Nová část frýdecko-místecké nemocnice včetně heliportu, rekonstrukce chodníků a...

Nová část frýdecko-místecké nemocnice včetně heliportu, rekonstrukce chodníků a vybavení nábytkem stála 460 milionů korun. (3. srpna 2015) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nemocnice ve Frýdku-Místku otevřela nový pavilon, ulehčí všem pacientům

  • 3
Téměř půlmiliardová investice do stavby nového chirurgického pavilonu s pěti operačními sály, deseti ambulancemi a 107 lůžky vylepší služby poskytované nemocnicí ve Frýdku-Místku. Nahradil původní budovu, která se musela v roce 2007 uzavřít a v roce 2010 kvůli špatnému technickému stavu zbourat.

„Díky nově otevřené budově se ulehčí situace všech pacientů v nemocnici,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Stejskal.

„Jelikož jsme před lety museli původní budovu kvůli špatné statice prakticky ze dne na den opustit a všechny pacienty, kteří v ní byli, přemístit na oddělení v další budově, kde byli na pokojích ve větším počtu. To dnes končí, postupně budeme moci počty lůžek na jednotlivých pokojích snižovat.“

Do moderního nemocničního pavilonu se přestěhují hlavně chirurgové, ale nejen oni. „Do nového pětipatrového pavilonu s pěti chirurgickými sály se přestěhují tři oddělení. Chirurgicko-traumatologické, ortopedické a urologické. Pacienti, kteří by se zde měli začít léčit počátkem srpna, budou mít k dispozici deset ambulancí a sto sedm nových lůžek,“ přiblížila nové prostory mluvčí frýdecko-místecké nemocnice Jolana Filipová.

Vedle několika oddělení se nová stavba chlubí i heliportem umístěným na střeše. Ten usnadní transport pacientů. O stavbě heliportu i konečné podobě vnitřku budovy rozhodovaly hlavně peníze. Stavba ve výsledku přišla na téměř 460 milionů korun a k jejímu otevření došlo téměř na den přesně osmdesát let po otevření původního chirurgického pavilonu, na jehož místě stojí. Ten byl otevřen 1. srpna 1935.

„Stavba včetně heliportu, rekonstrukce chodníků a vybavení nábytkem stála 460 milionů korun, z čehož přístrojové vybavení přišlo na téměř 126 milionů korun. Na rozsáhlý projekt se nám podařilo získat peníze z evropských zdrojů, které dokryjí finance z krajského rozpočtu,“ vysvětlil náměstek hejtmana Ivan Strachoň (KSČM). Evropské peníze pokryly stavbu nového pavilonu z 85 procent.

Nová budova přinese i změnu v registraci pacientů. Vedle jednotlivých oddělení a operačních sálů zde vznikl i prostor centrálního příjmu, podobný těm v bankách či na poště.

„Většina lidí bude procházet právě těmito prostory,“ podotkl při prohlídce přízemí nové budovy ředitel Tomáš Stejskal.

 „Zde se přihlásí, dostanou číslo, po jehož vyvolání se půjdou přihlásit k okýnku, odkud budou směrování na jednotlivá odborná pracoviště. Věříme, že se tím výrazně zvýší kvalita služeb, které pacientům poskytujeme.“

Prostorná přijímací hala by přání ředitele nemocnice mohla vyhovovat. Dosavadní okýnka, u nichž se lidé museli při příjmu do nemocnice hrbit, nahrazují prosklené kukaně, v nichž budou zaměstnanci nemocnice nově příchozí zapisovat.

„První pacienti se do nové budovy nastěhují ve středu, v úterý budeme mít ještě den otevřených dveří, kdy si lidé mohou prohlédnout celý pavilon včetně míst, kam už se nikdy jindy, pokud nebudou pacienty, nedostanou. Nejpozději do čtrnácti dnů by na plný výkon měly najet i operační sály,“ přiblížil nejbližší dny ředitel nemocnice.