Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji je nejnižší od roku 2009

  • 2
Dobrá zpráva pro horníky ze společnosti OKD, zmítající se v krizi. Poprvé od února roku 2009 klesla nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji pod 70 tisíc lidí a počet volných pracovních míst stoupl o více než tisíc.

„Ke konci dubna poklesl počet evidovaných uchazečů o zaměstnání v Moravskoslezském kraji o 3 225 lidí na celkových 67 576,“ řekla Vladana Piskořová z ostravského úřadu práce. „Zároveň se snížil i podíl nezaměstnaných osob, a to na hodnotu 7,9 procenta. Počet nahlášených volných pracovních míst vzrostl o 1 011 na celkových 11 548.“

A zaměstnanci úřadů práce v dubnu zaznamenali ještě jeden rekord.

„V průběhu dubna 2016 se na kontaktních pracovištích úřadu práce v kraji nově zaregistrovalo celkem 5 809 nezaměstnaných osob, což je nejnižší dubnová hodnota od roku 1996,“ řekla Dagmar Habiňáková z ostravského úřadu práce.

Ne vše ale běží úplně hladce. Ve srovnání s březnem bylo nových uchazečů o 331 více. Oproti stejnému měsíci minulého roku ale přišlo na úřady práce o 360 lidí méně.

Počet uchazečů o zaměstnání klesl ve všech okresech kraje. „Nejvyšší pokles jsme zaznamenali v okresech Opava, kde se počet uchazečů snížil o 812 osob, a Bruntál, tam jich ubylo 770,“ prozradila Vladana Piskořová.

Meziročně se počet volných pracovních míst zvýšil o více než tři tisíce. To ale pro kraj není důvod k jásání, v celorepublikovém hledisku stále patří Karviná, Bruntál a Ostrava k okresům s největší nezaměstnaností.

Nejhůře je na tom s 10,8procentní nezaměstnaností Karviná, před kterou se v rámci republiky dostal jen Most, čtvrtou a pátou příčku, za Ústím nad Labem, obsadil Bruntál a Ostrava. Tato města měla, na rozdíl od prvních tří, nezaměstnanost pod 10 procent.