Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Léky nezabraly. Ženě pomohla až nová metoda. Síťková operace

  • 0
Aleně Vroblové začal nový život. Zbavila se totiž zdravotních potíží, které postihují 40 až 60 procent žen – úniku moči. Léta trpěla urgentní inkontinencí, kterou způsobuje pokles dělohy či pochvy. Pomohla ji až nová metoda léčby.

Léky, které byly hlavní a donedávna jedinou léčbou, nezabíraly. „Musela jsem často močit. Nebylo výjimkou, že jsem vstávala pětkrát za noc, takže jsem se nevyspala,“ vzpomíná žena. „Nemohla jsem jít ani na delší vycházku.“

Na sklonku loňského roku jí primář gynekologicko-porodního oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku Martin Němec nabídl novou metodu léčby – síťkovou operaci, kterou rozvíjejí lékaři v anglosaských zemích. Do Česka zatím proniká pomalu.

Alena Vroblová je první pacientkou v kraji, která novinku absolvovala. A první v zemi, která se dočkala laparoskopického zákroku.

Primář Němec mu dal přednost před klasickou operací, protože je šetrnější. „Jelikož vyšetření potvrdilo sestup dělohy, při zákroku jsme odstranili tělo děložní, vejcovody i vaječníky. Ponechaný čípek jsme speciální síťkou uchytili na křížovou kost. Síťka zabraňuje poklesu čípku a močového měchýře a tím i úniku moči,“ vysvětluje lékař.

Zákrok, který hradí pojišťovny, může pomoci i dalším ženám, jejichž potíže nedokážou vyřešit léky. Primář Němec odhaduje, že by mohl operovat až 20 žen ročně. Dosud lékaři frýdecko-místecké nemocnice operativně řešili pouze jiný typ úniku moči – stresovou inkontinenci, kterou způsobuje pokles močového měchýře.

„Asi dvaceti ženám ročně jsme při operaci vložili pod močovou trubici speciální pásek, který ji nadzvedne. Letos se počet těchto zákroků zvýší asi až na 50, protože od listopadu máme nový urodynamický přístroj, který zpřesnil diagnostiku, “ říká Němec.

Více než třetina pacientek s únikem moči trpí stresovou inkontinencí, necelá třetina urgentní, asi dvacet procent má inkontinenci smíšenou a zhruba u pětiny žen jde o jinou příčinu. Mnoho z nich ale problém neřeší.

„Únik moči komplikuje život. A řada žen nejspíš ani netuší, že jim lze pomoci. Ale aby léčba byla účinná, je nutná přesná diagnostika. Operace je vždy až metodou druhé volby. Pro síťkovou operaci navíc musí být pacientka silně motivovaná. Tkáně se totiž hojí až šest týdnů,“ dodal primář Němec.

Alena Vroblová motivovaná byla a zákroku nelituje. „Hned po něm problémy s častým močením zmizely a cítím se teď mnohem lépe,“ usmívá se.