Kvůli špatně utraceným dotacím městy z Moravskoslezského kraje padne zřejmě už druhé trestní oznámení. (Ilustrační snímek)

Kvůli špatně utraceným dotacím městy z Moravskoslezského kraje padne zřejmě už druhé trestní oznámení. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Za chybně utracené peníze z dotací padne další trestní oznámení

  • 5
Státní zástupci dostanou brzy do rukou už druhé trestní oznámení kvůli podivnému čerpání dotací městy z Moravskoslezského kraje. První podal obyvatel Českého Těšína, další chystá Nejvyšší kontrolní úřad - instituce, která našla chyby, s nimiž však správce dotací nesouhlasí.

Příběh o neoprávněně přidělených milionových evropských dotacích, který letos v srpnu otevřel Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), tak má pokračování. Kvůli zjištěným chybám při zadávání veřejných zakázek nebo například při fakturaci prací se trestní oznámení chystají podat sami kontroloři. Velmi pravděpodobně ho zacílí na neznámého pachatele.

"Na základě provedené kontroly právě dokončujeme trestní oznámení, které by mělo být podáno v nejbližších dnech," potvrdila mluvčí NKÚ Olga Málková.

Státní zástupci přitom už mají v ruce jedno trestní oznámení vyvolané kontrolou NKÚ, který prověřoval průběh rozdělování dotací z EU u osmnácti projektů šesti vybraných měst z kraji. Obyvatel Českého Těšína František Zwyrtek ho podal na vedení města, v němž žije.

"Chci vědět, kam šly ty desítky milionů, všechny v těch stavbách rozhodně nejsou," podotkl Zwyrtek. "Trestní oznámení pana Zwyrtka prověřujeme, postoupili jsme je policii," řekl státní zástupce Dušan Táborský.

Neoprávněně vyfakturovali stavební práce, vracejí 260 tisíc

Mezi městy, na která NKÚ poukázal jako na příjemce neoprávněných dotací v celkové hodnotě přes 150 milionů, je Frýdek-Místek, Opava či třeba Český Těšín.  Kvůli zjištěným dílčím chybám v projektech musí teď radnice část peněz vracet (více čtěte zde).

Třeba Český Těšín dá zpět 260 tisíc za neoprávněně vyfakturované stavební práce při budování Sportovního areálu Frýdecká za 85 milionů korun. Jak přitom podotkla mluvčí města Dorota Havlíková, původně měl Těšín vracet víc, 350 tisíc korun.

"Kontrolou projektu se kromě neoprávněně vyfakturovaných dílčích prací ukázalo, že naopak některé práce vyfakturovány nebyly vůbec, třeba asfaltování ploch v hodnotě 190 tisíc korun. O tuto sumu se původní částka sníží. Vrátíme tedy jen 260 tisíc korun," dodala mluvčí.

Města už musela celkem vrátit přes jeden a půl milionu

Jak uvedl Michal Sobek, mluvčí Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko, která dotace rozděluje, města kvůli dílčím chybám v projektech podpořených dotací zatím vrátila 1,6 milionu korun.

Téměř 156 ze 157,2 milionu korun, tedy výše dotací, jež měly být podle NKÚ rozděleny neoprávněně, se přitom podle Michala Sobka týkalo tří sporných veřejných zakázek. U všech tří požádala regionální rada o kontrolu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Ten se zatím vyjádřil k zakázce na stavební práce při budování Sportovního areálu Frýdecká v Českém Těšíně. Řekl, že nedošlo k porušení zákona s vlivem na výběr dodavatele prací. Dle informací MF DNES ale zároveň připustil porušení zákona ze strany zadavatele, což však neovlivnilo výběr nejvýhodnější nabídky.