Přednosta oddělení centrálního příjmu Stanislav Jelen (vlevo) při otevření

Přednosta oddělení centrálního příjmu Stanislav Jelen (vlevo) při otevření nových prostor v ostravské fakultní nemocnici. | foto: Jiří Zerzoň

Ostravská nemocnice modernizovala příjem, dá klid pacientům i lékařům

  • 2
Jedním z nejmodernějších oddělení centrálního příjmu se může nově pochlubit ostravská nemocnice. Pacienti všechny výhody nové podoby tohoto pracoviště ocení od začátku listopadu. Přestavba trvala zhruba tři roky a stála téměř 100 milionů korun.

"Přestavba a modernizace začaly v říjnu 2009 a za plného provozu probíhaly tři roky. Šlo o nejnáročnější, největší a nejdelší rekonstrukci ve stoleté historii nemocnice," říká ředitel zařízení Svatopluk Němeček.

Přestavba stála 99 milionů korun, z toho dvě třetiny spolkly stavební práce, zbytek technika a vybavení. Původně měla skončit už před čtyřmi měsíci. Jenže v lednu ze staveniště záhadně zmizeli dělníci. Brzy se ukázala příčina: stavební firma Eiffage Construction zkrachovala.

"Rekonstruovali jsme po etapách, takže jsme zaplatili jen za hotové práce. Na dokončení poslední etapy jsme si pak najali jinou firmu. Museli jsme ale nejdříve udělat výběrové řízení, proto to zdržení," vysvětlil náměstek ředitele nemocnice Ivo Žolnerčík.

Přednosta oddělení centrálního příjmu Stanislav Jelen připomněl, že před 18 lety začínali v jedné ambulanci, dnes má pracoviště 100 zaměstnanců. Pacientům nyní nabídnou ještě rychlejší a komfortnější péči.

"Máme šest nových pozorovacích lůžek, kde mohou lidé ležet až osm hodin, než rozhodneme o další léčbě," líčí Jelen.

Nový sál s pozorovacími lůžky je ve fakultní nemocnici naprostou novinkou, po níž lékaři dlouho toužili. První pacienti ho ale začnou plnit až na přelomu října a listopadu. V té době už by měl být plně vybavený. Pacienty s vážnými zdravotními problémy či úrazy, které do nemocnice přiveze záchranná služba, zatím mohou lékaři položit jen na lůžka v příjmových ambulancích.

V každé je ale jen jedno. Pokud jsou plná, další pacienti musí vydržet v čekárně, pokud jim nejde o život. "Na pozorovacích lůžkách budou moci lidé strávit až osm hodin. Do té doby budeme znát výsledky vyšetření a rozhodneme, zda potřebují hospitalizaci a na kterém oddělení, vysvětluje Jelen.

Výsledek modernizace centrálního příjmu ve fakultní nemocnici ocenil i ředitel krajské záchranné služby Roman Gřegoř. "Když to zjednoduším, dřív jezdily naše sanitky s pacienty do dvou dveří, kdežto teď je mohou předávat na jednom místě. Celý proces je rychlejší a hlavně pro pacienta výhodnější," míní.

Nový sál s pozorovacími lůžky velmi usnadní lékařům situaci a zrychlí péči o pacienty v případě hromadných havárií, jakými bylo například vykolejení vlaku ve Studence nad Odrou či srážka tramvají ve Vřesině. Místo dlouhého vysedávání v čekárně se zranění lidé rychleji dostanou na lůžko.