Mezi podniky, které mohou počítat s odkladem dalších ekologických opatření, patří i ostravské ocelárna Evraz.

Mezi podniky, které mohou počítat s odkladem dalších ekologických opatření, patří i ostravské ocelárna Evraz. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nezatěžujme zbytečně firmy přísnými ekologickými limity, plánuje vláda

  • 17
Možnosti sociální katastrofy v podobě ukončení výroby či těžby velkých podniků v Moravskoslezském kraji chce vláda předejít i zmírněním ekologických limitů pro velké firmy. Ty by tak mohly ušetřit na investicích.

Vyplývá to ze zprávy určené pro jednání vlády, kterou má MF DNES k dispozici (další opatření pro Ostravsko z vládních dokumentů zde).

Mimo jiné bude vláda jednat i o možnosti nevyžadovat žádná další zpřísnění ekologických limitů "do doby, než se ekonomická situace stabilizuje" a o poskytnutí "generálního dvouletého odkladu na všechny již existující termíny zpřísnění".

To by v případě, že vláda opatření schválí, znamenalo, že by podniky v ostravském regionu nemusely tolik investovat do nových filtrů a podobně, což by firmám ulehčilo život.

Jak chce stát řešit problémy podniků

Vláda bude jednat o:

  • snížení cen elektrické energie
  • přípravě analýzy volných ploch vhodných pro průmyslové zóny
  • přijetí opatření pro urychlení příchodu investorů
  • rozšíření infrastrukturních projektů v kraji financovaných z SFDI
  • uvolnění 3,3 miliardy korun na revitalizace

"Máme nejpřísnější limity v Unii, každé další zpřísnění nám zvyšuje náklady, taková pomoc by se nám určitě hodila," komentuje vládní iniciativu personální ředitel společnosti ArcelorMittal Ostrava a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Hejtman: Limity dodržet, ale nezničit

S vládním návrhem souhlasí i hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák. Navíc by podle něj nešlo o ústup z boje za lepší životní prostředí, ale jen o odklad některých kroků.

"Limity, které jsou podle evropské legislativy nastaveny od roku 2016, by se nemusely vyžadovat hned, protože to jsou investice, které snižují konkurenceschopnost firem v kraji. A na jejich konkurenceschopnosti závisí například i zaměstnanost v regionu," vysvětlil hejtman. "V praxi jde o to dodržet zákonné normy a limity, ale netlačit na jejich urychlenější realizaci," dodal Miroslav Novák.

Případné zmírnění ekologických limitů by se netýkalo již zahájených staveb. "To, co je dnes realizováno, to se určitě udělá," uklidňuje Jan Rafaj.

"Nechceme ale dělat další kroky, investovat do opatření, která by šla nad rámec toho, co musí dělat konkurence. Pokud totiž musíme dodržovat tvrdší limity, musíme investovat více peněz, které bychom jinak mohli investovat například do modernizace strojů a podobně," dodal personální ředitel společnosti ArcelorMittal Ostrava.

Nejkatastrofičtější scénář: 71 tisíc nových nezaměstnaných

Vláda současně oslovila firmy, aby ji seznámily se svými představami o budoucím působení v regionu.

"Nebyli jsme požádáni jen my, ale i Evraz a OKD, abychom řekli, jak jsme na tom, jestli jsme na cestě pryč, nebo zůstáváme," řekl Jan Rafaj.

"Za nás mohu říct, že zůstáváme, ale současně jsme poukázali na to, co nám zhoršuje postavení na trhu, co nám škodí, jako jsou například poplatky za udržitelné zdroje," vysvětlil Jan Rafaj.

"Ještě důležitější pro naši budoucnost než výše v současnosti stanovených limitů je, aby stát jasně nalinkoval své představy o jejich budoucnosti. Když nevíme, jaké limity budou za dva až tři roky, tak nemůžeme plánovat. Stát by měl jasně říct, co bude v nějakém střednědobém horizontu, jaké má o vývoji limitů představy, pokud by se zvyšovaly více než v jiných státech, jen by to snižovalo naši konkurenceschopnost," dokončil Jan Rafaj.