I v třeskutých mrazech vrcholek beskydské Lysé hory neosiřel.

I v třeskutých mrazech vrcholek beskydské Lysé hory neosiřel.

Nevyjít si na hory kvůli mrazu? Nesmysl, říkají zapřísáhlí turisté

  • 2
Mráz zastavuje vlaky, lidé se tráví kouřem ze špatně postavených kamen, ale jedna jistota zůstává. Každý den v týdnu vystoupí na Lysou horu, nejvyšší vrchol Beskyd, desítky turistů. Mezi nimi hlavně členové Klubu Lysařů.

Pro mnohé z nich je výstup na Lysou horu několikrát do týdne věcí stavovské cti. Ani nejvyššímu vrcholu Beskyd se ale úbytek turistů vinou silných mrazů nevyhnul.

"Turistů určitě ubylo, mráz na návštěvnost jednoznačně působí," vysvětluje Radek Menšík ze společnosti AK 1324, která na Lysé hoře provozuje bufet Kameňák.

Mrazivé horské výšlapy

 "Teploty se ráno stále pohybují okolo minus dvaceti stupňů, to hodně lidí odradí. Netýká se to ale skalních Lysařů, kteří chodí bez ohledu na počasí, na druhou stranu výrazně ubylo skialpinistů," dodal Menšík.

Mezi časté návštěvníky beskydských vrcholků patří i Tomáš Kocián z Nového Jičína. Tento týden zvládl výšlap na Radhošť. "Mráz není důvodem nejít na hory, jen výmluvou. Navíc nyní je tam bez davů lidí krásně," vysvětlil. Nevynechá ani Lysou horu. "Není asi moc lidí, kdo si na Lysou vyšlápli při minus dvaceti. O to větší je to výzva," vysvětlil.

Mráz nezná slitování a trhá stromy

I příroda však při silných mrazech mnohdy trpí. Například v Ostravě-Porubě už museli pokácet dva vzrostlé stromy, dalších pět půjde k zemi v nejbližších dnech.

"Mráz doslova roztrhal kmeny akátu a šesti lip s obvodem kmene až 199 centimetrů," přiblížila dopady mrazivého počasí Petra Špornová z porubské radnice.

"Dva vzrostlé stromy s podélnými trhlinami kmene už byly pokáceny, další budou odstraněny v příštích dnech," dodala s tím, že pokud lidé podobně poškozené stromy najdou, mají kontaktovat zaměstnance radnice.

,