemí, například CT diagnostiku, která je pro kvalitní interní péči nezbytná. Po dvou třech letech znovu zhodnotíme, zda potřeba této péče trvá," vysvětlil Michal Vojáček. Dodal, že v současné době je interní péče v kompletně vybavené nemocnici běžným standardem.

"Je současným trendem, že zanikají malá, špatně vybavená oddělení, například v lednu 2012 v Českém Těšíně. Dopravní dostupnost i z hlediska nové vyhlášky o časové dostupnosti je v Odrách dobrá, v okolí mají nemocnice v Opavě, Novém Jičíně a Bílovci a do Ostravy je to po dálnici třicet minut," dodal Vojáček.

Město však hodlá o svou nemocnici bojovat. I proto se dnešních jednání vedení nemocnice s VZP zúčastní i starosta Pavel Matůšů.

"Je to pro mě nepřijatelné. Z Oder se možná dojíždět dá. Ale jsme oblastí na hranici se dvěma dalšími kraji a vojenským prostorem. Z obcí jako Spálov nebo Luboměř to jen do Oder trvá půl hodiny," argumentuje starosta.

Upozorňuje taky na špatné podmínky v zimě. "Jsme v nadmořské výšce 600 metrů, v zimě se z některých míst špatně dostává." Nemocnice je podle něj opravená, dobře zainvestovaná a nikdy nebyla v červených číslech.

Pojišťovny zase poukazují na vyšší hustotu nemocnic v kraji. Jako příklad dávají Zlínský kraj, kde je na každý okres jedna nemocnice.

14 akutních lůžek v Odrách by chtěly pojišťovny zrušit. Podle nemocnice je to hodně, chce se dohodnout.