Firmy nemají za povinnost hlásit volná místa úřadům práce. Dle mínění hejtmana je to chyba a zákon by se měl změnit. (Ilustrační snímek)

Firmy nemají za povinnost hlásit volná místa úřadům práce. Dle mínění hejtmana je to chyba a zákon by se měl změnit. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Na severu Moravy ubývá pracovních míst. Volná firmy hlásit nemusí

  • 4
Najít v Moravskoslezském kraji zaměstnání je stále těžší. Výpovědi se množí, kdežto volných míst ubývá. Třeba na Bruntálsku se o každé volné místo uchází v průměru padesát lidí. Navíc chybí databáze volných pozic, firmy už je nemusí hlásit úřadu.

Je jí téměř padesát let, má doma dva malé školáky a k tomu velký problém: je zase bez práce.

"Denně posílám v průměru tři odpovědi na inzeráty včetně životopisů. Odpověď ale dostanu tak na jeden ze sedmi a pozvání na konkurz je ještě méně. Nicméně za necelé dva poslední měsíce jsem jich absolvovala osm - v Ostravě, Frýdku-Místku i Novém Jičíně. Jenže přednost obvykle dostali lidé mladší, častěji muži nebo ti, kteří mají vysokou školu a umí cizí jazyky. Já mám jen maturitu a řeči neovládám," líčí žena. Nechce zveřejnit své jméno, aby neměla potíže.

Počty uchazečů na jedno volné pracovní místo

Ostrava* 15,6

Nový Jičín 17,3

Frýdek-Místek 18,3

Opava 21,9

Karviná 49

Bruntál 49,7

*Zatímco na Bruntálsku se situace nemění, v Ostravě počet míst klesá, loni bylo "jen" 10 uchazečů na 1 místo.

Na mateřskou šla pozdě. Pak už neměla šanci vrátit se do školství, kde léta působila jako mistrová odborného výcviku. Práce se nebojí, vystřídala různé pozice. Naposledy pracovala několik let v průmyslové zóně ve firmě, která se v létě přestěhovala z Ostravy do Třince.

Protože žena nemá auto, bydlí za Ostravou a děti vychovává sama, kvůli dlouhému dojíždění do Třince vzala raději odstupné a začala v předstihu hledat novou práci.

"Přijala mě agentura pro novou firmu Ufi Filters, která zahajuje výrobu filtrů v průmyslové zóně v Ostravě-Hrabové. Tvrdili, že nástup bude v červenci, ale dodnes jsem doma a nikdo mi není schopný říci, co vlastně bude," vysvětluje bezradně.

Od začátku srpna proto usilovně hledá práci i jinde, ale zatím marně. "Volných míst ubývá, nezaměstnaných naopak. Města by měla podporovat vznik dalších průmyslových zón," míní žena.

Za pravdu jí dávají statistická čísla o nezaměstnanosti v kraji za srpen, která začátkem týdne vydal úřad práce. "Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání v Moravskoslezském kraji vzrostl ke konci srpna na 83 854 osob, což je o 10 458 víc než před rokem. Naopak počet volných pracovních míst se snížil na 3 707," uvedla ředitelka ostravské pobočky úřadu práce Yvona Jungová.

V posledních měsících roste nezaměstnanost nejrychleji na Ostravsku a Karvinsku. Zatímco loni v srpnu připadalo v Ostravě na jedno evidované volné pracovní místo deset uchazečů, letos v červenci jedenáct, tak v srpnu už jejich počet stoupl na 15,6. "Jedná se o nejhorší letošní výsledek," připomíná Jungová.

Zahraniční firma tají základní informace

Problém ale je, že jde o čísla hypotetická, protože už druhým rokem neplatí pro firmy povinnost hlásit volná místa úřadu práce. "My bychom samozřejmě uvítali, kdyby ta povinnost opět platila," říká Vladana Piskořová, která má na ostravském pracovním úřadu na starosti právě trh práce.

Kvůli změně zákonů teď ale vůbec netuší například to, že do Ostravy přichází zahraniční firma Ufi Filters, které pronajala prostory v Hrabové společnost CTP Invest. Nemůže tak případným zájemcům sdělit žádné informace o tom, kdy začne firma vyrábět a kolik lidí chce nabrat...

Podle neověřených informací by měla výroba začít v polovině září a firma by mohla zpočátku chtít několik desítek lidí. Nic z toho se ale dosud nepodařilo redakci MF DNES ověřit ani u mediálního zástupce firmy CTP Invest, ani u pracovní agentury Grafton Recruitment, která pro firmu hledá zaměstnance.

Pracovnice agentury Grafton se sice snažila ve firmě zjistit, zda vůbec a kdo o tom smí mluvit, ale nakonec byla stručná. "Je mi líto, ale tyto informace nemůžeme o zahraničním klientovi poskytovat," sdělila.

Současná praxe, kdy firmy nemusí hlásit volná pracovní místa, překvapila hejtmana kraje, který se o ní náhodně dozvěděl teprve před pár dny od ředitelky Jungové.

"Je to chyba. Někdo zřejmě navrhl změnu legislativy, aby ulehčil situaci firmám, ale už nedomyslel následky. Ztížil tak situaci nezaměstnaným i úřadu práce, jehož hlavní náplní by přece mělo být zprostředkování práce," míní hejtman Miroslav Novák.

Dodal, že zkusí dát podnět ke změně legislativy tak, aby hlášení volných míst bylo pro firmy opět povinností.