Nestěhujte lidi z Přednádraží do ubytoven, znělo v Ostravě i v Praze

  • 40
Hned na dvou místech se v pondělí konaly akce na podporu Romů z ostravského Přednádraží. Před magistrátem v Ostravě mohli lidé podepisovat petici proti jejich vystěhování do ubytoven. A Přednádraží bylo i tématem happeningu iniciativy Otrokem rasy před ministerstvem vnitra v Praze.

Je jich už jen pár. A co nejdřív musí opustit byty v domě číslo osm v ostravské ulici Přednádraží. Nechtějí ale do předražených a životu nevyhovujících ubytoven. Proto v pondělí ve 13 hodin Romové z Přednádraží zamířili za vedením centrálního ostravského obvodu. Jednali s místostarostkou Petrou Bernfeldovou.

"Chceme vědět, jestli je možné pomoct obyvatelům Přednádraží a nabídnout jim náhradní bydlení," ptal se místostarostky Imrich Horvát z nově vzniklé iniciativy Otrokem rasy. On sám do letošní zimy na Přednádraží bydlel. Na schůzce s místostarostkou byla spolu s ním obyvatelka Přednádraží Helena Macková.

Od Petry Bernfeldové se přitom dozvěděli v podstatě to samé, co už věděli.

"Už úplně na počátku celé kauzy s vámi náš sociální odbor pracoval v maximální možné míře, nabízel vám náhradní ubytování jak v ubytovnách, tak v městských bytech, které přidělujeme na základě určitých podmínek. Kdo je splnil, mohl se přihlásit do výběrového řízení a může to udělat stále," řekla místostarostka s tím, že jednou z podmínek je třeba i absence dluhů.

"Dluhy nemám a byt jsem nedostala," tvrdila žena

Helena Macková, která na Přednádraží bydlí třiadvacet let, se slovy místostarostky nesouhlasila. "Žádné rodině nenabídli byty, kdyby ano, tak ty rodiny dnes v Přednádraží nejsou. Já sama žádné dluhy nemám a byt jsem nedostala, i když jsem o něj žádala," tvrdila Helena Macková.

Zástupci obvodu však namítají, že převážné většině rodin z Přednádraží po loňském srpnovém nařízení k vystěhování pomohli zajistit náhradní bydlení a všem rodinám s dětmi nabídli i konkrétní byt.

Lidé z Přednádraží na radnici

Někteří obyvatelé však náhradní bydlení údajně odmítli mimo jiné na základě intervencí Kumara Vishwanathana ze sdružení Vzájemné soužití, který Romům sliboval, že se postará o to, aby lidé mohli v Přednádraží zůstat.

Teď však musí jinam i poslední rodiny, které bydlely v domě číslo osm, jejž Romové spolu s majitelem domů a sdružením Vzájemné soužití zčásti opravili. Ale podle stavebního úřadu ne dostatečně. Lidé v něm zatím dál bydlí. "Zatím se pryč nechystám, nemám kde," podotkla Helena Macková.

"Centrální obvod má k dispozici několik stovek volných městských bytů a spousta lidí nemá kde bydlet. Chceme, aby obvod tyto byty nabídl mimo jiné lidem z Přednádraží," uvedl Kumar Vishwanathan.

Před ostravským magistrátem lidé od dopoledne mohli podepisovat petici proti vystěhovávání obyvatel z Přednádraží na předražené ubytovny. Jejím iniciátorem je nová iniciativa Otrokem rasy. Ta navíc od 14 hodin pořádala happening před budovou ministerstva vnitra v Praze na Letné. Jeho ústředním tématem byla právě problematika ostravského Přednádraží.

Na místo přišlo asi čtyřicet lidí, většina z nich spjatá s organizátory. Ti přivezli otevřený dopis ministru Janu Kubicemu, který měl ale právě pracovní schůzku mimo budovu. Dopis tedy převzal mluvčí ministerstva. "V dopise žádáme, aby policie nezasahovala při vyklízení Přednádraží, ale aby zasáhla proti skutečnému viníkovi aktuální situace v této lokalitě," řekli zástupci iniciativy Otrokem rasy.

"Důvodem tíživé situace Romů v Přednádraží je, že se na vlastní náklady pouštějí do oprav, přestože by to měl řešit majitel domu. Navíc jim byly nabídnuty falešné smlouvy a hrozí jim vystěhování," nechala se slyšet účastnice happeningu Ivanka Mariposačonková.